Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obálky otevřeny. Příprava opravy okolí pardubického nádraží vrcholí

  16:29aktualizováno  16:29
Pardubičtí radní nadále spěchají s přípravou kompletní přestavby prostoru mezi vlakovým nádražím a lihovarem. Na začátku týdne členové komise otevřeli obálky s nabídkami stavebních firem. Minimálně jedna splňuje podmínky města na výši ceny i datum dokončení. Vítěz bude představen v září.

Terminál se bude vyznačovat hlavně svou vzdušností (vizualizace). | foto: Vizualizace: Pardubický magistrát

Pardubičtí radní hned na několika frontách bojují o to, aby stihli letos začít opravu přestavby okolí vlakového nádraží. Spěch je na místě. Právě na co nejrychlejší dokončení projektu celkem za 180 milionů korun je navázána ochota správců švýcarských fondů poslat na východ Čech tučnou stomilionovou dotaci.

„Děláme, co můžeme, stále věřím, že to dobře dopadne a na začátku října vítězná firma převezme staveniště,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Zatím může být alespoň mírně spokojený. První část honby za termíny se totiž daří. Výběrová komise už otevřela obálky s nabídkami stavebních firem, které mají zájem u nádraží budovat, a radní byli spokojeni.

„Jedna nabídka splňovala naše požadavky na cenu díla a hlavně i na termín dodání. Věřím, že nenastanou technické problémy a my budeme moci s firmou podepsat i smlouvu. To by se mělo stát hned na začátku září,“ uvedl Řehounek.

Další díl příprav spočívá v co nejrychlejším získání všech potřebných povolení. I tady je prý vše na dobré cestě. „Zatím nás nic výrazně nebrzdí. Není důvod se bát toho, že nebudeme mít stavební povolení včas,“ uvedl Jan Řehounek.

Švýcaři chtějí brzké dokončení

Původní termín určený od švýcarské strany zněl tak, že by mělo být hotovo do konce roku. To však není technicky možné, ale zdá se, že správci fondů dají Pardubicím šanci dotaci získat.

„Jsme v kontaktu se švýcarskou stranou i ministerstvem financí, které dotaci zprostředkovává. Všichni vidí, že na projektu pracujeme a že ho posouváme vpřed. Věřím, že se nakonec domluvíme,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Mírný optimismus přiživila i květnová návštěva Švýcarů přímo v Pardubicích. „Ti se velice detailně zajímali o celý projekt a vypadali, že na nějakém tom měsíci bazírovat nebudou. O všem jsme se bavili a vysvětlovali jsme lidem ze Švýcarska, jaký je náš plán a harmonogram. Měla jsem z toho dobrý pocit. Myslím, že kdyby nám chtěli říct, že na nás kašlou, tak to udělali. Ale to se nestalo,“ řekla po inspekci náměstkyně Helena Dvořáčková.

Přesto boj s časem rozhodně nekončí. Radní například musejí doufat, že se žádná firma nebude odvolávat proti výsledku soutěže na dodavatele stavby. Pak by už totiž nebylo možné stihnout ani posunuté termíny dokončení. Momentálně se mluví o březnu 2017.

„Stavba by měla být hotová za šest až devět měsíců. Ve smlouvě budou i vysoké sankce za nedodržení termínů,“ doplnil Jan Řehounek, který původně doufal, že se začne stavět už koncem letošního jara. Plány však vzaly rychle za své.

„Územní rozhodnutí sice už nabylo právní moci, ale máme ho později, než jsme chtěli. Dost dlouho jsme čekali třeba na vyjádření policie či hasičů. Kvůli tomu jsme nabrali zpoždění,“ řekl Řehounek.

Největší stavbou přeměny okolí nádraží bude terminál pro hromadnou dopravu, který bude stát právě na místě dnešního vodotrysku. Bude natolik veliký, že bude zvládat dopravu v obou směrech. Kvůli tomu bude zrušená dnešní stanice u bývalého lihovaru.

„Lidé tak nebudou muset přecházet rušnou silnici. Terminál vybavíme i digitálními tabulemi a dalším zařízením, které zvětší komfort cestujících,“ uvedl šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Terminál se podle architekta projektu Tomáše Meda bude vyznačovat hlavně svou vzdušností. „Nechtěli jsme zastínit budovu nádraží, a tak jsme dbali třeba na to, aby střecha byla co nejméně masivní. Bude to tak jenom jakási deska,“ uvedl Med.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Najdete na iDNES.cz