Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní čeká boj s ekology o novou cestu z Vinice k pardubické nemocnici

  8:01aktualizováno  8:01
Lidé z vedení pardubické radnice chtějí postavit silniční propojku ze sídliště Vinice přes bývalý vojenský prostor ke krajské nemocnici. Situaci jim komplikují lidé, kteří chtějí, aby u břehu Chrudimky vznikla přírodní památka.

Ochránci přírody podporují u nemocnice vznik takzvané „nové divočiny“. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí radní v posledních měsících upnuli své síly především ke dvěma projektům, které by měly zlepšit dopravní situaci ve městě.

Ovšem ani jeden se nebude rodit lehce. Zatímco přestavba okolí vlakového nádraží bude spojena se závodem o čas, který je přesně vymezen na čerpání dotací ze švýcarských fondů, přípravu silniční spojky mezi Višňovkou a nemocnicí zkomplikuje jednání s ekology. Těm se totiž nápad na zástavbu zatím poměrně nedotčeného okolí Chrudimky vůbec nelíbí.

„Chceme zachovat přírodní charakter území, který splňuje podmínky tzv. ‚nové divočiny‘. Byla by škoda o tento kout přírody přijít. Prostor je cenný i výskytem řady chráněných a ohrožených živočichů a rostlin,“ řekl pardubický zastupitel Jan Linhart, který je zároveň předsedou spolku Zelená pro Pardubicko.

Dvě silnice blízko sebe jsou dle ochránců zbytečné

Podle něj totiž město plánuje na místě vlastně hned dvě silnice, které by místo definitivně přeměnily. Vedle zmíněné propojky by totiž bývalým vojenským prostorem měl jednou vést i jihovýchodní obchvat města, který by spojil Dražkovice a Černou za Bory.

„Rozhodně chceme zabránit rozdělení území dvěma silnicemi necelých sto metrů od sebe. Pokud bude připravovaná propojka postavena a vznikne i jihovýchodní obchvat, dojde k devastaci celého území,“ doplnil Linhart s tím, že už požádal o vyhlášení lokality za přírodní památku dle zákona o ochraně přírody a krajiny.

Podle názoru primátora Martina Charváta však jsou podobné úvahy předčasné a hlavně úplně zbytečné. „Nejsou ani u jedné silnice hotové trasy či projekty. Vše teprve vzniká, takže nyní je brzy na podobné závěry, které členové různých sdružení prezentují,“ uvedl Charvát.

Pravda ale zároveň je, že radní mají o propojku velký zájem, a to z jednoho důvodu - dokud nebude náhradní trasa k nemocnici, těžko se mohou stavbaři pustit do opravy poničeného nadjezdu přes železnici a rychlodráhu na Kyjevské ulici.

„Je naší prioritou propojku postavit, protože nadjezd opravu skutečně nutně potřebuje. Sice jsem slyšel, že objízdná trasa mimo nadjezd zpomalí sanitky na příjezdu k nemocnici jen o tři minuty, ale to podle mého názoru není v boji o život pacienta vůbec málo,“ doplnil primátor Pardubic.

Dá se využít bývalý vojenský železný most, nebo ne?

Celá stavba má však ještě jedno slabé místo, a tím je starý železný most, který se pne nad Chrudimkou. Podle plánu radních půjde využít při stavbě spojky, ale o tom nejsou zdaleka všichni přesvědčeni.

„Odbor dopravy považuje za prioritní výstavbu silnice přes Červeňák napříč vojenským prostorem. Přehlíží přitom některá fakta. Stávající železný most není pro motorová vozidla vhodný, ať už z důvodu špatného technického stavu, nebo pro své rozměry,“ uvedl člen Strany zelených Miroslav Hovorka.

Podobný názor má zastupitel prvního obvodu Filip Sedlák, který navíc upozorňuje na možnost další zástavby ceněné oblasti.

„Podle mých informací existuje posudek, který říká, že most na tom není příliš dobře a že by bylo levnější postavit nový než tento zachraňovat. Také mám obavu, že až se případně silnice postaví, tak někoho jistě napadne postavit podél ní i bytové domy a Pardubice tak zase přijdou o jednu malebnou část,“ řekl.

O něčem takovém ale není na radnici řeč. Vše se prý dělá hlavně kvůli nadjezdu a lepší dopravě v centru města. „Vzniklo by nové napojení nemocnice a celé čtvrti Pardubičky, čímž by odpadlo riziko dopravního kolapsu v případě oprav nadjezdu,“ uvedl Martin Moravec z odboru dopravy magistrátu.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz