Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní v Třebové chtějí dvacet tisíc obyvatel. Sníte, vzkazují jim lidé

  14:10aktualizováno  14:10
Do města přichází velká firma a radnice v České Třebové doufá ve velký příliv obyvatel. Možný nárůst počtu lidí o čtvrtinu ale některé Třebováky straší. Další o něm pochybují, obyvatel všude spíš ubývá.

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také velikostí? | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Větší počet obyvatel může přinést městu více peněz na daních, větší kupní sílu obchodníkům, nové příležitosti k podnikání i v zaměstnání. Tedy samá pozitiva? Bohužel ne.

Dnes šestnáctitisícová Česká Třebová očekává, že se bude rozvíjet. Podle prohlášení starosty Jaroslava Zedníka by mohlo mít město do pěti let dvacet tisíc obyvatel.

Přichází sem totiž velká logistická firma Metrans, která přitáhne stovky zaměstnanců. Potřebuje odborníky, a proto bude zřejmě zaměstnávat nově příchozí vysokoškoláky. A město předpokládá, že se zde řada z nich usadí.

"Není to moje přání, že chci, aby město mělo o dva nebo tři tisíce obyvatel více. Taková realita buď bude nebo nebude. Je ale třeba to řešit teď a ne až za pět let," řekl starosta města Jaroslav Zedník.

Šok. Takovým slovem hodnotí možný nárůst obyvatel o čtvrtinu Jan Gregar z České Třebové. "V dlouhodobé perspektivě by nakonec možná město poznamenal pozitivně, v krátkodobé a střednědobé určitě negativně," upozorňuje Gregar ve svém internetovém příspěvku v Českotřebovském zpravodaji.

Podle něj by nárůst obyvatel přinesl problémy ve školách a školkách a v dostupnosti zdravotnictví, protože současné kapacity škol a ordinací by na pětitisícový nárůst obyvatel nestačily. A nově příchozí by měli také potíže s bydlením.

"Určitě by se musely personálně posílit úřady veřejné správy a městská policie," dodává Gregar.

Město si samozřejmě od možného růstu obyvatel slibuje přínos: stát by pak do městské pokladny posílal vyšší výnosy z daní, Třebová by získala lepší pozici v boji o dotace a možná i ve svém dlouhodobém boji o lepší spojení dálkovými rychlíky. Dvacetitisícové město by státní úřady při plánování dopravy nemohly přehlížet.

Pětitisícový nárůst je mimo realitu, říká zastupitel města

Podle místostarostky Jaromíry Žáčkové by nebyl problém ani s byty. "Nemyslím si, že by ve městě byla nějaká kritická bytová situace. Naopak mne zaskočil velmi malý zájem lidí o byty v nedávné dražbě předplaceného nájemného," říká Žáčková.

A dodává, že město připravuje dvě lokality, pro výstavbu rodinných domků. Kromě toho soukromý investor chce stavět byty v areálu zdejší bývalé textilní továrny Primona.

Podle zastupitele města Martina Netolického by problém nebyl ani ve školství. "Česká Třebová dosud neprovedla žádnou větší reformu ve školách a školkách, máme stále stejnou kapacitu jako počátkem 90. let a školy jsou naplněné ze 60 procent," říká Netolický. Ani u mateřských škol prý nebude problém upravit je do potřebné kapacity.

Jenže zastupitel skokovému nárůstu obyvatel nevěří. "Za posledních dvanáct let ubývá každoročně obyvatel zhruba o osmdesát až sto lidí. Nepřetržitě snad s výjimkou jednoho roku. Pětitisícový nárůst je zcela mimo realitu," říká Netolický.

Firma vytvoří maximálně zhruba tisíc míst

"Myslím, že reálným cílem je, když se stabilizuje počet obyvatel. Před volbami bych raději nepoužíval slova o příchodu pěti tisíc obyvatel," dodal.

Je pravdou, že žádné město v kraji ve zmíněném období svůj počet obyvatel nestabilizovalo. Obyvatel ubývá všude, kromě Vysokého Mýta.

Podle Netolického je příchod firmy Metrans pro město dobrou zprávou, tak velký vliv ale mít nebude. "Tisíc nových pracovních míst je varianta velmi velmi optimistická," říká Netolický. "V Dunajské Stredě má firma srovnatelné pracoviště, kde pracuje 200 až 250 zaměstnanců a v navazujících provozech 400 až 450," vypočítává.

Nicméně nárůst pracovních míst mají přinést i další firmy, které budou s překladištěm spolupracovat. A samotný Metrans by měl mít alespoň pět stovek zaměstnanců.

"Město původně hovořilo o osmi stech, pak o pěti stech pracovních místech. Výrazný dopad na nezaměstnanost to mít nebude. Ale bude to opravdu znamenat příliv pracovníků odjinud," říká ředitel Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Jindřich Hruška.

Dvacetitisícová Česká Třebová není ale žádnou novou myšlenkou, se kterou by přišla současná radnice. Třebováci mají stejné přání už dlouho.

"Takový smělý záměr či plán vytvořilo město Česká Třebová již v letech krize 1932. Plán s názvem 20 000 se nevyplnil, i když mu tehdy věnovali celé jedno číslo časopisu "Stavba měst"," připomíná Milan Mikolecký z České Třebové.

Autor:Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Chystaný obchvat Vysokého Mýta už získal územní rozhodnutí

Nově otevřený bazén ve Vysokém Mýtě.

Budoucí obchvat Vysokého Mýta získal jako první z plánovaných úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji klíčový souhlas s...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz