Část izraelského radaru ze systému Iron Dome od izraelského výrobce Elta Systems, který chrání izraelská města před raketovými útoky Palestinců.

Část izraelského radaru ze systému Iron Dome od izraelského výrobce Elta Systems, který chrání izraelská města před raketovými útoky Palestinců. | foto: Wikimedia Commons

Pardubická Retia se uchází o miliardovou zakázku na mobilní radary

  • 0
Pardubická firma Retia pokukuje po zakázce desetiletí. Vláda tento týden schválila záměr ministerstva obrany začít vyjednávat o nákupu osmi mobilních radarů MADR za 3,6 miliardy korun. A Retia má velkou šanci, že se na ní bude podílet.

Protivzdušné obraně v zemi hrozí kolaps, dosavadní radary sovětské výroby jsou příliš zastaralé, již třikrát překročily svoji technickou životnost. Za této situace chce vláda do konce roku podepsat s některou ze čtyř zemí smlouvu o pořízení nejmodernějších radarů. Zaměstnanci pardubické Retie, ale nejen oni, by z této zakázky za 3,6 miliardy korun mohli profitovat.

„Je to zajímavá příležitost nejen pro firmu, ale i pro průmysl České republiky. Připravujeme se výrobně, technologicky i personálně, ale zatím žádné šampaňské neotvíráme, uvidíme, se kterou zemí česká vláda půjde,“ řekl generální ředitel Retie Petr Novák.

Podle ministerstva obrany jako dodavatel připadá v úvahu izraelská Elta Systems, britský výrobce BAE Systems, švédský SAAB a francouzskoamerická firma Thales Raytheon Systems. Ministerstvo bude jednat s vládami Izraele, Británie, Švédska a Francie - jen díky zapojení vlád může česká armáda získat některé citlivé vojenské technologie.

Požaduje radary ověřené v bojových podmínkách, což bezesporu platí o radiolokátorech Izraele. A právě s tamním státním podnikem Elta Systems pardubická Retia spolupracuje. Podíl na vývoji a výrobě 3D radaru MADR pro českou armádu by pardubickému regionu pomohl.

Šéf Retie slibuje stovky nových pracovních míst

„Podíl českého průmyslu na zakázce by byl minimálně 30 procent, což odpovídá miliardě korun a stovkám kvalifikovaných pracovních míst. Nejde o ,tahání kabelů‘, ale o výrobu sofistikovaných částí a vývojovou práci, navíc je našlápnuto na vývojovou a výrobní spolupráci i do budoucna,“ řekl Petr Novák.

Retia

Společnost Retia se zabývá vývojem, výrobou a modernizací radarů, raketových prostředků, systémů velení a řízení, záznamových, lokalizačních a komunikačních systémů, čímž navazuje na takřka stoletou historii elektrotechniky v Pardubicích a na více než šedesátiletou tradici vývoje a výroby radarových a komunikačních systémů. Sídlí v blízkosti pardubického nádraží a v současné době zaměstnává 210 pracovníků, z nichž většina má vysokoškolské vzdělání. Její roční tržby už dosáhly přes půl miliardy korun.

Podle něj by jeho podnik v případě dohody získal nejen třicetiprocentní podíl na výrobě radarů pro českou armádu, ale také čtyřicetiprocentní podíl na logistice a zajištění jejich životnosti.

Šéf inženýrské firmy vidí jako další benefit přístup k nejvyspělejším technologiím ve vývoji a výrobě radarů.

„Nárůst pracovníků by se netýkal jen nás,“ dodal Novák. Spolupráce by podle něj znamenala obchod i pro další pardubické firmy a jiné - podvozky by například mohla dodávat kopřivnická Tatra.

Podle zadání by dodavatel měl do roku 2021 dodat osm radarů a pak zajišťovat servis po dobu dvaceti let. Ten by měl stát ročně přibližně 200 milionů korun.

Pět radarů ELM 2084 MMR (MultiMission-Radar, radar pro více rolí), by mělo trvale monitorovat české nebe a tři by měly pomáhat při ochraně jaderných elektráren, chemických továren a dalších objektů, důležitých pro obranu státu. Radar je schopen sledovat objekty ve vzduchu od letadel až po drony, dělostřelecké granáty i minometné střely.

„Umožňuje více rolí, může sloužit jak pro vytváření obrazu o vzdušné situaci, tak pro řízení bojové činnosti protivzdušné obrany, plynule navádí raketové systémy a přímo letící rakety navádějící řízené střely na cíle,“ řekl generální ředitel.

Technicky je podle něj pokročilý v tom směru, že umožňuje vychylovat radarový svazek v obou osách, horizontálně i vertikálně. Běžný radar to umožňuje pouze ve vertikální rovině.