Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní v Pardubicích rozhodují, zda nechat, či zrušit městské obvody

  12:58aktualizováno  12:58
Pardubičtí radní dostanou ve čtvrtek na stůl dvě protichůdné analýzy o městských obvodech. Na jejich základě se budou rozhodovat o zrušení, či zachování takzvaných malých radnic. Podle jedné analýzy je město potřebuje, podle druhé na ně zbytečně plýtvá 20 milionů ročně.

Radnice v Pardubicích by mohla zrušením obvodů ušetřit miliony | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kolem městských obvodů vznikají v Pardubicích spory už dlouho. Pardubičtí politici nyní dostali dvě naprosto protichůdné analýzy, které jejich fungování zpracovaly.

První, velmi obsáhlou a podloženou mnoha čísly, zpracoval na přání vedení radnice tajemník magistrátu Martin Růžička. Z jeho práce vychází, že by pro město bylo prospěšné, kdyby z malých radnic zmizely stavební úřady, sociálka a oddělení přestupků.

"Taková centralizace by městu přinesla zhruba 20 milionů korun ročně. Navíc je zřejmé, že odchod státní správy z obvodů by lidé nijak negativně nepocítili," řekl Růžička.

Ovšem svou analýzu předá radním i kolegium starostů městských obvodů. Nechali si ji zpracovat od firmy Edukol a je pod ní podepsaný i uznávaný politolog Pavel Šaradín. Dílo je to stručnější, psané mnohem více obecně než Růžičkovo, navíc v něm často chybí doložení předkládaných závěrů a asi nikoho nepřekvapí, že se v něm naopak doporučuje posílení obvodů.

"Když budu hodně diplomatický, tak řeknu, že Růžičkova analýza se mi nelíbí. Našel jsem v ní i faktické chyby. Uvidíme, co přinese debata nad oběma materiály. V každém případě odmítáme rušení obvodů," řekl starosta Dukly a šéf kolegia Jiří Hájek ze Sdružení pro Pardubice.

Jeho obavy se však zdají přemrštěné. Ani analýza Martina Růžičky ani vedení magistrátu nemluví o rušení obvodů. Ovšem pro starosty by bylo bolestné i odebrání státní správy. Zmenšila by se jim totiž například výplata.

"Pokud by se státní správa centralizovala, většina úředníků by přešla na magistrát. Změna by ale přinesla i to, že by starostové přišli o část svého platu a také své tajemníky," uvedl Martin Růžička.

Starostové budou radnice tvrdě hájit

A tak se dá čekat, že starostové stejně jako jejich předchůdci z ODS budou tvrdě hájit své zájmy. Konečné slovo budou mít nakonec zastupitelé, kterým už dnes obě analýzy přepošlou radní. Zatím se zdá, že by obvody o stavební úřady, sociálku a přestupky mohly přijít.

"Pokud by to městu přineslo ročně 20 milionů korun, tak se o tom musíme vážně bavit. To totiž v naší situaci není vůbec zanedbatelná položka," říká náměstek Bílek.

S ním v tomto případě souhlasí i další náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Pravda je, že jemu se o problémů mluví poměrně lehce. Jeho partaj totiž nemá ani jednoho starostu. To náměstka Bílka i primátorku Štěpánku Fraňkovou čeká na stranické půdě horší vysvětlovaní.

Jejich Sdružení pro Pardubice má totiž hned pět starostů a ti jistě nebudou chtít slyšet o odebíraní výhod. Což jejich kolega Hájek už potvrzuje.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Radar v Rosicích nad Labem zklidnil dopravu, řidiči notně ubrali plyn

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

V Rosicích nad Labem, kam pardubičtí strážníci nechali namontovat úsekové radary, se potvrdilo, že měření rychlosti v...

Poslední pole pro dálnici D35 na Pardubicku jsou volná

Archeologický průzkum v Rokytně pod budoucí silnicí D35. Na snímku ministr...

Zásadní pokrok nastal v přípravě stavby dálnice D35. Ředitelství silnic a dálnic získá po dlouhých jednáních pozemky u...

VIDEO: Stromolezec cupuje v Chrudimi promrzlá hnízda havranů

Arborista a stromolezec Milan Antoš likviduje hnízda havranů v centru Chrudimi.

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJÁŘ FOREM PRO PLASTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz