Lanškroun hotel nechce. Jde do dražby a lidé se bojí vzniku ghetta

  13:30aktualizováno  13:30
Obyvatelé Lanškrouna se obávají možného přílivu nepřizpůsobivých. Koncem srpna se bude dražit hotel Pohoda a není vyloučeno, že se vlastníkem stane realitní kancelář, která tu zřídí bydlení pro problémové lidi. Město se dražby nezúčastní, vzdalo se tak možnosti budoucnost objektu ovlivnit.

Lanškrounská radnice zůstává v klidu, zastupitelé do dražby Pohody jít nechtějí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Za poslední roky jsem nemovitost nabízel městu několikrát. Upozorňoval jsem na možná nebezpečí. Dokonce jsem byl ochoten výrazně snížit cenu, aby dům nekoupili nějací darebáci, kteří sem nastěhují nejrůznější individua z okraje společnosti," uvedl současný majitel objektu Petr Bednář.

Bednář dům získal v roce 1996 jako součást majetku bývalé Tesly, který koupil. Šestipodlažní budovu s malými úpravami přestavěl na ubytovnu hotelového typu, kterou teď s vyvolávací cenou 7,9 milionu korun v dražbě prodává.

Na zvládnutí přílivu individuí už nemá sílu

"Šest let jsem se snažil Pohodu udržovat v chodu, chránit ji před přílivem bezdomovců a dalších pochybných individuí. Teď už na to ale nemám ani sílu ani finance," vysvětluje snahu budovu prodat její majitel Bednář.

Odmítnutí jeho nabídek i vstup do dražby komentovala starostka Stanislava Švarcová lakonicky: "Zastupitelstvo rozhodlo, že město se dražby nezúčastní."

Námitku, že teď radnice nebude mít jakoukoli možnost další osud budovy ovlivnit, odmítla komentovat. Již před časem nicméně uvedla, že je přesvědčená o tom, že Lanškroun není město, kde by byl nedostatek bytů. "V současné době není zcela aktuální ani domov pro seniory," dodala starostka.

V regionu začínají vznikat ghetta

Problémy s přílivem sociálně slabých lidí nezažívají jen v Ostravě, na severu Čech nebo v Českých Budějovicích. Vybydlené domy a byty kupují realitní kanceláře, které je pak pronajímají nepřizpůsobivým už i v kraji. V poslední době například vzniká ghetto v Hrochově Týnci či ve Starých Ždánicích na Pardubicku. Tam dokonce před nedávnem nechali zazdít autobusové čekárny plné výkalů. Že se dá vzniku podobných excesů předejít, svědčí i příklady z některých dalších měst. Například v České Třebové koupilo město ohrožený dům s padesáti byty, které nechalo na své náklady opravit a poté prodalo řádně platícím nájemníkům. Pro město koupili rizikové objekty také ve Svitavách nebo v Ústí nad Orlicí. Proč se města k tomuto kroku odhodlají? "Při vyšší koncentraci podobných lidí většinou vznikne problém, který se pak jen velmi těžko řeší. Proto je lepší mu raději předcházet," říká českotřebovský starosta Jaroslav Zedník.

Podle informací z úřadu je nicméně skutečnost poněkud jiná. Na vyřízení tu údajně čeká více než šedesát žádostí o přijetí do domova pro seniory.

Další osud Pohody a však na rozdíl od zastupitelů trápí obyvatele Lanškrouna.

"Že se sem mají nastěhovat nějací Romové, to jsem slyšela už několikrát. Vlastně se o tom mluví už od loňska. Nelíbí se to mně ani mým známým. A musím se přiznat, že mám strach z toho, co se tady bude dít, jestli se sem opravdu nastěhují," uvedla prodavačka Kateřina Hanáková.

Lidé mají strach, aby nedopadli jako na Šluknovsku

Poukazuje přitom na to, jak vypadá situace v některých oblastech na severu Čech nebo v poslední době v Českých Budějovicích.

"Nedovedu si to dost dobře představit, co by se dělo, kdyby tu vyrostlo nějaké ghetto," dodala prodavačka.

Že není tahle možnost vyloučena, vyplývá nepřímo i ze slov Dany Beranové, šéfky realitní a dražební společnosti Mozaika, která dražbu organizuje.

"Řekla bych, že zájem o hotel Pohoda je značný. Rozhodně větší, než když jsme ho nabízeli v přímém prodeji," uvedla Beranová a dodala, že konečný počet potenciálních kupců se ukáže až při samotné dražbě.

"Dost se jich bylo na budovu podívat, teď se zajímají další a další," dodala šéfka realitky.

Zvýšený zájem si vysvětluje tím, že původně majitel požadoval 10,5 milionu korun, v dražbě ale bude vyvolávací cena o více než dva a půl milionu korun nižší.

"Po dohodě s majitelem jsme stanovili vyvolávací cenu na sedm milionů devět set tisíc," upřesnila.

Strukturu zájemců nicméně sdělit odmítla s tím, že se jedná o předmět obchodního tajemství. "Mohu jen potvrdit, že je velmi různorodá," dodala Beranová.

O přílivu Romů do Lanškrouna v souvislosti s prodejem Pohody se hovořilo už v loňském roce. Zprávy o tom, že tamější farář Zbigniew Czendlik hodlá do města nastěhovat několik set Romů, se však ukázaly jako nepodložené. Obyvatele uklidnilo tehdejší vyjádření starostky Stanislavy Švarcové, podle níž se nic podobného nechystá.

"Dneska už to ale tak jisté není. Jisté je jen to, a nemyslím si to jenom já, že se radnice do dražby přihlásit měla," myslí si prodavačka Hanáková.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

VIDEO: Elegance místo potu, pólo hrají koně se zapletenými ocasy

Diváci na Velké pardubické mohli před hlavní tribunou sledovat ukázku koňského...

Koňské pólo je jezdecká disciplína, kterou znají lidé hlavně z amerického trháku Pretty Woman. V Čechách se tradice...

Vrávorající otec vedl čtyřleté dítě k lékaři, skončil na záchytce

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto.

Na silně opilého muže doprovázejícího malou holčičku narazili v úterý strážníci v pardubické ulicí Jahnova. Zjistili,...

Na pardubickém závodišti se bude bruslit, vznikne tam ledová plocha

Máchovo jezero v těchto dnech pokrývá dvaceticentimetrový led. Zamrzlá nejsou

Letošní Velká pardubická je již minulostí, ale dostihové závodiště do jara neosiří. Ještě letos by na něj měly zamířit...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.

Najdete na iDNES.cz