Kdo u ostrých přijímaček nezíská dostatečný počet bodů, může na studium zapomenout. Ilustrační foto

Kdo u ostrých přijímaček nezíská dostatečný počet bodů, může na studium zapomenout. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přijímačky jsou příliš tvrdé, varovali po zkoušce ředitelé gymnázií

  • 10
Žáci pátých a devátých tříd si vyzkoušeli, jak zvládnou přijímací zkoušky podle nových pravidel nastavených Pardubickým krajem. Pro některé školy to dopadlo tragicky, určitá gymnázia by třeba vůbec nenaplnila své třídy.

Krajští politici letos poprvé středním školám nařídili, aby odmítly studenty, kteří nepřekročí minimální počet bodů. Hranici ale politici nastavili podle ředitelů škol příliš vysoko.

"Obávám se, že je to příliš přísné," říká ředitel gymnázia ve Svitavách Milan Báča. Na tamní gymnázium si přišlo vyzkoušet zkoušky nanečisto 34 žáků pátých tříd. Na osmileté gymnázium by se dostalo jen třináct z nich. Tedy za podmínky, že by měli na základní škole samé jedničky.

"Jsou tam děti, u kterých bude stačit, aby měly jednu dvě dvojky a jejich vstup k nám už bude ohrožen. I když to budou potenciálně velice kvalitní studenti. Budeme velmi napnutí, jak to dopadne," říká Báča.

Podobné zkušenosti mají i ředitelé dalších gymnázií. První ročník osmiletého gymnázia by nenaplnili ani v Chrudimi, pokud by zkoušky nanečisto byly už rozhodující.

Děti neumějí rychle porozumět textu

"Podmínky jsou tvrdé především pro páťáky, kteří se hlásí na osmileté gymnázium, a to hlavně z hlediska času. Velké množství otázek totiž bylo na porozumění textu a děti v pátých třídách to moc dobře nezvládají. Jestli je to dáno vlivem výuky, nebo doby, kdy komunikují přes SMS a sociální sítě, nevím," říká ředitelka chrudimského gymnázia Klára Jelinková.

Vydělat mohou odborné školy

Ředitelé gymnázií se rovněž obávají, že někteří nadaní studenti půjdou radši na střední odborné školy, kde mají přijetí víceméně jisté.
"Mám strach, že i ti nejlepší budou mít problém se na gymnázium dostat. Dětem, které aspirují na studium vysoké školy a byli by z nich dobří lékaři, inženýři nebo právníci, to třeba o pár bodů uteče a skončí na střední odborné škole. Budou na škole bez zájmu o daný obor," je přesvědčený Milan Báča.

Podle ní měly děti problém třeba s tím text v rychlosti rozebrat. "Problémem byla i určitá strategie, kdy měly dobrý začátek, a pak se zasekly u jedné otázky, kterou chtěly poctivě vyřešit, a už pak nestihly celý test," popisuje průběh přijímaček.

Podobně dopadly přijímačky nanečisto i na dalších školách. Například na žamberském gymnázium by se na osmiletý obor bez problémů dostal jen jeden uchazeč, dalších devět by prošlo buď se samými jedničkami, nebo maximálně dvěma dvojkami. A zbytku by nepomohla ani svěcená voda.

"Jsme jedna z mála škol, která přijímačky přes SCIO dělá už čtvrtým rokem. Náš pan ředitel tehdy krajský úřad upozorňoval, že podmínky, jaké stanovili, jsou příliš ostré," uvedl zástupce ředitele žamberského gymnázia Jan Vych.

Gymnázia sousedních krajů mohou lákat na jednodušší přijetí

Dětem se na škole proto víc věnovali a po přijímačkách nanečisto s nimi třeba rozebírali výsledky. "Máme tady nevýhodu i u čtyřletého gymnázia, protože na jedné straně máme blízko Rychnov nad Kněžnou a na druhé Šumperk," dodává zástupce ředitele s obavou, že žáci si raději podají přihlášku na nedaleké gymnázium ve vedlejším kraji, kde si školy určují přijímačky i bodové hranice pro přijetí samy.

Kdo u ostrých přijímaček nezíská dostatečný počet bodů, může na studium zapomenout. Krajský úřad stanovil hranici pro přijetí na čtyřleté gymnázium na 104 bodů z celkových 185 v prvním kole. Pro přijetí na střední odborné školy přitom nebudou potřebovat ani 50 bodů. Kdo chce na osmileté gymnázium, musí v prvním kole získat minimálně 50 bodů z 82.

Krajská radní Jana Pernicová, která se na systému nových přijímacích zkoušek podílela, bodovou hranici za příliš tvrdou nepovažuje. "Bodová hranice, která je nastavena, ještě není zas tak dalece náročná, aby ji studenti nezvládli. Vím, že žáci se teď na přijímačky připravují daleko intenzivněji," řekla. Gymnázia podle ní třídy určitě naplní do optimálního počtu 25 studentů.

"V tomto roce se toho vůbec nebojím, naopak dojde k rozložení studentů i mezi technické školy a učňovské obory. Tím, že školám taky snižujeme kapacity ročníků, se dostaneme do optimálních čísel," věří radní Pernicová.