Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt zakreslil ranvej do plánů, čeká se, jak to ovlivní dotaci

  8:12aktualizováno  8:12
Autor návrhu neobvyklého vodorovného památníku Janu Kašparovi - ranveje na pardubické třídě Míru David Macháček už předal zakreslený návrh do projektu opravovaného bulváru. Byla to jedna z podmínek, kterou si dali minulé pondělí účastníci schůzky.

Návrh památníku Jana Kašpara na třídě Míru | foto: David Macháček

Tématem setkání byl nápad zbudovat na třídě Míru přistávací dráhu s iniciály prvního českého aviatika. Sešli se na něm kromě Macháčka také architekt rekonstrukce Jaromír Walter a náměstek primátorky Jindřich Tauber. (o schůzce jsme psali zde)

"Dohodli jsem se, že pokud se podaří mým přátelům architektům zakreslit ranvej do výkresu, bude splněna jedna z podmínek, abychom se mohli vážně bavit o zbudování pomníku," uvedl David Macháček.

Náměstek Tauber připustil, že zakreslit ranvej do projektu se zdařilo. "Na první pohled se skutečně zdá, že přistávací dráha coby pomník by na třídu Míru umístit šla. Pokud to potvrdí i architekt, tak už bude záležet na tom, jestli by její budování neohrozilo čerpání evropských dotací," řekl Tauber.

Druhou podmínkou totiž je, že s dílčí změnou projektu rekonstrukce třídy Míru bude souhlasit správce evropských fondů Regionální operační program Severovýchod.

Průšvihů s dotacemi už mělo město dost

A to by mohl být problém. Podle místopředsedy rady hejtmana Martina Netolického by totiž změna v projektu nemusela být přímým ohrožením čerpání dotací, ale město už podle něj benevolenci regionální rady zcela vyčerpalo.

"Být městem, tak už čerpání vůbec nekomplikuji, nikdo není tak benevolentní jako my k opakovaným žádostem o výjimky," dodal hejtman.

Ranvej na třídě Míru by tak paradoxně mohla pohřbít dosavadní neschopnost politiků dostát svým úkolům a slibům. "Teď jsme měli na stole rozvoj města a radnice opět nemá vše rozjeté tak, jak by chtěla. Za této situace bych si už skutečně v čerpání dotací nepřidělával problémy," řekl Netolický.

Z operačního programu se proto dá očekávat spíše nic neříkající reakce na návrh začlenit ranvej do opravy třídy Míru než jasně srozumitelné stanovisko.

Bez ohledu na to je nyní na tahu architekt a vedení města, zda uznají Macháčkovi, že přistávací dráha by na hlavním pardubickém bulváru být mohla, aniž by to nějak ohrozilo další části rekonstrukce.

S nápadem vybudovat Janu Kašparovi obří vodorovný památník přišel Macháček na začátku února. Nápad okamžitě zaujal desetitisíce lidí, v anketě na serveru iDNES.cz se pro něj vyslovilo téměř jedenáct tisíc lidí.

Zároveň se ale objevili odpůrci nápadu, takže jeho budoucnost je stále nejasná. "Já to zatím vidím neutrálně, počkáme si, co na to řekne operační program," uzavřel Tauber.

Autor:Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

Najdete na iDNES.cz