Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní v Pardubicích rozhodují, zda nechat, či zrušit městské obvody

  12:58aktualizováno  12:58
Pardubičtí radní dostanou ve čtvrtek na stůl dvě protichůdné analýzy o městských obvodech. Na jejich základě se budou rozhodovat o zrušení, či zachování takzvaných malých radnic. Podle jedné analýzy je město potřebuje, podle druhé na ně zbytečně plýtvá 20 milionů ročně.

Radnice v Pardubicích by mohla zrušením obvodů ušetřit miliony | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kolem městských obvodů vznikají v Pardubicích spory už dlouho. Pardubičtí politici nyní dostali dvě naprosto protichůdné analýzy, které jejich fungování zpracovaly.

První, velmi obsáhlou a podloženou mnoha čísly, zpracoval na přání vedení radnice tajemník magistrátu Martin Růžička. Z jeho práce vychází, že by pro město bylo prospěšné, kdyby z malých radnic zmizely stavební úřady, sociálka a oddělení přestupků.

"Taková centralizace by městu přinesla zhruba 20 milionů korun ročně. Navíc je zřejmé, že odchod státní správy z obvodů by lidé nijak negativně nepocítili," řekl Růžička.

Ovšem svou analýzu předá radním i kolegium starostů městských obvodů. Nechali si ji zpracovat od firmy Edukol a je pod ní podepsaný i uznávaný politolog Pavel Šaradín. Dílo je to stručnější, psané mnohem více obecně než Růžičkovo, navíc v něm často chybí doložení předkládaných závěrů a asi nikoho nepřekvapí, že se v něm naopak doporučuje posílení obvodů.

"Když budu hodně diplomatický, tak řeknu, že Růžičkova analýza se mi nelíbí. Našel jsem v ní i faktické chyby. Uvidíme, co přinese debata nad oběma materiály. V každém případě odmítáme rušení obvodů," řekl starosta Dukly a šéf kolegia Jiří Hájek ze Sdružení pro Pardubice.

Jeho obavy se však zdají přemrštěné. Ani analýza Martina Růžičky ani vedení magistrátu nemluví o rušení obvodů. Ovšem pro starosty by bylo bolestné i odebrání státní správy. Zmenšila by se jim totiž například výplata.

"Pokud by se státní správa centralizovala, většina úředníků by přešla na magistrát. Změna by ale přinesla i to, že by starostové přišli o část svého platu a také své tajemníky," uvedl Martin Růžička.

Starostové budou radnice tvrdě hájit

A tak se dá čekat, že starostové stejně jako jejich předchůdci z ODS budou tvrdě hájit své zájmy. Konečné slovo budou mít nakonec zastupitelé, kterým už dnes obě analýzy přepošlou radní. Zatím se zdá, že by obvody o stavební úřady, sociálku a přestupky mohly přijít.

"Pokud by to městu přineslo ročně 20 milionů korun, tak se o tom musíme vážně bavit. To totiž v naší situaci není vůbec zanedbatelná položka," říká náměstek Bílek.

S ním v tomto případě souhlasí i další náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Pravda je, že jemu se o problémů mluví poměrně lehce. Jeho partaj totiž nemá ani jednoho starostu. To náměstka Bílka i primátorku Štěpánku Fraňkovou čeká na stranické půdě horší vysvětlovaní.

Jejich Sdružení pro Pardubice má totiž hned pět starostů a ti jistě nebudou chtít slyšet o odebíraní výhod. Což jejich kolega Hájek už potvrzuje.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz