Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubickou univerzitu povede po osmi letech staronový rektor Málek

  15:22aktualizováno  15:22
Po osmi letech se do čela pardubické univerzity vrátil rektor Jiří Málek. Ve svém novém čtyřletém funkčním období chce dbát nejen na kvalitu vzdělávání i tvůrčí činnosti.

2.2.2018, Pardubice, Jiří Málek-rektor Univerzity Pardubice, který střídá toho stávajícího Miroslava Ludwiga. | foto: Radek Kalhous MF DNES

„Ve vzdělávací činnosti bude mojí hlavní prioritou zvyšování kvality studia a prohlubování spolupráce mezi fakultami. Druhou prioritou je kvalitní vědecká a další tvůrčí činnost akademický pracovníků a studentů,“ uvedl Jiří Málek.

Jiří Málek

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích v roce 1982 a o čtyři roky později obhájil disertační práci.

 V letech 2000 až 2006 zastával na Univerzitě Pardubice funkci prorektora, nejprve pro vnější vztahy a rozvoj Univerzity Pardubice, poté prorektora pro výzkum a vnější vztahy, respektive prorektora pro vědu a zahraniční vztahy.

V letech 2006 – 2010 stál v čele Univerzity Pardubice coby její rektor.

Málka zvolil akademický senát v říjnu loňského roku, byl jediným kandidátem. V tajné volbě mu dala svůj hlas potřebná nadpoloviční většina z 39 senátorů.

Rád by také, aby se univerzita stala místem, kde se bude budovat dvojjazyčné prostředí. Kromě češtiny by se na univerzitní půdě měla stát hlavním jazykem také angličtina.

 „Chceme, aby se cizinec domluvil anglicky všude,“ řekl Málek.

Přednášky v angličtině už na univerzitě probíhají. „Do zlepšování komunikačních schopností v angličtině se zapojili zaměstnanci a jsem ráda, že jsou motivovaní,“ uvedla nová prorektorka pro rozvoj Andrea Koblížková.

Kromě ní si Málek za svoje spolupracovníky vybral také Tatianu Molkovou, Petra Vorla a odstupujícího rektora Miroslava Ludwiga.

Univerzita se v následujícím období bude snažit získat takzvanou instituciální akreditaci, která by měla poskytnout škole pravomoc akreditovat si v daných oblastech vzdělávání studijní programy sama.

„Proces už se rozběhl. Jsme jednou za čtyř vysokých škol, které zatím o tuto akreditaci zažádaly. Na univerzitu by měli dorazit hodnotitelé a do 150 dnů bychom měli znát výsledek,“ uvedl Málek.

Univerzita Pardubice se, stejně jako další vysoké školy, v poslední době potýká s úbytkem studentů způsobeným nástupem slabších populačních ročníků.

„V poslední době jsme zaznamenali mírný nárůst zájmu o technické obory, a to například na katedře fyzikální chemie,“řekl Málek. Podpoře technického školství se bude univerzita věnovat i v následujících letech.

„Tato podpora je důležitá a zúročuje se. Je to však dlouhodobý proces,“ dodal Málek.
Nejčtenější

Foxconn chce Mongoly proto, že se neumějí ozvat, říká šéfka neziskovky

Helena Grundmanová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Most pro kritizuje...

Pardubický výrobce elektroniky Foxconn chtěl přivézt do města další stovky dělníků z Mongolska, ale město nesouhlasí....

Na Svitavsku zemřel řidič auta. Nezvládl řízení a narazil do stromu

Řidička na Orlickoústecku nezvládla řízení a narazila do stromu (17. února...

V sobotu odpoledne mladý řidič nezvládl řízení na Svitavsku a s autem narazil do stromu. Muž na místě zemřel. Obdobná...Spor o výsadbu u silnice z Chrudimi vyhrály stromy. Ale až u soudu

Spor o stromořadí. Policie mluví o ohožení bezpečnosti

Pro spor mezi zastánci a odpůrci výsadby stromořadí v těsné blízkosti silnic může středeční rozhodnutí pardubické...

O pacienty se staralo dvacet cizinek bez povolení, zjistila policie

Policisté při zásahu proti nelegálně zaměstnávaným cizinkám.

Policisté odhalili v Pardubickém kraji 22 cizinců, kteří bez příslušného pracovního povolení pečovali o nemocné....

Překonat nejde jen Kratochvílová. Welsch ztraceného rekordu nelitoval

Jiří Welsch (vlevo) v dresu Boston Celtics fauluje Shaquilla O'Neala z Miami...

Dlouhých třináct let byl Jiří Welsch nejlepším českým střelcem v basketbalové NBA. Na jeho 24 bodů si úspěšně troufl až...

Další z rubriky

Na stezku k rozhledně Bára se čeká roky, Chrudim se pře s podnikatelem

Cyklostezka má přivézt výletníky k rozhledně Bára, která patří mezi vyhledávané...

Asi žádnou cyklostezku nepotřebuje Chrudim tolik, jako tu, která povede z města do nedalekých rekreačních lesů. Radní...

Dvě stovky stromů ze zámeckého parku ve Slatiňanech zmizí

Zámek a park Slatiňany 15. 2. 2018

Řev motorových pil a značky zakazující vstup kolem zámeckého areálu ve Slatiňanech, které se tam objevily tento týden,...

Obžalovaný lákal na investice, třiasedmdesáti lidem dluží 90 milionů

Michal Morch z Chrudimi čelí obvinění z podvodu. Hrozí mu až deset let vězení.

Michal Morch z Chrudimi měl odjakživa rád svět peněz a informací. Fascinovala ho burza, její proměnlivost i to, jak...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz