Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také velikostí? | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Radní v Třebové chtějí dvacet tisíc obyvatel. Sníte, vzkazují jim lidé

Do města přichází velká firma a radnice v České Třebové doufá ve velký příliv obyvatel. Možný nárůst počtu lidí o čtvrtinu ale některé Třebováky straší. Další o něm pochybují, obyvatel všude spíš ubývá.

Větší počet obyvatel může přinést městu více peněz na daních, větší kupní sílu obchodníkům, nové příležitosti k podnikání i v zaměstnání. Tedy samá pozitiva? Bohužel ne.

Dnes šestnáctitisícová Česká Třebová očekává, že se bude rozvíjet. Podle prohlášení starosty Jaroslava Zedníka by mohlo mít město do pěti let dvacet tisíc obyvatel.

Přichází sem totiž velká logistická firma Metrans, která přitáhne stovky zaměstnanců. Potřebuje odborníky, a proto bude zřejmě zaměstnávat nově příchozí vysokoškoláky. A město předpokládá, že se zde řada z nich usadí.

"Není to moje přání, že chci, aby město mělo o dva nebo tři tisíce obyvatel více. Taková realita buď bude nebo nebude. Je ale třeba to řešit teď a ne až za pět let," řekl starosta města Jaroslav Zedník.

Šok. Takovým slovem hodnotí možný nárůst obyvatel o čtvrtinu Jan Gregar z České Třebové. "V dlouhodobé perspektivě by nakonec možná město poznamenal pozitivně, v krátkodobé a střednědobé určitě negativně," upozorňuje Gregar ve svém internetovém příspěvku v Českotřebovském zpravodaji.

Podle něj by nárůst obyvatel přinesl problémy ve školách a školkách a v dostupnosti zdravotnictví, protože současné kapacity škol a ordinací by na pětitisícový nárůst obyvatel nestačily. A nově příchozí by měli také potíže s bydlením.

"Určitě by se musely personálně posílit úřady veřejné správy a městská policie," dodává Gregar.

Město si samozřejmě od možného růstu obyvatel slibuje přínos: stát by pak do městské pokladny posílal vyšší výnosy z daní, Třebová by získala lepší pozici v boji o dotace a možná i ve svém dlouhodobém boji o lepší spojení dálkovými rychlíky. Dvacetitisícové město by státní úřady při plánování dopravy nemohly přehlížet.

Pětitisícový nárůst je mimo realitu, říká zastupitel města

Podle místostarostky Jaromíry Žáčkové by nebyl problém ani s byty. "Nemyslím si, že by ve městě byla nějaká kritická bytová situace. Naopak mne zaskočil velmi malý zájem lidí o byty v nedávné dražbě předplaceného nájemného," říká Žáčková.

A dodává, že město připravuje dvě lokality, pro výstavbu rodinných domků. Kromě toho soukromý investor chce stavět byty v areálu zdejší bývalé textilní továrny Primona.

Podle zastupitele města Martina Netolického by problém nebyl ani ve školství. "Česká Třebová dosud neprovedla žádnou větší reformu ve školách a školkách, máme stále stejnou kapacitu jako počátkem 90. let a školy jsou naplněné ze 60 procent," říká Netolický. Ani u mateřských škol prý nebude problém upravit je do potřebné kapacity.

Jenže zastupitel skokovému nárůstu obyvatel nevěří. "Za posledních dvanáct let ubývá každoročně obyvatel zhruba o osmdesát až sto lidí. Nepřetržitě snad s výjimkou jednoho roku. Pětitisícový nárůst je zcela mimo realitu," říká Netolický.

Firma vytvoří maximálně zhruba tisíc míst

"Myslím, že reálným cílem je, když se stabilizuje počet obyvatel. Před volbami bych raději nepoužíval slova o příchodu pěti tisíc obyvatel," dodal.

Je pravdou, že žádné město v kraji ve zmíněném období svůj počet obyvatel nestabilizovalo. Obyvatel ubývá všude, kromě Vysokého Mýta.

Podle Netolického je příchod firmy Metrans pro město dobrou zprávou, tak velký vliv ale mít nebude. "Tisíc nových pracovních míst je varianta velmi velmi optimistická," říká Netolický. "V Dunajské Stredě má firma srovnatelné pracoviště, kde pracuje 200 až 250 zaměstnanců a v navazujících provozech 400 až 450," vypočítává.

Nicméně nárůst pracovních míst mají přinést i další firmy, které budou s překladištěm spolupracovat. A samotný Metrans by měl mít alespoň pět stovek zaměstnanců.

"Město původně hovořilo o osmi stech, pak o pěti stech pracovních místech. Výrazný dopad na nezaměstnanost to mít nebude. Ale bude to opravdu znamenat příliv pracovníků odjinud," říká ředitel Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Jindřich Hruška.

Dvacetitisícová Česká Třebová není ale žádnou novou myšlenkou, se kterou by přišla současná radnice. Třebováci mají stejné přání už dlouho.

"Takový smělý záměr či plán vytvořilo město Česká Třebová již v letech krize 1932. Plán s názvem 20 000 se nevyplnil, i když mu tehdy věnovali celé jedno číslo časopisu "Stavba měst"," připomíná Milan Mikolecký z České Třebové.