Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekonstrukce letiště v Pardubicích vypadá jako stavba obří dálnice

  15:21aktualizováno  15:21
Na rozjezdové dráze letiště v Pardubicích to nyní vypadá jako na stavbě dálnice. Rekonstrukce rychle pokračuje, bagry rozhrnují zeminu, další stroje připravují podklad pro asfalt a jinde už se stříká nové značení. Hotovo by mělo být na konci července 2012.

Rekonstrukce letiště v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Hlavně díky počasí jde stavba podle plánu. Vlastně jsme i trochu rychlejší," uvedl Jan Andrlík, šéf firmy East Bohemian Airport, která je investorem akce.

Na jejím konci by měla v Pardubicích zůstat značně rozšířená rozjezdová a přistávací dráha. Rychle rostou také nádrže na palivo či osvětlení ranveje. "Instalujeme čtyři velké nádrže na benzin. Ty tři největší budou mít kapacitu tisíc kubíků každá," uvedl Petr Nožka z firmy Chládek a Tintěra, která veřejnou zakázku získala.

Práce nyní probíhají v tak těsné blízkosti ranveje, že až do 10. října nesmí být na letišti žádný provoz. "Výluka běží od 20. září. Musím říct, že těch 20 dní je pro nás šibeniční termín. Ovšem i díky slunečnému počasí se nám plán stavby podaří splnit. Ostatně jsme už stačili prostavět 87 milionů korun z celkové částky určené na stavbu," uvedl Nožka.

Hlavním problémem byly letní deště

Po nynější uzavírce však už nebude nutné dále na letišti nijak omezovat provoz. Další práce totiž už půjdou dělat za plného vytížení vzdušného přístavu, kterým minulý rok prošlo 62 302 pasažérů.

"V současné době pracujeme na rozšíření pohybových ploch, které budou hotové v listopadu. Výstavba inženýrských sítí, prostory pro čerpání a skladování pohonných hmot, budova pro obsluhující personál a prostory pro parkování letištní techniky budou hotovy před zimou - v prosinci podle plánu v hrubé stavbě," řekl Petr Pejcha, předseda představenstva společnosti Chládek & Tintěra.

Ovšem Jan Andrlík i přes veškerý optimismus, který na včerejším kontrolním dni panoval, upozorňuje, že stavba se musela potýkat i s několika problémy. Tím nejhlavnějším byly červencové lijáky.

"Přece jen letiště se stavělo už někdy v roce 1950, a tak třeba odvod vody z dráhy a okolí nebyl úplně ideální. Po těch lijácích jsme na staveništi měli pořádné koupaliště," podotkl Andrlík s tím, že komplikace způsobila i návštěva stíhaček Gripen, které byly do Pardubic na léto poslány z Čáslavi.

Cestujícím by pomohl spíše nový terminál

Nynější úpravy ranveje a okolí však normální cestující příliš nepozná. Drtivá většina z nich se totiž týká čistě technického provozu letiště. Lidé by tak daleko více ocenili nový odbavovací terminál. Ten je ovšem zatím pouze na papíře a jeho stavba je spíše v nedohlednu.

"Před dvěma měsíci představenstvo schválilo strategii rozvoje letiště a je jasný záměr připravit stavební povolení pro nový terminál. Budeme se snažit sehnat různými možnostmi finance, aby se letiště zkompletovalo," uvedl předseda představenstva firmy EBA Jiří Skalický.

Současné stavební úpravy by však mohly podle něj pomoci přilákat strategického investora, což se v minulosti nezdařilo. Terminál by zvýšil kapacitu letiště až na 250 tisíc cestujících ročně. Skalický věří, že by byla využita. Interiér budovy by se navíc mohl stavebnicově rozšiřovat podle potřeb přepravy.

"To, že pardubické letiště patří mezi pět páteřních mezinárodních letišť v České republice, je hodnota, kterou si musíme chránit. Abychom však o tento statut nepřišli, musíme myslet na splňování určitých standardů jak z hlediska bezpečnosti letového provozu či legislativních záležitostí, tak i z hlediska pohodlí cestujících," dodal Andrlík.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz