Lanškroun hotel nechce. Jde do dražby a lidé se bojí vzniku ghetta

  13:30aktualizováno  13:30
Obyvatelé Lanškrouna se obávají možného přílivu nepřizpůsobivých. Koncem srpna se bude dražit hotel Pohoda a není vyloučeno, že se vlastníkem stane realitní kancelář, která tu zřídí bydlení pro problémové lidi. Město se dražby nezúčastní, vzdalo se tak možnosti budoucnost objektu ovlivnit.

Lanškrounská radnice zůstává v klidu, zastupitelé do dražby Pohody jít nechtějí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Za poslední roky jsem nemovitost nabízel městu několikrát. Upozorňoval jsem na možná nebezpečí. Dokonce jsem byl ochoten výrazně snížit cenu, aby dům nekoupili nějací darebáci, kteří sem nastěhují nejrůznější individua z okraje společnosti," uvedl současný majitel objektu Petr Bednář.

Bednář dům získal v roce 1996 jako součást majetku bývalé Tesly, který koupil. Šestipodlažní budovu s malými úpravami přestavěl na ubytovnu hotelového typu, kterou teď s vyvolávací cenou 7,9 milionu korun v dražbě prodává.

Na zvládnutí přílivu individuí už nemá sílu

"Šest let jsem se snažil Pohodu udržovat v chodu, chránit ji před přílivem bezdomovců a dalších pochybných individuí. Teď už na to ale nemám ani sílu ani finance," vysvětluje snahu budovu prodat její majitel Bednář.

Odmítnutí jeho nabídek i vstup do dražby komentovala starostka Stanislava Švarcová lakonicky: "Zastupitelstvo rozhodlo, že město se dražby nezúčastní."

Námitku, že teď radnice nebude mít jakoukoli možnost další osud budovy ovlivnit, odmítla komentovat. Již před časem nicméně uvedla, že je přesvědčená o tom, že Lanškroun není město, kde by byl nedostatek bytů. "V současné době není zcela aktuální ani domov pro seniory," dodala starostka.

V regionu začínají vznikat ghetta

Problémy s přílivem sociálně slabých lidí nezažívají jen v Ostravě, na severu Čech nebo v Českých Budějovicích. Vybydlené domy a byty kupují realitní kanceláře, které je pak pronajímají nepřizpůsobivým už i v kraji. V poslední době například vzniká ghetto v Hrochově Týnci či ve Starých Ždánicích na Pardubicku. Tam dokonce před nedávnem nechali zazdít autobusové čekárny plné výkalů. Že se dá vzniku podobných excesů předejít, svědčí i příklady z některých dalších měst. Například v České Třebové koupilo město ohrožený dům s padesáti byty, které nechalo na své náklady opravit a poté prodalo řádně platícím nájemníkům. Pro město koupili rizikové objekty také ve Svitavách nebo v Ústí nad Orlicí. Proč se města k tomuto kroku odhodlají? "Při vyšší koncentraci podobných lidí většinou vznikne problém, který se pak jen velmi těžko řeší. Proto je lepší mu raději předcházet," říká českotřebovský starosta Jaroslav Zedník.

Podle informací z úřadu je nicméně skutečnost poněkud jiná. Na vyřízení tu údajně čeká více než šedesát žádostí o přijetí do domova pro seniory.

Další osud Pohody a však na rozdíl od zastupitelů trápí obyvatele Lanškrouna.

"Že se sem mají nastěhovat nějací Romové, to jsem slyšela už několikrát. Vlastně se o tom mluví už od loňska. Nelíbí se to mně ani mým známým. A musím se přiznat, že mám strach z toho, co se tady bude dít, jestli se sem opravdu nastěhují," uvedla prodavačka Kateřina Hanáková.

Lidé mají strach, aby nedopadli jako na Šluknovsku

Poukazuje přitom na to, jak vypadá situace v některých oblastech na severu Čech nebo v poslední době v Českých Budějovicích.

"Nedovedu si to dost dobře představit, co by se dělo, kdyby tu vyrostlo nějaké ghetto," dodala prodavačka.

Že není tahle možnost vyloučena, vyplývá nepřímo i ze slov Dany Beranové, šéfky realitní a dražební společnosti Mozaika, která dražbu organizuje.

"Řekla bych, že zájem o hotel Pohoda je značný. Rozhodně větší, než když jsme ho nabízeli v přímém prodeji," uvedla Beranová a dodala, že konečný počet potenciálních kupců se ukáže až při samotné dražbě.

"Dost se jich bylo na budovu podívat, teď se zajímají další a další," dodala šéfka realitky.

Zvýšený zájem si vysvětluje tím, že původně majitel požadoval 10,5 milionu korun, v dražbě ale bude vyvolávací cena o více než dva a půl milionu korun nižší.

"Po dohodě s majitelem jsme stanovili vyvolávací cenu na sedm milionů devět set tisíc," upřesnila.

Strukturu zájemců nicméně sdělit odmítla s tím, že se jedná o předmět obchodního tajemství. "Mohu jen potvrdit, že je velmi různorodá," dodala Beranová.

O přílivu Romů do Lanškrouna v souvislosti s prodejem Pohody se hovořilo už v loňském roce. Zprávy o tom, že tamější farář Zbigniew Czendlik hodlá do města nastěhovat několik set Romů, se však ukázaly jako nepodložené. Obyvatele uklidnilo tehdejší vyjádření starostky Stanislavy Švarcové, podle níž se nic podobného nechystá.

"Dneska už to ale tak jisté není. Jisté je jen to, a nemyslím si to jenom já, že se radnice do dražby přihlásit měla," myslí si prodavačka Hanáková.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Další z rubriky

Politici našli shodu na územním plánu Pardubic, uvolní plochy pro výstavbu

Radnice v Pardubicích.

Poslední dvě volební období se pardubičtí politici snažili schválit nový územní plán. Neúspěšně. Klíčový dokument byl i...

Po nehodě cisterny museli hasiči přečerpat osmnáct tisíc litrů mléka

Hasiči z cisterny přečerpávali 18 kubíků mléka.

Osmnáct tisíc litrů mléka vezla autocisterna, která se v pondělí večer v Dolním Újezdu na Svitavsku srazila z dodávkou....

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Najdete na iDNES.cz