Týden po protestu studentů se kraj dušuje, že slučování škol neplánuje

  14:12aktualizováno  14:12
Žádný návrh na spojení středních škol v Pardubicích doposud nepadl. A v nejbližší době ani nepadne, tvrdí krajští radní. Co tedy vedlo studenty a učitele gymnázia Dašická k protestům? Vyděsil je neúspěch ředitelky Jitky Svobodové u konkurz. Báli se, že ji radní chtějí dostat pryč, aby měli ke slučování volnou cestu.

Za ředitelku gymnázia Jitku Svobodovou podepsali rodiče petici. Studenti se vydali do ulic protestovat. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je to přesně týden, co stovky studentů  z Dašické před krajským úřadem skandovali hesla proti slučování jejich gymnázia. "Žádáme, aby Rada Pardubického kraje potvrdila současnou ředitelku Jitku Svobodovou ve funkci. Zároveň striktně odmítáme slučování gymnázia Dašická s jakoukoli jinou střední školou," stojí v petici, kterou podepsaly tisíce jejich rodičů.

Spojení gymnázií

O sloučení sportovního gymnázia s "Dašákem" se mluví asi dva roky. Vše ale nasvědčuje tomu, že sloučení akutně nehrozí.

Jediné, co by situaci obou gymnázií mohlo zkomplikovat, je, že ministerstvo školství, které dotuje i sportovní gymnázia, sníží svou podporu.

Potom má kraj dvě možnosti - buď sportovní gymnázium finančně podpořit, nebo začít o sloučení uvažovat.

To ale odmítají samotní studenti, učitelé, odborníci a nakonec i samotný kraj. Ten se vždy, když se o sloučení začalo opět hovořit, nechal slyšet, že o takovém řešení neuvažuje.

Město dlouho nezažilo takový odpor studentů, učitelů a rodičů proti rozhodnutí kraje. Jak vlastně vznikla obava studentů a jejich rodičů z toho, že se prestižní gymnázium sloučí s jinou školou a jeho úroveň klesne?

Doposud totiž neexistuje jediný dokument, který by něco takového navrhoval, nebo dokonce připouštěl. To potvrdila i Jitka Svobodová. "Nikdy jsem nedostala dopis nebo oficiální zprávu o tom, že by se naše škola měla slučovat s jinou," uvedla.

"Co se mělo sloučit, už se sloučilo"

Proč tedy obavy její i studentů? "Před dvěma lety jsem četla v novinách výrok krajské radní Jany Pernicové, že se ještě dva roky slučovat nebude. Ty už jsou ale pryč, takže logicky nastala doba slučování," dodala ředitelka.

Skutečně se tedy průvod studentů vydal demonstrovat před krajský úřad kvůli dva roky starému článku v novinách? Z jejich transparentů to přitom vypadalo, že spojení "Dašáku" s jinou školou, nejčastěji je zmiňováno sousední sportovní gymnázium, by mělo začít příští týden.

Vypadá to tak. Krajská vláda totiž nyní vehementně popírá, že by měla slučování v plánu. "Ještě nevíme, jaké nastaví ministerstvo finanční podmínky. Pokud bude poté nějaká škola chudší, ale přesto se nebude chtít sloučit s jinou, my ji nutit nebudeme," uvedla krajská radní zodpovědná za školství Jana Pernicová.

Podobně přípravy sloučení "Dašáku" a sportovního gymnázia vyloučil i vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Ladislav Forman. "Žádné slučování středních škol nepřipravujeme ani neplánujeme. Vše, co se mělo sloučit, se už sloučilo," řekl.

"Na slučování jsme se ptali u konkurzu všech"

Obavy ze slučování gymnázia Dašická nastaly v okamžiku, kdy Svobodová ve výběrovém řízení neuhájila svůj ředitelský post. Následné studentské bouře a petice reagovaly na zprávy o tom, že Svobodová neuspěla právě kvůli svému zamítavému postoji ke spojení s jinou školou.

"Po výběrovém řízení jsem informovala kolegy, že jsem neuspěla a že se mě ptali na to, jaký mám názor na sloučení se sportovní školou. To víte, že se to následně dozvěděli i rodiče," uvedla Svobodová.

Pernicová i Forman přiznávají, že dotaz na postoj ředitelky k případnému sloučení padl. Tvrdí ale, že na jeho výsledek neměl vliv. "Slučování odmítají všichni ředitelé, pokud by to mělo být kritériem, tak nikdy nevybereme žádného," řekla Pernicová.

Fotogalerie

Proč se však komise na případné sloučení vůbec ptá, když politici tvrdí, že nic takového nepřipravují? Pernicová na to odpovídá: "To se ptáme vždy a všech, komise má přece právo znát názor kandidátů i na toto téma," uvedla radní.

Jaký tedy byl podle kraje důvod, proč ve výběrovém řízení neuspěl ani jeden ze dvou kandidátů? Zjednodušeně řečeno, prý neměli dobrý plán, jak školu řídit v budoucnu a za méně peněz.

Autor:

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

Další z rubriky

Letní kino v Pardubicích má finanční potíže, nabídlo dárkové certifikáty

Promítání letního kina v Pardubicích.

Tradice bezplatného letního kina trvá v Pardubicích od roku 2006. Od té doby se jeho zakladatel Jan Motyčka s podnikem...

Opravené autobusové nádraží v Moravské Třebové hlídají před vandaly kamery

Autobusové nádraží v Moravské Třebové prokouklo.

Budova autobusového nádraží v Moravské Třebové se zaplivanou čekárnou a ještě horším bufetem v sousedství, který...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Najdete na iDNES.cz