Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní schválili peníze na uzel, pohoštění, pronájem lóže i cyklostezky

  14:55aktualizováno  14:55
Až 550 milionů plánují příští rok proinvestovat pardubičtí radní, kteří schválili nový rozpočet. Bude se opravovat okolí vlakového nádraží, má začít stavba letištního terminálu, na řadu přijdou i rekonstrukce škol. Opozice však vedení města kritizuje za zbytečné utrácení.

Rozpočet Pardubic na příští rok počítá i s přeměnou okolí nádraží. | foto: Vizualizace: Pardubický magistrát

Pokud politikům vyjdou všechny záměry, příští rok bude v Pardubicích ve znamení začátku velkých staveb. Radní schválili dvoumiliardový rozpočet, ze kterého by hned čtvrtina měla jít na nové investice. Nejvíce by pak mělo putovat na totální přestavbu okolí vlakového nádraží.

„Co se týče dotačních projektů, jednoznačně největším bude v příštím roce stavba Multimodálního uzlu veřejné dopravy před nádražím, na kterou jsme vyčlenili 190 milionů korun a s jejímž financováním by městu měly pomoci takzvané švýcarské fondy,“ řekl náměstek primátora Jiří Rozinek.

Magistrát bude pokračovat také v rekonstrukcích školských zařízení, do nichž investuje minimálně 70 milionů korun, a například s 30 miliony se počítá na výstavbu cyklostezek.

„V rozpočtu nechybí ani plánované výdaje na podporu zahájení stavby nového letištního terminálu, investice do městských bytových domů či kompenzace Dopravnímu podniku města Pardubic na provoz MHD,“ uvedla mluvčí magistrátu Pavla Kosíková.

Lidé z vedení radnice také počítají s tím, že postaví propojku ze sídliště Višňovka k nemocnici.

I přes tolik výrazných staveb by však rozpočet měl být vyrovnaný. „Vzhledem k Programovému prohlášení Rady města Pardubic se držíme zásady nepodporovat zadlužování města. Rozpočet by proto měl být přebytkový, minimálně však vyrovnaný. A vyrovnaný v tomto případě znamená, že zdroje rozpočtu se rovnají výdajům rozpočtu,“ potvrdil Rozinek.

Návrh rozpočtu ještě budou muset na svém zasedání 17. prosince schválit zastupitelé. S tím zřejmě nebude problém, protože radniční koalice zatím drží pevně pospolu.

Opozici vadí utrácení za požitky politiků

Ovšem zástupci opozice pro něj nejspíše ruku nezvednou. Například politikům z ODS vadí, že radní stále více utrácí za položky, které zahrnují především jejich požitky.

„Mezi křiklavé případy nehospodárného vyhazování veřejných peněz lze zařadit například 1,15 milionu korun, které jdou ročně na pohoštění v rámci magistrátu, 2,42 milionu korun, které radnice zaplatí za pronájem lóže pro 150 osob na závodišti a další,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl, jenž zároveň upozorňuje na to, že Pardubice by měly přehodnotit množství majetku, které momentálně mají.

Rozpočet Pardubic na rok 2016

Pardubice plánují hospodařit v příštím roce zhruba se dvěma miliardami korun, což je zhruba stejně jako v minulých letech. Daňové příjmy přitom tvoří asi polovinu celkové sumy a nedaňové příjmy, třeba z pronájmu městského majetku, jsou ve výši 380 milionů korun. Ze zmíněných dvou miliard má přitom jít hned 550 milionů na investice. Číslo je vyšší než v předchozích letech a je to dané hlavně tím, že radnice bude utrácet i peníze, které letos nestačila prostavět. Mezi ty největší plánované investice patří přestavba okolí vlakového nádraží, na kterou radní vyčlenili 190 milionů korun. Politici budou také pokračovat v rekonstrukcích škol za minimálně 70 milionů korun a například s 30 miliony se počítá na výstavbu cyklostezek.

Jeho prodejem by prý šlo dále vylepšovat finanční situaci městské pokladny. „Skutečně město potřebuje 2 247 bytů, skutečně potřebuje nebytové prostory v hodnotě zhruba jedné miliardy?“ ptají se zástupci ODS.

S větším prodejem městského majetku ovšem radní v příštím roce počítají. Právě ten bude vedle dotací jedním z hlavních zdrojů příjmů magistrátu s tím, že nejvíce dostává radnice logicky z výběru daní.

„Pardubice plánují hospodařit zhruba se dvěma miliardami korun ročně, přičemž daňové příjmy tvoří asi polovinu této částky a nedaňové příjmy, například z pronájmu městského majetku, jsou ve výši kolem 380 milionů korun. Další část příjmů pak zahrnují předpokládané dotace a peníze z prodeje městského majetku,“ uvedla mluvčí Pavla Kosíková a dodala, že rozpočet pomůžou zaplnit i nevyčerpané peníze z letošního roku, které se nestačily včas prostavět.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

VIDEO: Opilec v trenýrkách předváděl na ulici hvězdu a válel se po zemi

Opilý mladík tančil v noci na ulici jen v trenýrkách.

Výstřední kousky předváděl v noci na dnešek opilý mladík na třídě Míru v Pardubicích. V doprovodu svých dvou kumpánů...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Najdete na iDNES.cz