Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní schválili peníze na uzel, pohoštění, pronájem lóže i cyklostezky

  14:55aktualizováno  14:55
Až 550 milionů plánují příští rok proinvestovat pardubičtí radní, kteří schválili nový rozpočet. Bude se opravovat okolí vlakového nádraží, má začít stavba letištního terminálu, na řadu přijdou i rekonstrukce škol. Opozice však vedení města kritizuje za zbytečné utrácení.

Rozpočet Pardubic na příští rok počítá i s přeměnou okolí nádraží. | foto: Vizualizace: Pardubický magistrát

Pokud politikům vyjdou všechny záměry, příští rok bude v Pardubicích ve znamení začátku velkých staveb. Radní schválili dvoumiliardový rozpočet, ze kterého by hned čtvrtina měla jít na nové investice. Nejvíce by pak mělo putovat na totální přestavbu okolí vlakového nádraží.

„Co se týče dotačních projektů, jednoznačně největším bude v příštím roce stavba Multimodálního uzlu veřejné dopravy před nádražím, na kterou jsme vyčlenili 190 milionů korun a s jejímž financováním by městu měly pomoci takzvané švýcarské fondy,“ řekl náměstek primátora Jiří Rozinek.

Magistrát bude pokračovat také v rekonstrukcích školských zařízení, do nichž investuje minimálně 70 milionů korun, a například s 30 miliony se počítá na výstavbu cyklostezek.

„V rozpočtu nechybí ani plánované výdaje na podporu zahájení stavby nového letištního terminálu, investice do městských bytových domů či kompenzace Dopravnímu podniku města Pardubic na provoz MHD,“ uvedla mluvčí magistrátu Pavla Kosíková.

Lidé z vedení radnice také počítají s tím, že postaví propojku ze sídliště Višňovka k nemocnici.

I přes tolik výrazných staveb by však rozpočet měl být vyrovnaný. „Vzhledem k Programovému prohlášení Rady města Pardubic se držíme zásady nepodporovat zadlužování města. Rozpočet by proto měl být přebytkový, minimálně však vyrovnaný. A vyrovnaný v tomto případě znamená, že zdroje rozpočtu se rovnají výdajům rozpočtu,“ potvrdil Rozinek.

Návrh rozpočtu ještě budou muset na svém zasedání 17. prosince schválit zastupitelé. S tím zřejmě nebude problém, protože radniční koalice zatím drží pevně pospolu.

Opozici vadí utrácení za požitky politiků

Ovšem zástupci opozice pro něj nejspíše ruku nezvednou. Například politikům z ODS vadí, že radní stále více utrácí za položky, které zahrnují především jejich požitky.

„Mezi křiklavé případy nehospodárného vyhazování veřejných peněz lze zařadit například 1,15 milionu korun, které jdou ročně na pohoštění v rámci magistrátu, 2,42 milionu korun, které radnice zaplatí za pronájem lóže pro 150 osob na závodišti a další,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl, jenž zároveň upozorňuje na to, že Pardubice by měly přehodnotit množství majetku, které momentálně mají.

Rozpočet Pardubic na rok 2016

Pardubice plánují hospodařit v příštím roce zhruba se dvěma miliardami korun, což je zhruba stejně jako v minulých letech. Daňové příjmy přitom tvoří asi polovinu celkové sumy a nedaňové příjmy, třeba z pronájmu městského majetku, jsou ve výši 380 milionů korun. Ze zmíněných dvou miliard má přitom jít hned 550 milionů na investice. Číslo je vyšší než v předchozích letech a je to dané hlavně tím, že radnice bude utrácet i peníze, které letos nestačila prostavět. Mezi ty největší plánované investice patří přestavba okolí vlakového nádraží, na kterou radní vyčlenili 190 milionů korun. Politici budou také pokračovat v rekonstrukcích škol za minimálně 70 milionů korun a například s 30 miliony se počítá na výstavbu cyklostezek.

Jeho prodejem by prý šlo dále vylepšovat finanční situaci městské pokladny. „Skutečně město potřebuje 2 247 bytů, skutečně potřebuje nebytové prostory v hodnotě zhruba jedné miliardy?“ ptají se zástupci ODS.

S větším prodejem městského majetku ovšem radní v příštím roce počítají. Právě ten bude vedle dotací jedním z hlavních zdrojů příjmů magistrátu s tím, že nejvíce dostává radnice logicky z výběru daní.

„Pardubice plánují hospodařit zhruba se dvěma miliardami korun ročně, přičemž daňové příjmy tvoří asi polovinu této částky a nedaňové příjmy, například z pronájmu městského majetku, jsou ve výši kolem 380 milionů korun. Další část příjmů pak zahrnují předpokládané dotace a peníze z prodeje městského majetku,“ uvedla mluvčí Pavla Kosíková a dodala, že rozpočet pomůžou zaplnit i nevyčerpané peníze z letošního roku, které se nestačily včas prostavět.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Najdete na iDNES.cz