Týden po protestu studentů se kraj dušuje, že slučování škol neplánuje

  14:12aktualizováno  14:12
Žádný návrh na spojení středních škol v Pardubicích doposud nepadl. A v nejbližší době ani nepadne, tvrdí krajští radní. Co tedy vedlo studenty a učitele gymnázia Dašická k protestům? Vyděsil je neúspěch ředitelky Jitky Svobodové u konkurz. Báli se, že ji radní chtějí dostat pryč, aby měli ke slučování volnou cestu.

Za ředitelku gymnázia Jitku Svobodovou podepsali rodiče petici. Studenti se vydali do ulic protestovat. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je to přesně týden, co stovky studentů  z Dašické před krajským úřadem skandovali hesla proti slučování jejich gymnázia. "Žádáme, aby Rada Pardubického kraje potvrdila současnou ředitelku Jitku Svobodovou ve funkci. Zároveň striktně odmítáme slučování gymnázia Dašická s jakoukoli jinou střední školou," stojí v petici, kterou podepsaly tisíce jejich rodičů.

Spojení gymnázií

O sloučení sportovního gymnázia s "Dašákem" se mluví asi dva roky. Vše ale nasvědčuje tomu, že sloučení akutně nehrozí.

Jediné, co by situaci obou gymnázií mohlo zkomplikovat, je, že ministerstvo školství, které dotuje i sportovní gymnázia, sníží svou podporu.

Potom má kraj dvě možnosti - buď sportovní gymnázium finančně podpořit, nebo začít o sloučení uvažovat.

To ale odmítají samotní studenti, učitelé, odborníci a nakonec i samotný kraj. Ten se vždy, když se o sloučení začalo opět hovořit, nechal slyšet, že o takovém řešení neuvažuje.

Město dlouho nezažilo takový odpor studentů, učitelů a rodičů proti rozhodnutí kraje. Jak vlastně vznikla obava studentů a jejich rodičů z toho, že se prestižní gymnázium sloučí s jinou školou a jeho úroveň klesne?

Doposud totiž neexistuje jediný dokument, který by něco takového navrhoval, nebo dokonce připouštěl. To potvrdila i Jitka Svobodová. "Nikdy jsem nedostala dopis nebo oficiální zprávu o tom, že by se naše škola měla slučovat s jinou," uvedla.

"Co se mělo sloučit, už se sloučilo"

Proč tedy obavy její i studentů? "Před dvěma lety jsem četla v novinách výrok krajské radní Jany Pernicové, že se ještě dva roky slučovat nebude. Ty už jsou ale pryč, takže logicky nastala doba slučování," dodala ředitelka.

Skutečně se tedy průvod studentů vydal demonstrovat před krajský úřad kvůli dva roky starému článku v novinách? Z jejich transparentů to přitom vypadalo, že spojení "Dašáku" s jinou školou, nejčastěji je zmiňováno sousední sportovní gymnázium, by mělo začít příští týden.

Vypadá to tak. Krajská vláda totiž nyní vehementně popírá, že by měla slučování v plánu. "Ještě nevíme, jaké nastaví ministerstvo finanční podmínky. Pokud bude poté nějaká škola chudší, ale přesto se nebude chtít sloučit s jinou, my ji nutit nebudeme," uvedla krajská radní zodpovědná za školství Jana Pernicová.

Podobně přípravy sloučení "Dašáku" a sportovního gymnázia vyloučil i vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Ladislav Forman. "Žádné slučování středních škol nepřipravujeme ani neplánujeme. Vše, co se mělo sloučit, se už sloučilo," řekl.

"Na slučování jsme se ptali u konkurzu všech"

Obavy ze slučování gymnázia Dašická nastaly v okamžiku, kdy Svobodová ve výběrovém řízení neuhájila svůj ředitelský post. Následné studentské bouře a petice reagovaly na zprávy o tom, že Svobodová neuspěla právě kvůli svému zamítavému postoji ke spojení s jinou školou.

"Po výběrovém řízení jsem informovala kolegy, že jsem neuspěla a že se mě ptali na to, jaký mám názor na sloučení se sportovní školou. To víte, že se to následně dozvěděli i rodiče," uvedla Svobodová.

Pernicová i Forman přiznávají, že dotaz na postoj ředitelky k případnému sloučení padl. Tvrdí ale, že na jeho výsledek neměl vliv. "Slučování odmítají všichni ředitelé, pokud by to mělo být kritériem, tak nikdy nevybereme žádného," řekla Pernicová.

Fotogalerie

Proč se však komise na případné sloučení vůbec ptá, když politici tvrdí, že nic takového nepřipravují? Pernicová na to odpovídá: "To se ptáme vždy a všech, komise má přece právo znát názor kandidátů i na toto téma," uvedla radní.

Jaký tedy byl podle kraje důvod, proč ve výběrovém řízení neuspěl ani jeden ze dvou kandidátů? Zjednodušeně řečeno, prý neměli dobrý plán, jak školu řídit v budoucnu a za méně peněz.

Autor:


Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Jednání o pardubické koalici se protahuje, čeká se, jak se rozhodne ODS

Povolební koaliční jednání v Pardubicích zmrzlo.

Za dva týdny se bude konat v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které by mělo zvolit nové vedení města. Jenže aby...

Motorkář vjel v zatáčce do protisměru, srážku s nákladním autem nepřežil

Motorkář podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Dopravní nehoda u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku stála ve čtvrtek odpoledne život motorkáře. Jednapadesátiletý muž...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Najdete na iDNES.cz