Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka vyhlášené školky v Chrudimi končí, urazil ji anonym

  15:06aktualizováno  15:06
Po třiceti letech mezi dětmi odchází z Mateřské školy Svatopluka Čecha v Chrudimi její ředitelka Iva Malinová.Snížila platy učitelkám a zanedlouho jí někdo našel chybu v dokumentech a vše anonymně nahlásil na radnici. Pedagožka, která se stará i o postižené děti, to cítí jako křivdu a odchází.

Iva Malinová, bývalá ředitelka MŠ Svatopluka Čecha v Chrudimi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Malinová i kvůli škrtům ve státním rozpočtu nesehnala dost peněz na mzdy. Propustit některou učitelku odmítla. "Brala jsem je jako svoje děvčata, nemohla jsem některou z nich poslat na ulici," říká. Další možností bylo snížit počet postižených dětí, bez nich by školka prý problémy neměla. To ale Malinová kategoricky odmítla.

Nakonec zvolila třetí možnost. Učitelkám oznámila, že nebudou mít celý úvazek, ale zkrácený na 0,9. To v praxi znamená, že berou například při hrubém platu 18 000 korun o osmnáct set méně. Jí samotné i její zástupkyni však zůstal plat celý. "Nikomu jsem nechtěla ublížit, kdybych měla jiné řešení, zvolila bych ho. Byla jsem přesvědčena, že peníze pro ně seženu, že jim to dám v odměnách, pracovala jsem na tom," říká.

Učitelky se podvolily, nikoliv ale s pochopením. Pak přišel na radnici anonym. Obsahoval poměrně detailní popis toho, co všechno dělá ředitelka špatně.

Hospodaření školky šetří inspekce

"Když jsem se dozvěděla, že někdo od nás se musel dostat do ředitelny, podívat se do osobních listů, byla to veliká bolest. Okamžitě jsem řekla: Dejte mi papír, podepíšu rezignaci. Vždyť to byla moje rodina," říká Malinová, která odchází v létě do důchodu. "Myslím, že tohle anonym nechtěl, šlo jen o to, mne tak trochu klepnout přes ruce," soudí.

Město našlo v hospodaření školky chyby, zatím není úplně jasné, jak vážné jsou. Radní požádali školskou inspekci, aby zkontrolovala i to, co město prověřit nemohlo.

Námitky opozice, že to je příliš tvrdý postup, nechtěl starosta komentovat. "Než tato záležitost bude došetřena školskou inspekcí, nebudu se k celé věci vyjadřovat," řekl Řezníček.

"Nezkontrolovala jsem, jestli se převádí peníze včas z jednoho našeho účtu na druhý. Bylo to metodické, organizační pochybení. O tom nediskutuji. Peníze ale nešly jinam, než měly jít, nedošlo k žádnému obohacení, k žádnému osobnímu prospěchu," říká ředitelka.

Malinová si po třiceti letech nedokáže představit, že by se dál nestarala o děti. Na druhou stranu zpět do mateřské školy u kina se určitě nevrátí. "Sem ne. Pocit křivdy je moc velký."Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Najdete na iDNES.cz