Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, od dubna šéf nemocnic v Ústí nad Orlicí, Svitavách a v Litomyšli.

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, od dubna šéf nemocnic v Ústí nad Orlicí, Svitavách a v Litomyšli. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nemocnice mají nové šéfy: exprimátorku Fraňkovou a exministra Julínka

  • 14
Pokud někdy představitelé kraje mluvili o tom, že řídit nemocnice mají odborníci, a ne politici, pak to už asi neplatí. Nemocnice na západě kraje totiž povede bývalá primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (SNK-ED) a ty na východě exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Každá z pěti nemocnic Pardubického kraje už nebude mít svého vlastního ředitele. Pod generálním ředitelem budou místo nich od dubna už jen dva noví manažeři. Jejich jména jsou ale překvapivá.

Ve výběrovém řízení na šéfa pardubické a chrudimské nemocnice zvítězila bývalá poslankyně a primátorka Pardubic v letech 2010 až 2014 Štěpánka Fraňková.

Štěpánka Fraňková povede pardubickou a chrudimskou nemocnici.

Nemocnice v Ústí nad Orlicí, Svitavách a v Litomyšli povede zase Tomáš Julínek, který zastával funkci ministra zdravotnictví v Topolánkově vládě v letech 2006 až 2009. „Věřím, že v paní doktorce Fraňkové a panu doktoru Julínkovi dostanou nemocnice zkušené manažery. Jejich výhodou je, že pocházejí ze zdravotnictví, a důkladně tento resort znají,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví z ODS Ladislav Valtr.

Fraňková podle tiskové zprávy hodlá mimo jiné usilovat o rozšíření pardubické nemocnice o další specializovaná pracoviště a o vybudování centra laparoskopické chirurgie v Chrudimi.

Čas ukáže, zda to byla dobrá volba

„Jsem přesvědčena, že v první řadě je třeba využít důvěry, kterou zaměstnanci mají ke svým přímým nadřízeným. Je nutné je daleko intenzivněji zapojit do fungování nemocnic a hledat s nimi nová řešení,“ říká Fraňková, která nyní pracuje jako lékařka chirurgického oddělení pardubické nemocnice.

Julínek chce optimalizovat náklady a centralizovat drahé provozy, u nichž je potřeba počítat s většími investicemi a vyššími nároky na počet personálu. „Chci nastolit prostředí, které umožní co nejlepší spolupráci lékařů a zdravotníků všech tří nemocnic,“ uvedl Julínek.

Opozice s hodnocením nových jmen počká. „Nebudu spekulovat o tom, zda rozhodlo něco jiného než kvalita a odbornost,“ uvedl krajský zastupitel a předseda výboru pro zdravotnictví Pardubic Jan Řehounek (ANO). Předpokládá, že představenstvo nemocnic i krajský radní pro zdravotnictví si vybrali kandidáty, kteří je přesvědčili, že jsou nejlepší. „Čas ukáže, zda tomu tak opravdu bylo,“ uvedl Řehounek.

Chystané snížení počtu manažerských pozic oznámilo vedení kraje už loni v prosinci s tím, že to bude znamenat velké úspory. Změny patrně uspíší centralizaci Nemocnice Pardubického kraje, dva roky po fúzi totiž pět zdravotnických zařízení podle politiků stále nefunguje jako jediná společnost.

Fraňková i Julínek přicházejí do čela nemocnic ve chvíli, kdy se rozhoduje o tom, jakou úlohu budou jednotlivé nemocnice hrát. Představitelé nemocnic a kraje už oznámili, že chrudimská a litomyšlská nemocnice by se měly zaměřit na plánovanou péči. „Očekávám, že se s plnou vervou pustí do práce na nové strategii tak, aby i v budoucnu byla zajištěna kvalitní a dostupná zdravotní péče v celém regionu,“ uvedl generální ředitel krajských nemocnic Tomáš Gottvald.