Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Liberecký kraj

Radnice hlídá radon. Větší potíže už v pardubických školách nejsou

  • 1
Jak jsou na tom pardubické školky a školy s radonem, ukážou další kontrolní měření. Město ve spolupráci se Státním ústavem radiační ochrany se letos zaměřilo na ty stavby, u kterých byla už v roce 2010 a 2011 naměřena zvýšená koncentrace radonu.

Byť nešlo přímo o zdraví, zprávy o zvýšeném výskytu radonu vyvolaly mezi rodiči pardubických předškoláků před více než šesti lety docela zděšení. Žádný rodič nechce slyšet, že jeho dítě tráví čas v místě, kde se vyskytuje rakovinotvorná látka.

„Na zvýšený výskyt radonu jsme přišli při budování dostaveb školek. Nejedná se však o nic dramatického, hodnoty jsou hluboko pod limitem, kdy bychom museli školky uzavřít,“ uvedla tehdy primátorka Štěpánka Fraňková.

Ovšem zákonná hodnota u výskytu radonu v obytných prostorách je u starších budov 400 a u novostaveb 200 becquerelů na metr krychlový. A toto číslo bylo tehdy hned několikrát výrazně překročeno.

„Odborníci naměřili nejvíce tisíc becquerelů, a to ve školce na Pospíšilově náměstí. Bylo to ale v ředitelně. V hernách či ložnicích byla čísla menší,“ doplnila Fraňková.

Radní však tehdy rychle reagovali, zakoupili větráky a problém se podařil rychle odstranit. Přesto se nyní zástupci radnice vrací ke kontrolnímu měření objemové aktivity radonu ve školách a školkách.

„Kvůli novému atomovému zákonu, který vešel v platnost od 1. ledna, jsme se rozhodli provést další kontrolní měření. Po jejich vyhodnocení bude v těchto objektech v případě nadlimitních hodnot provedena podrobná diagnostika. Pokud tato prokáže vyšší objemovou aktivitu radonu, chystáme zde zavést protiradonová opatření, která budou hrazena ze státního dotačního programu,“ řekla náměstkyně primátora odpovědná za investice Helena Dvořáčková.

Od února do června se tak bude měřit třeba v mateřských školách Benešovo náměstí, Černá za Bory, K Polabinám, Lány na Důlku, Luďka Matury, Nemošice nebo Popkovice. Radon se pak bude kontrolovat také na základních školách Kyjevská, Ohrazenice, Staňkova a Závodu Míru.

„Příčinou zvýšené objemové aktivity radonu v objektu bývá nejčastěji jeho vyšší koncentrace pod stavbou a špatná izolace stavby. Dochází tak k úniku tohoto zemního plynu do dalších částí objektu,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.

Odsávání nainstalovali ve čtyřech školách

V roce 2010 a 2011 byly proměřeny všechny budovy v majetku města, ve kterých se pohybují děti. Na základě výsledků bylo odsávací zařízení namontováno u MŠ Brožíkova, MŠ Odborářů, MŠ Rumunská a MŠ Pospíšilovo náměstí, před vlivem radonu je v těchto školkách ochráněno celkem 630 dětí.

„V mateřských školách Brožíkova, Rumunská a Pospíšilovo náměstí jsme zjistili střední radonový index pozemku, u MŠ Odborářů přitom dosáhly naměřené hodnoty středního až vysokého indexu, což bylo příčinou vysoké koncentrace radonu v budovách. Proto jsme se rozhodli nainstalovat zde vzduchotechniku, která napomáhá radon odvětrat,“ řekl Jiří Hušek z pardubického magistrátu.

MŠ Odborářů navíc od roku 2016 využívá pro měření a regulaci koncentrace radonu nový přístroj Tera, který v srpnu loňského roku instalovala pražská společnost Tesla. Zařízení průběžně monitoruje úroveň objemové aktivity radonu ve třídách.

Pokud tedy nastane její zvýšení, přístroj spustí odsávání, a to po tu dobu, dokud úroveň objemové aktivity radonu opět neklesne na potřebnou úroveň.

„Oproti klasickému odsávacímu zařízení přístroj Tera neodsává nepřetržitě, ale pouze pokud zaznamená vyšší množství radonu, než jaké je nastavené na čidle,“ dodala náměstkyně Dvořáčková.

Radon v pardubických mateřských školách

Zhruba čtyři stovky rodičů, kteří měli děti v pardubických mateřských školách na Pospíšilově náměstí, v Rumunské, v Brožíkově a na ulici Odborářů, zažily v listopadu 2010 nepříjemný šok. Když si odpoledne vyzvedávali svou ratolest, dostali od učitelek dopis, ze kterého se dozvěděli, že jejich dítě chodí do školky ohrožené vyšším výskytem rakovinotvorného plynu radon.

Byť hodnoty nebyly vysoké, radní rozhodli, že budou investovat do odvětrávacích zařízení za zhruba půl milionu korun, která měla problém vyřešit. Kontrolní měření v roce 2012 prokázalo dostatečnou účinnost odsávacích zařízení, když naměřené hodnoty klesly pod zákonné limity. Od té doby však radnice raději měří hodnoty radonu ve školních zařízeních pravidelně. Problém se už ve větším měřítku neobjevil. Přesto radní nyní rozhodli o dalším větším měření, které se bude konat až do června.