Městský atletický stadion na Dukle má zchátralé a zanedbané zázemí.

Městský atletický stadion na Dukle má zchátralé a zanedbané zázemí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Konec obludných staveb. Pardubice zaplatí za radu architektů miliony

  • 6
Pardubice chtějí v příštích desítkách roků investovat do polorozpadlého atletického stadionu na sídlišti Dukla až miliardu korun. To, že přestavba bude smysluplná a také vkusná, by měla zaručit mezinárodní architektonická soutěž. Radnici vyjde na tři miliony korun.

Povedená nová architektura se v posledních letech v Pardubicích nevidí. Odborníkům vadí přeplácaná budova ČSOB Pojišťovny, hokejová aréna, která je z každé strany jiná, mnoho fanoušků nemá ani podoba Paláce Pardubice či plánovaného věžáku Magnum 2.

Architektonické soutěže v kraji

2005 Balustráda Chrudim - dostavba katastrálního úřadu byla provedena, ze stavby sousedního hotelu nakonec sešlo.

2013 Návštěvnické centrum Podhůra v Chrudimi. Obnova nábřeží Loučné v Litomyšli.

2014 Sportovní centrum v Chrudimi. Domov pro seniory Litomyšl.

2015 Nové náměstí v České Třebové.

2016 Pardubice plánují soutěž na modernizaci atletického stadionu na Dukle.

Zřejmě i proto se pardubičtí radní rozhodli pro netradiční krok. Vypsali veřejnou mezinárodní architektonickou soutěž na plánovanou přeměnu atletického stadionu na Dukle.

„Myslím, že je důležité mít u takto významného objektu v šuplíku návrhy, jak případně stadion přebudovat či vylepšit. Právě takové informace nám soutěž za rozumné peníze poskytne,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Za „rozumné peníze“ považuje částku tři miliony korun, na něž by měla soutěž vyjít. Její výši přitom kritizovali na posledním zasedání zastupitelstva opoziční politici.

„Částka téměř tři miliony za soutěž mně připadá přehnaná. Navíc z celkové sumy půjde 2,2 milionu korun na ceny pro vítěze. Tedy i pro návrhy na druhém a dalších místech, které magistrát nijak nevyužije,“ řekl Karel Haas z ODS.

S jeho slovy však Dvořáčková nesouhlasí. „Nikde není psáno, že využijeme jen ten vítězný návrh. Město získá více možných řešení a použijeme to, které se bude aktuálně hodit nejvíce. Můžeme je brát jako inspiraci,“ uvedla.

Soutěž by se měla konat v příštím roce. „Hned by na ni měla navázat stavba haly, po které atleti dlouho touží, zbytek se bude stavět tak, jak radnice bude schopná sehnat peníze,“ doplnila Dvořáčková.

Pardubice přitom chtějí do poměrně poničeného a zastaralého areálu postupně investovat stovky milionů korun.

„Pokud má být areál na Dukle konkurenceschopný, musí být do něho v následujících 30 letech investována zhruba miliarda korun. Rekonstrukci bude možné rozfázovat, první fáze má být podle harmonogramu v letech 2018 až 2020,“ sdělil na zasedání pardubických zastupitelů architekt Igor Kovačević ze společnosti CCEA, která soutěž připravuje.

Na architektonické soutěže vsadila nedávno i Chrudim. Už před deseti lety porota vybírala nejlepší návrhy na dostavbu Resselova náměstí. Zatímco přestavba tamního bývalého katastrálního úřadu se uskutečnila, o nový hotel politici už nestáli, protože návrhy byly pro místní až příliš revoluční.

Radnice uspořádala soutěž i na stavbu návštěvnického centra Podhůra a především loni na modernizaci sportovní haly. Pokud jde o halu, vítězné návrhy možná nevyužije, protože nemá na přestavbu dost peněz.

„Soutěž na sportovní halu poskytla vedení Chrudimi mimo jiné podklady a upřesnění pro další rozhodování,“ řekl městský architekt Chrudimi Marek Janatka. Podle něj soutěžní návrhy umožní městu si udělat jasno v tom, jakým způsobem je možné halu vylepšit a zároveň jak by to bylo náročné.