Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní Pardubic nechtějí dát Syneru 11 milionů za opravenou třídu Míru

  13:15aktualizováno  13:15
Zdá se, že letos dokončená oprava pardubické hlavní ulice skončí u soudu. Radní města nechtějí doplatit firmě Syner, která rekonstrukci třídy Míru za 100 milionů dělala, přes jedenáct milionů. Prý si účtuje i věci, které vůbec nedělala. Vedení firmy se takovému tvrzení brání.

Návrat trolejbusů dosavadní poklidnou atmosféru pardubického bulváru proměnil. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Trolejbusy se na zbrusu novou třídu Míru v Pardubicích vrátily už na začátku dubna. Ovšem ani na konci prosince ještě není úplně dořešené, kolik vlastně oprava hlavní ulice krajského města stála. Vedení firmy Syner, která ji pro Pardubice rekonstruovala, tvrdí, že přesně o 11 354 289 korun více, než jí správci městské pokladny zaslali.

„Společnosti Syner je zmíněná částka protiprávně zadržována a město bez legitimního právního důvodu odmítá tuto částku uhradit,“ napsali v doporučeném dopise všem pardubickým zastupitelům jednatelé společnosti Syner Martin Borovička a Robert Špott.

Od zastupitelů chtěli, aby vedení Pardubic přiměli k uhrazení sumy, která tvoří značnou část předem domluvené ceny díla. Podle tvrzení zástupců firmy měl Syner inkasovat 98,5 milionu korun.

„Upozorňujeme vás, že naše společnost bude po Pardubicích kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu všech vzniklých škod, přičemž už nyní jde o miliony korun,“ pokračovali Borovička a Špott.

Nicméně zaslaný dopis zatím evidentně nezafungoval. Zastupitelé žádné stanovisko ohledně zasílání peněz nepřijali a lidé z vedení radnice se už chystají na soud.

„Dokud o tom nerozhodne soud, nic platit nebudeme. Co společnost Syner skutečně postavila, to jsme zaplatili. Firma ale požaduje zaplatit i věci, které vůbec nezrealizovala,“ sdělil primátor Pardubic Martin Charvát.

Jako příklad uvedl, že oproti původnímu projektu se například nevykopávaly staré vodovodní trubky. „A takových položek je více. Hlavní problém je v tom, že Syner vnímá dílo jako celek, ale my chceme zaplatit jednotlivé skutečně provedené položky. Ostatně nic jiného jako správci veřejných peněz ani dělat nemůžeme,“ doplnil primátor.

Oba manažeři liberecké firmy v závěru obsáhlého dopisu žádají zastupitele, aby odsouhlasili vyřešení sporu u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky.

„Rozhodčí řízení před Rozhodčím soudem považujeme v daném případě za optimální formu řešení vzájemných sporů,“ napsali Borovička a Špott.

Ovšem ani s tímto primátor nesouhlasí a chce se obrátit na soud. „Podle nás je to lepší varianta,“ konstatoval Martin Charvát.

Někteří zastupitelé si ale nejsou jisti, že to je dobře zvolený postup. To je případ třeba Milana Košaře ze sdružení Pardubáci, který má jako architekt se stavebními firmami dost zkušeností. „Po přečtení toho dopisu a vůbec po zjištění, jak firma s městem komunikuje, mám pocit, že klidně může být v právu,“ řekl Milan Košař.

Třída Míru byla extrémně levná

Jeho slova navíc podporují i vyjádření odborníků z doby, kdy se oprava třídy Míru chystala. Podle nich byla totiž částka hodně podhodnocená a město tak vydělalo na tehdejší stavební krizi, během které firmy braly práci jen proto, aby nemusely propouštět zaměstnance.

„Opravovat třídu Míru za 99 milionů je nesmysl. Když jsme to poctivě spočítali, tak nám vyšlo, že odpovídající cena bez zisku a s naprosto stlačenými subdodavateli by byla asi 140 milionů korun,“ uvedl po ukončení veřejné soutěže na stavitele nové třídy Míru šéf pardubického stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

Nyní se zdá, že by třída Míru nakonec mohla stát daňové poplatníky dokonce jen 88 milionů korun.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, od 20 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz