Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní posvětili dům od Bořka Šípka, místní se bojí špatné dopravy

  12:53aktualizováno  12:53
I přes dřívější odmítnutí pardubičtí zastupitelé rozhodli, že by ve čtvrti Na Spravedlnosti mohl v roce 2013 začít růst bytový dům Babylon od architekta Bořka Šípka. Místní ale mají strach ze špatné dopravy. Obří bytový dům postaví holandský investor.

Vizualizace bytového domu Babylon od architekta Bořka Šípka | foto: Archiv Bořka Šípka

"Jsme z toho otráveni, nemáme už sílu bojovat. Evidentně naše starosti nikoho ze zastupitelů nezajímají, když se s námi nikdo ani neměl zájem bavit. Rezignovali jsme," řekl jeden z odpůrců obří budovy Tomáš Vlasák, který bydlí v ulici Železničního pluku.

Dodal, že lidem, žijícím v těsném okolí plánované stavby, zbývá poslední možnost a tou je boj proti udělení stavebního povolení. "Tam budeme účastníky řízení, to už se s námi budou muset bavit," dodal s tím, že se odpůrcům nelíbí přílišná velikost stavby, mají strach z ještě větších kolon v okolích svých domů či zhoršení parkování.

Přitom ještě v červnu byly desítky lidí, kterým se stavba na rohu ulic Na Spravedlnosti a Boženy Vikové Kunětické nelíbí, spokojeny. Sami zastupitelé totiž řekli, že v daném místě jsou tak velké problémy s dopravou, že tam tak rozlehlá stavba vyrůst nemůže. "Nejdřív musíme území vyřešit dopravně a pak sem pustit parádní architekturu," řekl například náměstek primátorky František Brendl.

Jenže nyní je vše jinak. Město si nechalo zpracovat dopravní studii a ta podle vedení města dokazuje, že stavba může v bývalé továrně vyrůst.

Mají vzniknout křižovatky, nadjezdy i parkovací místa

"Nikdo nepopírá, že toto území je velmi komplikované. Navrhované řešení ale přináší nový pohled. Je jasné, že nebude levné, pokud má překonávat železniční trať. Z mého pohledu investor splnil všechny podmínky, které mu ze strany města byly dány. Bylo by proto nefér celý projekt nyní shodit ze stolu," uvedl další náměstek Martin Bílek.

Studie počítá s budováním nových kruhových křižovatek, parkovacích míst, nadjezdem přes železnici a dalšími úpravami okolí už dnes hodně vytížené ulice S. K. Neumanna. Ovšem podle mnohých jsou navrhovaná řešení spíše utopií.

"Bohužel to podle mě není reálné. Mám smíšené pocity, že zastupitelé dali stavbě zelenou. Mám docela obavu, co to s celou lokalitou udělá. Až začne stavební řízení, určitě budeme vše hlídat a budeme trvat na stavbě všech parkovacích míst a splnění dalších podmínek. Nebudeme dávat žádné výjimky," říká starosta pátého městského obvodu Jiří Hájek.

Náměstek Bílek i zástupci holandského investora však trvají na tom, že Babylon nic dramatického nezpůsobí. "Příchodem investora doprava v lokalitě stoupne jen o málo," dodal Bílek, a tak se zdá, že by dům, ve kterém bude 200 bytů, ale i obchody či kanceláře, mohl v roce 2013 začít růst. Hotovo by mělo být na přelomu let 2014 a 2015.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz