Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápletka v Holicích. Ředitelka řídí manžela školníka. Ten jako radní ji

  8:12aktualizováno  8:12
Není výjimečné, že ředitel školy zaměstná svoji manželku, žádný zákon to nezakazuje. V Holicích v jedné mateřské škole šli dál. Ředitelka zaměstnala jako školníka manžela, který je ale radním města a de facto může svoji manželku řídit.

Ředitelka školky přijala jako školníka svého manžela, který je členem rady města rozhodující mimo jiné o jejích odměnách. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ředitelka Mateřské školy Holubova Lenka Chotěnovská přijala jako školníka svého manžela, který je zároveň členem městské rady za ČSSD. Ta rozhoduje mimo jiné i o odměnách pro ředitelku. Starosta Holic Ladislav Effenberk z ČSSD říká, že to sice není šťastné řešení, ale je legální.

"Řekl jsem ředitelce, že není nejvhodnější přijmout rodinného příslušníka. Odpověděla mi, že v sousední základní škole je školníkem také manžel ředitelky. A to je pravda. Z hlediska zákona je to v pořádku," uvedl Effenberk.

"Nevidím v tom problém a spíše bych řekla, že je to ku prospěchu věci. Pracuju jako ředitelka a manželovi záleží na tom, aby školka fungovala dobře, dělá pro to maximum. Pro mne je to velký přínos," uvedla Lenka Chotěnovská.

Přínos pro rodinu, ale zlá krev ve školce

Chotěnovský sedí v městské radě, která pravidelně schvaluje odměny ředitelům školských zařízení. Pravdou je, že v městské radě sedí i ředitel základní školy Roman Matoušek a ředitelka mateřské školy Dagmar Kulhavá (oba z ODS).

"Když se jedná o platech ve školách, tak se samozřejmě všichni zdržují hlasování," uvedl starosta Ladislav Effenberk.

Zákon to nezakazuje

Zákon dává ředitelům škol volnou ruku Zákoník práce ani jiný právní předpis nezakazuje zaměstnávání manželů či příbuzných v jedné veřejné základní nebo mateřské škole. Ředitelka i manžel (například školník) jsou totiž oba zaměstnanci, z nichž jeden je nadřízený. Jiné by to bylo, pokud by jeden z manželů byl zaměstnavatelem, pak druhý z páru by zaměstnancem být podle zákona nemohl.

Radní obsadil post údržbáře ve školce už před třemi lety, ale podle všeho to dodnes dělá v Holicích a zvláště v samotné mateřské škole zlou krev.

"Nějaké rozpory tam jsou. Na škole mají dvě odborové organizace, v jedné je 14 ze 17 zaměstnanců, ve zbylé jsou tři. Ale atmosféra se tam už postupně zlepšuje," řekl Effenberk.

Lenka Chotěnovská vyhrála výběrové řízení na post ředitelky mateřské školy už před šesti lety. Její manžel byl v městské radě, která návrh výběrové komise potvrdila. "Pokud se jedná o mateřské škole, vždy se zdržuju hlasování," uvedl Radek Chotěnovský.

Před komunálními volbami v roce 2010 byl Chotěnovský bez práce. Jeho manželka se v té době podle svých slov dohodla s dosavadním údržbářem, který měl smlouvu na dobu určitou, že odejde, a na jeho místo přijala svého manžela.

"Na takový post se výběrové řízení nedělá. Manžel je vyučen strojním mechanikem, takže má potřebnou kvalifikaci, je šikovný," řekla.

Manžela bych nezaměstnala, říká krajská radní

Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje odpovědná za školství, by svého manžela podle svých slov ve škole nezaměstnala.

"Být přímou nadřízenou manžela znamená, že se mi špatně rozhoduje a může se i hůř pracovat. Znala jsem však asi tři případy, kdy to ředitelky zvládly," říká Pernicová, která před nástupem na kraj dvanáct let řídila základní školu.

Manželka v roli nadřízené musí být podle ní maximálně profesionální. Neměla by ve škole vypadnout ze své role ředitelky, což je obtížné. "Těžko se uhlídáte. Čím je větší kolektiv, tím je vše sledováno daleko bedlivěji," uvedla Pernicová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz