Radnice v Pardubicích by mohla zrušením obvodů ušetřit miliony

Radnice v Pardubicích by mohla zrušením obvodů ušetřit miliony | foto: Michal Klíma, MAFRA

Radní v Pardubicích rozhodují, zda nechat, či zrušit městské obvody

  • 7
Pardubičtí radní dostanou ve čtvrtek na stůl dvě protichůdné analýzy o městských obvodech. Na jejich základě se budou rozhodovat o zrušení, či zachování takzvaných malých radnic. Podle jedné analýzy je město potřebuje, podle druhé na ně zbytečně plýtvá 20 milionů ročně.

Kolem městských obvodů vznikají v Pardubicích spory už dlouho. Pardubičtí politici nyní dostali dvě naprosto protichůdné analýzy, které jejich fungování zpracovaly.

První, velmi obsáhlou a podloženou mnoha čísly, zpracoval na přání vedení radnice tajemník magistrátu Martin Růžička. Z jeho práce vychází, že by pro město bylo prospěšné, kdyby z malých radnic zmizely stavební úřady, sociálka a oddělení přestupků.

"Taková centralizace by městu přinesla zhruba 20 milionů korun ročně. Navíc je zřejmé, že odchod státní správy z obvodů by lidé nijak negativně nepocítili," řekl Růžička.

Ovšem svou analýzu předá radním i kolegium starostů městských obvodů. Nechali si ji zpracovat od firmy Edukol a je pod ní podepsaný i uznávaný politolog Pavel Šaradín. Dílo je to stručnější, psané mnohem více obecně než Růžičkovo, navíc v něm často chybí doložení předkládaných závěrů a asi nikoho nepřekvapí, že se v něm naopak doporučuje posílení obvodů.

"Když budu hodně diplomatický, tak řeknu, že Růžičkova analýza se mi nelíbí. Našel jsem v ní i faktické chyby. Uvidíme, co přinese debata nad oběma materiály. V každém případě odmítáme rušení obvodů," řekl starosta Dukly a šéf kolegia Jiří Hájek ze Sdružení pro Pardubice.

Jeho obavy se však zdají přemrštěné. Ani analýza Martina Růžičky ani vedení magistrátu nemluví o rušení obvodů. Ovšem pro starosty by bylo bolestné i odebrání státní správy. Zmenšila by se jim totiž například výplata.

"Pokud by se státní správa centralizovala, většina úředníků by přešla na magistrát. Změna by ale přinesla i to, že by starostové přišli o část svého platu a také své tajemníky," uvedl Martin Růžička.

Starostové budou radnice tvrdě hájit

A tak se dá čekat, že starostové stejně jako jejich předchůdci z ODS budou tvrdě hájit své zájmy. Konečné slovo budou mít nakonec zastupitelé, kterým už dnes obě analýzy přepošlou radní. Zatím se zdá, že by obvody o stavební úřady, sociálku a přestupky mohly přijít.

"Pokud by to městu přineslo ročně 20 milionů korun, tak se o tom musíme vážně bavit. To totiž v naší situaci není vůbec zanedbatelná položka," říká náměstek Bílek.

S ním v tomto případě souhlasí i další náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Pravda je, že jemu se o problémů mluví poměrně lehce. Jeho partaj totiž nemá ani jednoho starostu. To náměstka Bílka i primátorku Štěpánku Fraňkovou čeká na stranické půdě horší vysvětlovaní.

Jejich Sdružení pro Pardubice má totiž hned pět starostů a ti jistě nebudou chtít slyšet o odebíraní výhod. Což jejich kolega Hájek už potvrzuje.