Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní v Třebové chtějí dvacet tisíc obyvatel. Sníte, vzkazují jim lidé

  14:10aktualizováno  14:10
Do města přichází velká firma a radnice v České Třebové doufá ve velký příliv obyvatel. Možný nárůst počtu lidí o čtvrtinu ale některé Třebováky straší. Další o něm pochybují, obyvatel všude spíš ubývá.

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také velikostí? | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Větší počet obyvatel může přinést městu více peněz na daních, větší kupní sílu obchodníkům, nové příležitosti k podnikání i v zaměstnání. Tedy samá pozitiva? Bohužel ne.

Dnes šestnáctitisícová Česká Třebová očekává, že se bude rozvíjet. Podle prohlášení starosty Jaroslava Zedníka by mohlo mít město do pěti let dvacet tisíc obyvatel.

Přichází sem totiž velká logistická firma Metrans, která přitáhne stovky zaměstnanců. Potřebuje odborníky, a proto bude zřejmě zaměstnávat nově příchozí vysokoškoláky. A město předpokládá, že se zde řada z nich usadí.

"Není to moje přání, že chci, aby město mělo o dva nebo tři tisíce obyvatel více. Taková realita buď bude nebo nebude. Je ale třeba to řešit teď a ne až za pět let," řekl starosta města Jaroslav Zedník.

Šok. Takovým slovem hodnotí možný nárůst obyvatel o čtvrtinu Jan Gregar z České Třebové. "V dlouhodobé perspektivě by nakonec možná město poznamenal pozitivně, v krátkodobé a střednědobé určitě negativně," upozorňuje Gregar ve svém internetovém příspěvku v Českotřebovském zpravodaji.

Podle něj by nárůst obyvatel přinesl problémy ve školách a školkách a v dostupnosti zdravotnictví, protože současné kapacity škol a ordinací by na pětitisícový nárůst obyvatel nestačily. A nově příchozí by měli také potíže s bydlením.

"Určitě by se musely personálně posílit úřady veřejné správy a městská policie," dodává Gregar.

Město si samozřejmě od možného růstu obyvatel slibuje přínos: stát by pak do městské pokladny posílal vyšší výnosy z daní, Třebová by získala lepší pozici v boji o dotace a možná i ve svém dlouhodobém boji o lepší spojení dálkovými rychlíky. Dvacetitisícové město by státní úřady při plánování dopravy nemohly přehlížet.

Pětitisícový nárůst je mimo realitu, říká zastupitel města

Podle místostarostky Jaromíry Žáčkové by nebyl problém ani s byty. "Nemyslím si, že by ve městě byla nějaká kritická bytová situace. Naopak mne zaskočil velmi malý zájem lidí o byty v nedávné dražbě předplaceného nájemného," říká Žáčková.

A dodává, že město připravuje dvě lokality, pro výstavbu rodinných domků. Kromě toho soukromý investor chce stavět byty v areálu zdejší bývalé textilní továrny Primona.

Podle zastupitele města Martina Netolického by problém nebyl ani ve školství. "Česká Třebová dosud neprovedla žádnou větší reformu ve školách a školkách, máme stále stejnou kapacitu jako počátkem 90. let a školy jsou naplněné ze 60 procent," říká Netolický. Ani u mateřských škol prý nebude problém upravit je do potřebné kapacity.

Jenže zastupitel skokovému nárůstu obyvatel nevěří. "Za posledních dvanáct let ubývá každoročně obyvatel zhruba o osmdesát až sto lidí. Nepřetržitě snad s výjimkou jednoho roku. Pětitisícový nárůst je zcela mimo realitu," říká Netolický.

Firma vytvoří maximálně zhruba tisíc míst

"Myslím, že reálným cílem je, když se stabilizuje počet obyvatel. Před volbami bych raději nepoužíval slova o příchodu pěti tisíc obyvatel," dodal.

Je pravdou, že žádné město v kraji ve zmíněném období svůj počet obyvatel nestabilizovalo. Obyvatel ubývá všude, kromě Vysokého Mýta.

Podle Netolického je příchod firmy Metrans pro město dobrou zprávou, tak velký vliv ale mít nebude. "Tisíc nových pracovních míst je varianta velmi velmi optimistická," říká Netolický. "V Dunajské Stredě má firma srovnatelné pracoviště, kde pracuje 200 až 250 zaměstnanců a v navazujících provozech 400 až 450," vypočítává.

Nicméně nárůst pracovních míst mají přinést i další firmy, které budou s překladištěm spolupracovat. A samotný Metrans by měl mít alespoň pět stovek zaměstnanců.

"Město původně hovořilo o osmi stech, pak o pěti stech pracovních místech. Výrazný dopad na nezaměstnanost to mít nebude. Ale bude to opravdu znamenat příliv pracovníků odjinud," říká ředitel Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Jindřich Hruška.

Dvacetitisícová Česká Třebová není ale žádnou novou myšlenkou, se kterou by přišla současná radnice. Třebováci mají stejné přání už dlouho.

"Takový smělý záměr či plán vytvořilo město Česká Třebová již v letech krize 1932. Plán s názvem 20 000 se nevyplnil, i když mu tehdy věnovali celé jedno číslo časopisu "Stavba měst"," připomíná Milan Mikolecký z České Třebové.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz