Vizualizace budoucí podoby fotbalového stadionu v Pardubicích.

Vizualizace budoucí podoby fotbalového stadionu v Pardubicích. | foto: Magistrát města Pardubice

Stavby nového stadionu se pardubičtí fotbalisté mohou dočkat v roce 2018

  • 3
Pardubičtí fotbaloví fanoušci mohou po dlouhé době zažít aspoň náznak euforie. Po letech planých dohadů lidé z vedení pardubické radnice zveřejnili první termín, kdy by se mohl opravovat zchátralý Letní stadion, a dokonce řekli, za jaké peníze se by se měl stavět.

Podle nich by stavba za zhruba 500 milionů korun, do které patří i zvelebení prostoru mezi arénou a Tyršovými sady, mohla začít za necelé dva roky.

„Město vybralo projektového manažera pro svůj projekt přestavby Letního stadionu a přilehlých veřejných ploch. Má připravit plánovanou půlmiliardovou investici od projektu až po zahájení stavby, s níž by město chtělo začít na podzim 2018,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.

Projektovým manažerem bude na základě rozhodnutí radních Libor Matoušek, který se městu osvědčil při revitalizaci parků Na Špici a Tyršovy sady a nyní je součástí projekčního týmu zajišťujícího přestavbu náměstí Jana Pernera.

„Město samo na zajištění projektu kapacity nemá, proto jsme se rozhodli najmout zkušeného externího manažera,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Areál stadionu a území vymezené nábřežím Labe a ulicemi Hradecká, U Stadionu a Sukova třída by se měl podle studie architektů Viktora Drobného a Martina Kabriela radikálně změnit a v budoucnu sloužit jak aktivním sportovcům, tak obyvatelům města ke sportu a relaxaci. Samotný stadion by měl stát zhruba 300 milionů, úprava okolí pak dalších 200 milionů. Jasné je, že tak velké peníze město v rozpočtu nemá.

„Přesný termín, kdy by mohla začít samotná přestavba, je především otázka peněz,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že by si velmi přál, aby se na financování nákladné stavby podílel i nějaký soukromý investor.

„Město chce také na stavbu získat maximální podporu státu, prioritně z programu státní podpory sportu,“ doplnil.

Na investora se město spoléhat nechce

Ale politici nutně nebudou čekat jen na to, až a jestli vůbec se nějaký investor objeví. Radní počítají s tím, že si na stavbu vezmou úvěr.

„Plánujeme zadat investiční úvěrový rámec města. Ten by nám dal šanci v budoucích letech čerpat miliardu korun jako půjčku od bank na stavby, jakými jsou oprava Letního stadionu nebo atletického areálu na Dukle. Momentálně jsou na trhu s půjčkami extrémně výhodné podmínky a my je chceme využít,“ uvedl první náměstek primátora Jiří Rozinek, který má na starosti ekonomiku města.

Ze stadionu, který v třicátých letech projektoval Karel Řepa, má zůstat zachována Brána borců a hlavní tribuna, které ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Vedle stadionu s kapacitou 4 600 diváků vznikne rovněž tréninková plocha.

„Samotné fotbalové hřiště se dočká přestavby tak, aby jeho parametry v budoucnu vyhověly požadavkům na pořádání zápasů nejvyšší fotbalové soutěže. Využití by se mělo dočkat také území po bývalé hale ČSTV a jatkách. Mají zde nově vzniknout dvě hřiště, která budou moci využívat sportovní kluby i veřejnost. Architekti v tomto prostoru počítají také s dětským hřištěm či plochou pro letní kino a podobné akce,“ uvedla Nataša Hradní.

Projektovou dokumentaci přestavby celého území zpracovává pro město firma JIKA - CZ s. r. o. Dokumentace by podle harmonogramu města měla být, spolu se stavebním řízením, dokončena v květnu 2018 a následně radní vypíší výběrové řízení na dodavatele stavby.