Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městské wi-fi přibývají. Připojení na internet je hlavně na náměstích

  11:45aktualizováno  11:45
Chcete zjistit, kdy má otevřeno knihovna, jak jedou vlaky či autobusy nebo co dávají večer v kině? V některých městech to není problém. Radnice zřizují veřejné připojení na internet na vlastní náklady. Stranou stojí Pardubice.

V Chrudimi se mohou zájemci připojit na síť přímo na Resselově náměstí. Jiná města mají zóny s internetem rozsáhlejší. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Magistrát města Pardubic žádnou síť wi-fi, který by umožnila bezplatné připojení k internetu, neprovozuje ani se na to nechystá. "Nezaznamenali jsme ani výraznou poptávku po této službě," říká mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Naopak na radnici v Ústí nad Orlicí říkají, že zájemců není vůbec málo.

"Kdo by v době smartphonů a tabletů neměl zájem na rychlém získání informací, pokud možno zdarma. V Informačním centru města se návštěvníci dotazují na místo veřejně dostupné služby wi-fi, častěji je tato informace požadována během letní turistické sezony a při větších kulturních akcích pořádaných ve městě," uvedl starosta Petr Hájek.

Signálem je už pokryté Mírové náměstí, klidová zóna Kociánka či ústecký aquapark. V budovách radnice a městského úřadu zatím wi-fi síť zajišťovaná městem není.

V sousední České Třebové používají u výstavby dopravního terminálu systém Bluetooth Info, kdy každý, kdo má příslušnou bluetooth technologii, dostane informace o kultuře, sportu, o tom, co se ve městě děje. Signálem je pokryté Pernerovo náměstí u nádraží a Staré náměstí, do budoucna uvažují i o pokrytí Nového náměstí.

Svitavy připojení na internet významně posílí

Radnice v Moravské Třebové svou wi-fi síť pro veřejnost nemá, ale jednoduché bezdrátové připojení k internetové síti pro obyvatele i turisty zdarma podporuje svitavská radnice. Zatím mají tu možnost ve Fabrice, v nemocnici nebo v parku v okolí kavárny. Letos se dočkají také infocentrum na náměstí, sportovní hala, bazén nebo muzeum.

O zbudování městské sítě uvažují i v Litomyšli. Zatím se uskutečnil prvotní průzkum možností zavést signál do vestibulu odboru dopravy městského úřadu naproti nemocnici, dále na autobusovém nádraží, na koupališti, v zámeckém areálu a v Klášterních zahradách. Na posledních dvou místech je pokrytí s problémy, které bude třeba vyřešit.

"Také bychom chtěli, aby byla wi-fi na Smetanově náměstí. Pokud to ovšem technické podmínky dovolí," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš. Celý projekt bude hotový začátkem letošního roku.

Wi-fi ve městech

Česká Třebová
Pernerovo náměstí, Staré náměstí

Chrudim
Resselovo náměstí

Litomyšl
těsně před rozhodnutím

Pardubice
síť neprovozuje

Svitavy
centrum Fabrika, park

Ústí nad Orlicí
Mírové náměstí, zóna Kociánka, aquapark

Městský úřad Chrudim veřejnou wi-fi neprovozuje, město má pokryté částečně Resselovo náměstí.

"Uvažujeme o poskytnutí wi-fi připojení pro občany v budovách MěÚ. Neplánujeme velké výdaje, maximálně v řádu desítek tisíc korun," uvedla mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

Například v Ústí nad Orlicí vyšlo pořízení wi-fi sítě se službami internetu u každé z obou lokalit přibližně 20 tisíc korun.

"Provozní náklady jsou rozpuštěny v nákladech za služby datových přenosů, které městskému úřadu poskytuje Kabelová televize Ústí nad Orlicí. Jejich výše byla a je i po zprovoznění obou wi-fi zón stále stejná, takže není možné ji explicitně vyčíslit, nicméně odhadem činí 300 korun měsíčně. Instalace nové wi-fi na aquaparku bude pořízena za 12 tisíc korun," dodal ústecký starosta Petr Hájek.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz