Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městské wi-fi přibývají. Připojení na internet je hlavně na náměstích

  11:45aktualizováno  11:45
Chcete zjistit, kdy má otevřeno knihovna, jak jedou vlaky či autobusy nebo co dávají večer v kině? V některých městech to není problém. Radnice zřizují veřejné připojení na internet na vlastní náklady. Stranou stojí Pardubice.

V Chrudimi se mohou zájemci připojit na síť přímo na Resselově náměstí. Jiná města mají zóny s internetem rozsáhlejší. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Magistrát města Pardubic žádnou síť wi-fi, který by umožnila bezplatné připojení k internetu, neprovozuje ani se na to nechystá. "Nezaznamenali jsme ani výraznou poptávku po této službě," říká mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Naopak na radnici v Ústí nad Orlicí říkají, že zájemců není vůbec málo.

"Kdo by v době smartphonů a tabletů neměl zájem na rychlém získání informací, pokud možno zdarma. V Informačním centru města se návštěvníci dotazují na místo veřejně dostupné služby wi-fi, častěji je tato informace požadována během letní turistické sezony a při větších kulturních akcích pořádaných ve městě," uvedl starosta Petr Hájek.

Signálem je už pokryté Mírové náměstí, klidová zóna Kociánka či ústecký aquapark. V budovách radnice a městského úřadu zatím wi-fi síť zajišťovaná městem není.

V sousední České Třebové používají u výstavby dopravního terminálu systém Bluetooth Info, kdy každý, kdo má příslušnou bluetooth technologii, dostane informace o kultuře, sportu, o tom, co se ve městě děje. Signálem je pokryté Pernerovo náměstí u nádraží a Staré náměstí, do budoucna uvažují i o pokrytí Nového náměstí.

Svitavy připojení na internet významně posílí

Radnice v Moravské Třebové svou wi-fi síť pro veřejnost nemá, ale jednoduché bezdrátové připojení k internetové síti pro obyvatele i turisty zdarma podporuje svitavská radnice. Zatím mají tu možnost ve Fabrice, v nemocnici nebo v parku v okolí kavárny. Letos se dočkají také infocentrum na náměstí, sportovní hala, bazén nebo muzeum.

O zbudování městské sítě uvažují i v Litomyšli. Zatím se uskutečnil prvotní průzkum možností zavést signál do vestibulu odboru dopravy městského úřadu naproti nemocnici, dále na autobusovém nádraží, na koupališti, v zámeckém areálu a v Klášterních zahradách. Na posledních dvou místech je pokrytí s problémy, které bude třeba vyřešit.

"Také bychom chtěli, aby byla wi-fi na Smetanově náměstí. Pokud to ovšem technické podmínky dovolí," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš. Celý projekt bude hotový začátkem letošního roku.

Wi-fi ve městech

Česká Třebová
Pernerovo náměstí, Staré náměstí

Chrudim
Resselovo náměstí

Litomyšl
těsně před rozhodnutím

Pardubice
síť neprovozuje

Svitavy
centrum Fabrika, park

Ústí nad Orlicí
Mírové náměstí, zóna Kociánka, aquapark

Městský úřad Chrudim veřejnou wi-fi neprovozuje, město má pokryté částečně Resselovo náměstí.

"Uvažujeme o poskytnutí wi-fi připojení pro občany v budovách MěÚ. Neplánujeme velké výdaje, maximálně v řádu desítek tisíc korun," uvedla mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

Například v Ústí nad Orlicí vyšlo pořízení wi-fi sítě se službami internetu u každé z obou lokalit přibližně 20 tisíc korun.

"Provozní náklady jsou rozpuštěny v nákladech za služby datových přenosů, které městskému úřadu poskytuje Kabelová televize Ústí nad Orlicí. Jejich výše byla a je i po zprovoznění obou wi-fi zón stále stejná, takže není možné ji explicitně vyčíslit, nicméně odhadem činí 300 korun měsíčně. Instalace nové wi-fi na aquaparku bude pořízena za 12 tisíc korun," dodal ústecký starosta Petr Hájek.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Najdete na iDNES.cz