Referendum o pardubických obvodech bude asi v květnu. Vymýšlí se otázka

  13:30aktualizováno  13:30
Pardubická radnice se chystá na první referendum v historii města. Bude se hlasovat o rozšíření, rušení či zachování městských obvodů. Nyní se rodí otázky, na které lidé odpovědí. Nutná je slušná účast voličů.

Otázkou těchto dní je, jakou otázku pro referendum o městských obvodech vedení města v této budově vymyslí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Příští pátek schválení referenda o obvodech na ministerstvu vnitra. V úterý 12. března jeho odhlasovaní na zastupitelstvu. A dejme tomu poslední květnový pátek skutečné všelidové hlasování o dalším osudu osmi malých radnic. Takový je harmonogram příprav pardubického referenda.

"Pravidla jsou taková, že referendum musíme vypsat do 90 dnů od jeho oficiálního odsouhlasení. Chtěli bychom stihnout už květnový termín, přece jen v červnu už lidé jezdí na dovolenou," říká šéf zastupitelského klubu ČSSD Jakub Rychtecký, který se na návrhu na referendum aktivně podílí.

Výsledky budou závazné jen při dostatečné účasti

Jeho zájem o účast je logický. Referendum bude platné a závazné pro politiky jen v tu chvíli, kdy dorazí alespoň 35 procent ze 70 tisíc oprávněných voličů. I když vyjádření lidí bude mít váhu i ve chvíli, kdy jich přece jen dorazí méně.

Referendum o obvodech

Může se ho účastnit až 70 tisíc oprávněných voličů. Aby bylo platné, musí být účast alespoň 35 procent. Referendum se bude konat 90 dní od 12. března, kdy ho zastupitelé s největší pravděpodobností schválí. Nyní se tvoří znění otázky či otázek, na které budou lidé odpovídat. Týkat se budou další existence městských obvodů. Těch je momentálně v Pardubicích osm, podobně velký Hradec Králové nemá ani jeden. Díky tomu šetří desítky milionů za budovy a odměny pro zastupitele a starosty. Město vyjde akce na 1,5 milionu korun. Politici ho chtějí brát jako závazné, i když přijde méně lidí.

"Nicméně já doufám, že i pokud by se stalo a hlasování se zúčastnilo méně obyvatel, politická reprezentace vezme názor voličů při dalších jednáních v úvahu," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

Politiky ovšem nyní čeká vůbec to nejtěžší: naformulovat otázky tak, aby byly srozumitelné a taky aby se na základě odpovědí na ně dalo rozhodovat, co dál s obvody.

"Jsem fakt zvědavý, jak se to povede. Třeba nevím, co by se dělo ve chvíli, když by lidé z centra řekli, že obvod chtějí zachovat v dnešním stavu, ale třeba ti z Rosic řeknou, že ho nechtějí. Jak potom budeme při dělbě správy postupovat?" ptá se místostarosta v šestém obvodě Svítkov Miroslav Rubeš.

O spalovně se zároveň hlasovat nebude

Podle Rychteckého s tím však žádný velký problém nebude, navíc znění otázek budou kontrolovat odborníci. "Vše nám bude kontrolovat ministerstvo vnitra. Příští pátek jedeme na konzultaci, aby referendum proběhlo přesně podle zákona," uvedl Rychtecký.

Ostatně kvůli přísným pravidlům na všelidové hlasování museli pardubičtí radní vzdát snahu, aby se při referendu lidé vyslovili i k tomu, jestli chtějí v Rybitví spalovnu chemikálií, nebo ne.

"Obě referenda nelze sloučit, každé má jiná pravidla pořádání. Navíc o spalovně rozhoduje státní správa, a my bychom neměli jak vůli lidí případně prosadit," říká Rychtecký s tím, že politici se na spalovnu zeptají formou ankety. "Když už podobnou akci děláme, bude dobré to využít k získání dalších důležitých informací. Ale otázek nesmí být zbytečně moc."

Pardubice mají momentálně osm obvodů. Už několik let primátoři Pardubic usilují o jejich omezení. Současná šéfka radnice Štěpánka Fraňková by ráda zrušila vyloženě městské obvody (centrum, Dukla, Polabiny, Dubina) a nechala by jen ty okrajové. Slibuje si od toho úspory v řádech desítek milionů ročně. "Současné dělení města je luxusem, na který se těžko hledají peníze," říká primátorka.

Ve Svítkově je zatím klid

Ovšem naopak v šestém městském obvodě skupina lidí chystala odtržení Svítkova a přilehlých obcí od města. I o tom se mělo hlasovat v referendu. Ale nyní se zdá, že lokální hlasování nebude.

"Už dlouho jsem nezaregistroval žádnou aktivitu přípravného výboru. Asi by bylo logické počkat na celoměstské hlasování," uvedl Rubeš ze svítkovské malé radnice. "Asi nemá cenu dělat dvě referenda o stejné věci," dodal k tomu Jakub Rychtecký.

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Politici našli shodu na územním plánu Pardubic, uvolní plochy pro výstavbu

Radnice v Pardubicích.

Poslední dvě volební období se pardubičtí politici snažili schválit nový územní plán. Neúspěšně. Klíčový dokument byl i...

Letní kino v Pardubicích má finanční potíže, nabídlo dárkové certifikáty

Promítání letního kina v Pardubicích.

Tradice bezplatného letního kina trvá v Pardubicích od roku 2006. Od té doby se jeho zakladatel Jan Motyčka s podnikem...

Najdete na iDNES.cz