Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel zahrádky u Kra Kra svůj slib nesplnil. Úřady chystají demolici

  7:02aktualizováno  7:02
Majitel pardubické restaurace Kra Kra nedaleko Zelené brány Václav Reindl slíbil, že nelegálně postavená zahrádka od jeho podniku zmizí na začátku ledna. Po odmontování střechy se však práce zastavily a stavební úřad se tak chystá spustit exekuci stavby a její demolici. Reindl zatím chce konstrukci prodat přes realitku.

Restaurace Kra Kra je postavena načerno a pardubičtí úředníci nejsou schopni už léta zařídit její odstranění. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„V pondělí jsme začali předzahrádku vyklízet, v úterý přijede specializovaná firma, které umožníme přístup ke střeše, aby ji mohla začít rozmontovávat. Těžko říct, jestli bude celá demolice trvat týden, či skončí dříve,“ řekl 5. ledna provozovatel restaurace Kra Kra Václav Reindl.

Od té doby utekl přesně měsíc a černá stavba u pardubického Grandu stále stojí. Zmizela pouze střešní konstrukce. Není tak divu, že zástupcům stavebního úřadu i vedení města už dochází trpělivost.

„Pan majitel se tvářil, že zahájil demolici, ale ono se vlastně nic moc nestalo. Už jsme se s vedením radnice domluvili, že spustíme exekuci stavby. Ve zrychleném řízení pak vybereme firmu, která objekt odstraní. Náklady budeme vymáhat na majiteli stavby,“ uvedl šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal.

Původně jeho úřad rozhodl o tom, že stavba musí zmizet do konce listopadu. Václav Reindl však radní požádal o to, aby mohl v prosklené předzahrádce podnikat ještě přes vánoční svátky.

„Na radě města Václav Reindl slíbil, že objekt odstraní ve druhém lednovém týdnu. To se nestalo,“ uvedl Vopršal, podle kterého má majitel jedinou šanci, jak se vyhnout exekuci a následné demolici v režii úřadů. „Musel by urychleně stavbu sám odstranit na své náklady,“ uvedl Jiří Vopršal.

Konstrukce zahrádky je k mání v realitce za 460 tisíc korun Zatím se zdá, že Reindl skutečně o další problémy nestojí a slibuje, že stavba co nejdříve zmizí. „Momentálně jsem v Itálii, ale už jsem naplánoval, že od pondělí budeme pokračovat v demolici,“ řekl Reindl.

Konstrukci hospůdky nabízí přes realitku

Otázka je, jestli bude další slib nakonec platit. Majitel restaurace se totiž snaží prodat konstrukci zimní zahrady, která je základem bývalé restaurace, přes realitní kancelář.

„Nabízíme k prodeji montovanou přenosnou konstrukci vhodnou pro provozování restaurační činnosti. Aktuálně je umístěna na pěší zóně v Pardubicích a slouží jako zahradní posezení s celoročním provozem o kapacitě 40 míst. Cena včetně provize je 460 tisíc korun,“ stojí v inzerátu, na který však zatím žádný vážný zájemce nereagoval.

„Konstrukce je zatím stále k mání. Zájemce si ji může sám odmontovat a odvézt, ale to není podmínkou. Majitel ji musí rychle odstranit, takže je možné, že si ji bude moci zájemce odvézt ze skladu,“ uvedl ve středu realitní makléř Jan Toupal ze společnosti TT Reality. Celá anabáze kolem odstranění černé stavby se táhne už několik roků.

„Provozovatel se proti rozhodnutí o odstranění stavby odvolával, nerespektoval ani rozhodnutí, kterým byl vydán zákaz užívání stavby. Přes všechny zákazy se svou podnikatelskou činností nepřestal,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Za to se však podnikatel téměř jistě dočká pokuty od stavebního úřadu. Nezachrání ho prý ani sliby o tom, že stavbu sám odstraní, nebo že provoz venkovní restaurace ukončil na začátku ledna.

„To nemá žádný vliv na to, že by majitel neměl stavbu už dávno používat. Kvůli tomu, že toto nařízení už od roku 2011 porušuje, jsme zahájili řízení o správním deliktu,“ dodal ředitel stavebního úřadu Jiří Vopršal. Na druhou stranu v Pardubicích v posledních letech prošla bez následné demolice daleko větší porušení stavebního zákona, než které předvedl Reindl.

Například firma D+D Park začala první halu logistického centra v Semtíně stavět v září 2008 bez stavebního povolení a bez něj ji téměř dokončila. Dlouho ignorovala výzvy k zastavení stavby. Proto jí stavební úřad, i když později firma výstavbu legalizovala, uložil pokutu 900 tisíc.

Miloš Holeček zase začal budovat vilu v parku Na Špici na pozemku, který v územním plánu spadal do rekreační zeleně. Tím pádem nikdy nemohl dostat stavební povolení. Dostal za to pokutu 200 tisíc. Plán ale politici změnili, a tak dům zřejmě dostane potřebná razítka.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz