Pohled na pardubickou chemičku Synthesia z Kunětické hory

Pohled na pardubickou chemičku Synthesia z Kunětické hory | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zvýšíme platy, snížíme emise, slibuje pro letošek šéf Synthesie

  • 0
Pardubická chemička Synthesia se chlubí, že loni nesnižovala stavy a byla zisková. Letos se údajně chystá zvýšit mzdy o necelá tři procenta a hodně investovat. "A škodlivé emise se rapidně sníží na minimum," slibuje v rozhovoru předseda představenstva a generální ředitel Dan Kurucz.

Jak úspěšný byl pro vás uplynulý rok?
Dá se říci, že rok 2012 byl pro Synthesii rokem úspěšným, neboť se nám podařilo splnit plánované hospodářské výsledky, které byly zhruba na úrovni roku 2011. Tento fakt považuji, vzhledem ke snížené výkonnosti ekonomiky České republiky a také velké části Evropy, za úspěch. Ziskové byly všechny tři naše hlavní obory: Pigmenty, Organická chemie i Výrobky z nitrocelulózy. Zahájili jsme projekt využití našeho průmyslového areálu, který jsme nazvali SemtinZone. Investovali jsme násobně více prostředků - několik set milionů - do obnovy a rozvoje výrobního zařízení a také do dalšího zvýšení bezpečnosti výroby nitrocelulózy. Jak jsem již v létě avizoval, investice do této oblasti již přesáhly 60 milionů korun.

Proč by mohl, či nemohl být rok 2013 ještě lepší?
Možnosti samozřejmě existují. Na jedné straně jsou naše investice, které v roce 2013 budou ještě vyšší než v roce 2012. Začínáme totiž s velkou investicí do podnikové elektrárny, což znamená náklady miliardu korun v letech 2013-2015. Na druhé straně není jasné, jak se bude vyvíjet česká, a potažmo evropská ekonomika, kde je pochopitelně největší odbytiště naší produkce.

Nepříjemným administrativním zásahem je zpoplatnění emisních povolenek a také zvýšení poplatků na obnovitelné zdroje, který si na nás stát nachystal. Speciálně navýšení těchto poplatků, které se přímo vztahuje k dříve podporované fotovoltaice, snižuje dramaticky konkurenceschopnost českých energeticky náročných výrob, jako jsou hutnictví a chemie, vůči zahraniční konkurenci. Nejen čínské, ale i například německé, kde jsou tyto průmyslové obory naopak podporovány! Tedy uvidíme, která miska vah nakonec převáží.

Šly u vás loni mzdy nahoru?
V průběhu roku 2012 u nás mzdy nahoru v principu nešly, protože máme podepsánu vždy roční kolektivní smlouvu. Nicméně vzhledem ke splnění plánu roku 2012 dostali všichni zaměstnanci drobné přilepšení ke mzdě před Vánocemi. Vzhledem k velkému počtu zaměstnanců nás i toto "malé přilepšení" vyšlo celkem na čtyři miliony korun navíc.

Půjdou mzdy nahoru letos?
Ano, v právě podepsané kolektivní smlouvě s odbory se hovoří o zvýšení mezd o necelá tři procenta, přičemž dvě třetiny jdou do pevné složky mzdy. Jsou zde i další úpravy v oblasti poskytování zaměstnaneckých výhod a benefitů.

Jak se během roku proměnil počet pracovníků?
V uplynulém roce zůstal počet zaměstnanců prakticky nezměněn. V roce 2013 počítáme s mírným nárůstem vzhledem k realizaci investic.