Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara

Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara | foto: Michal Klíma, MAFRA

Řezbář vyřezává už deset let speciální betlém, je v něm i zpěvačka Lucie Bílá

  • 3
Řezbář Bedřich Šilar vytváří v Lanškrouně už deset let originální betlém, kde dárky malému Ježíškovi nesou současníci, kteří mají vztah k městu. A lidé se chodí pravidelně dívat, kdo přibyl. Mezi figurkami nechybí Lucie Bílá, farář Zbygniew Czendlik nebo Roman Šebrle.

Bedřich Šilar se proslavil hlavně velkým betlémem lanškrounských osobností, který je ve sbírkách lanškrounského muzea. Pracuje na něm od roku 2000 a každým rokem ho doplňuje dalšími postavami.

"Je to moje životní dílo, největší betlém, jaký jsem kdy dělal. V třebechovickém Proboštově betlémě z 19. století jsou také místní osobnosti, ale nevím o tom, že by byl někde vyřezávaný betlém se současnými," říká Bedřich Šilar.

Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara

Betlém o prozatímní velikosti téměř pět krát dva metry je letos - stejně jako každý rok - umístěn při vstupu do lanškrounského muzea.

Zatím má čtyři desítky figurek a návštěvníci se v něm setkají například se slavným hvězdářem, matematikem, fyzikem a rektorem Univerzity Karlovy Janem Markem Marci, generálem Laudonem, císařem Franzem Josefem I., hokejovým mistrem světa Božou Modrým a dalšími významnými postavami, které se zapsaly do lanškrounské historie.

Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara

Velkou pozornost návštěvníků přitahuje vyřezávaný rodák desetibojař Roman Šebrle či zpěvačka Lucie Bílá obklopená zpěváčky z Boni Pueri. A také populární místní kněz Zbigniew Czendlik.

Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara - Lucie Bílá

Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara - Lucie Bílá

Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara - Zbygniew Czendlik

Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara - Zbygniew Czendlik

"Vyřezat Lucii Bílou bylo hodně těžké, každou chvíli má nový účes. Zbigniew nese na ramenou velký klíč a symbolizuje tím břímě spojené se sháněním peněz pro rodinný domov, v ruce má golfovou hůl z turnaje, jehož výtěžek domovu pomohl," řekl Bedřich Šilar.

Zcela novými darovníky jsou letos první majitel panství Záviš z Falkenštejna, někdejší vrchní správce Rieder zaznamenaný v místních pověstech jako strašidlo a také zasloužilý mistr turistiky Otakar Juren, nestor místních skautů a zimních táborníků, který zemřel před třemi lety.

Betlém lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara

Lidé, kteří řezbářovy práce hodnotí, je považují nikoli za lidovou tvořivost, ale za umělecká díla. "Každá figura z lanškrounské historie žije svým vlastním životem. Je to prostě nádhera," ocenil řezbářova díla například Oldřich Kvapil z Hořic.