Zápletka v Holicích. Ředitelka řídí manžela školníka. Ten jako radní ji

  8:12aktualizováno  8:12
Není výjimečné, že ředitel školy zaměstná svoji manželku, žádný zákon to nezakazuje. V Holicích v jedné mateřské škole šli dál. Ředitelka zaměstnala jako školníka manžela, který je ale radním města a de facto může svoji manželku řídit.

Ředitelka školky přijala jako školníka svého manžela, který je členem rady města rozhodující mimo jiné o jejích odměnách. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ředitelka Mateřské školy Holubova Lenka Chotěnovská přijala jako školníka svého manžela, který je zároveň členem městské rady za ČSSD. Ta rozhoduje mimo jiné i o odměnách pro ředitelku. Starosta Holic Ladislav Effenberk z ČSSD říká, že to sice není šťastné řešení, ale je legální.

"Řekl jsem ředitelce, že není nejvhodnější přijmout rodinného příslušníka. Odpověděla mi, že v sousední základní škole je školníkem také manžel ředitelky. A to je pravda. Z hlediska zákona je to v pořádku," uvedl Effenberk.

"Nevidím v tom problém a spíše bych řekla, že je to ku prospěchu věci. Pracuju jako ředitelka a manželovi záleží na tom, aby školka fungovala dobře, dělá pro to maximum. Pro mne je to velký přínos," uvedla Lenka Chotěnovská.

Přínos pro rodinu, ale zlá krev ve školce

Chotěnovský sedí v městské radě, která pravidelně schvaluje odměny ředitelům školských zařízení. Pravdou je, že v městské radě sedí i ředitel základní školy Roman Matoušek a ředitelka mateřské školy Dagmar Kulhavá (oba z ODS).

"Když se jedná o platech ve školách, tak se samozřejmě všichni zdržují hlasování," uvedl starosta Ladislav Effenberk.

Zákon to nezakazuje

Zákon dává ředitelům škol volnou ruku Zákoník práce ani jiný právní předpis nezakazuje zaměstnávání manželů či příbuzných v jedné veřejné základní nebo mateřské škole. Ředitelka i manžel (například školník) jsou totiž oba zaměstnanci, z nichž jeden je nadřízený. Jiné by to bylo, pokud by jeden z manželů byl zaměstnavatelem, pak druhý z páru by zaměstnancem být podle zákona nemohl.

Radní obsadil post údržbáře ve školce už před třemi lety, ale podle všeho to dodnes dělá v Holicích a zvláště v samotné mateřské škole zlou krev.

"Nějaké rozpory tam jsou. Na škole mají dvě odborové organizace, v jedné je 14 ze 17 zaměstnanců, ve zbylé jsou tři. Ale atmosféra se tam už postupně zlepšuje," řekl Effenberk.

Lenka Chotěnovská vyhrála výběrové řízení na post ředitelky mateřské školy už před šesti lety. Její manžel byl v městské radě, která návrh výběrové komise potvrdila. "Pokud se jedná o mateřské škole, vždy se zdržuju hlasování," uvedl Radek Chotěnovský.

Před komunálními volbami v roce 2010 byl Chotěnovský bez práce. Jeho manželka se v té době podle svých slov dohodla s dosavadním údržbářem, který měl smlouvu na dobu určitou, že odejde, a na jeho místo přijala svého manžela.

"Na takový post se výběrové řízení nedělá. Manžel je vyučen strojním mechanikem, takže má potřebnou kvalifikaci, je šikovný," řekla.

Manžela bych nezaměstnala, říká krajská radní

Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje odpovědná za školství, by svého manžela podle svých slov ve škole nezaměstnala.

"Být přímou nadřízenou manžela znamená, že se mi špatně rozhoduje a může se i hůř pracovat. Znala jsem však asi tři případy, kdy to ředitelky zvládly," říká Pernicová, která před nástupem na kraj dvanáct let řídila základní školu.

Manželka v roli nadřízené musí být podle ní maximálně profesionální. Neměla by ve škole vypadnout ze své role ředitelky, což je obtížné. "Těžko se uhlídáte. Čím je větší kolektiv, tím je vše sledováno daleko bedlivěji," uvedla Pernicová.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

VIDEO: Muzejníci vyprostili mince z hrnků, které ležely v zemi tři sta let

Poklad zkoumali pracovníci vysokomýtského Regionálního muzea.

Konzervátoři a archeologové Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě minulý týden opatrně rozebírali oba hrnky, které ležely...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz