Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OK. Dávno před internetem navazovali přes krabičku spojení se světem

  15:07aktualizováno  15:07
Setkání radioamatérů v Holicích je jejich největším srazem u nás i na Slovensku. Každoročně jich tam přijedou čtyři tisíce. Kouzlo navazování radiového spojení je podle nadšenců hlavně ve vědomí, že to zvládnou sami.

Pomocí přístroje dokážou od stolu navázat spojení se zbytkem světa. Ve věku internetu nejsou podobné možnosti neobvyklé, ovšem za dob jejich mládí nebyly samozřejmostí ani telefony. Ačkoli se jejich koníček vyvinul ve sport, komunita radioamatérů stárne. Mirek Procházka si podobně jako většina radioamatérů i dnes touží dokazovat, že to stále umí.

Radioamatérství spočívá v navázání radiového spojení s náhodnými stanicemi rozmístěnými po světě. „Radioamatéři mají vyhrazené frekvence, ve kterých spolu mohou navzájem komunikovat,“ řekl šedesátiletý Mirek Procházka z holického radioklubu. Lze pouze poslouchat a odpovídat na výzvy, nebo naopak vysílat mezinárodní zkratky a čekat, až se někdo ozve.

Ke komunikaci se užívá Morseova abeceda nebo i běžná řeč. Pro vysílání do zahraničí je vhodné ovládat alespoň základní fráze v angličtině. Hovor se většinou skládá ze vzájemného zhodnocení slyšitelnosti, charakteristiky užívaných přístrojů.

„Často popisujeme, odkud přesně vysíláme a jaké je počasí,“ uvedl Procházka. Sám se vysíláním zabývá více než dvacet let. Všechno prý začalo, ještě když byl kluk.

Vždy se zajímal o techniku, nejprve si chtěl udělat rádio „V šedesátých letech nic nebylo. Součástky se sháněly na smetištích a člověk si musel všechno postavit sám. Když jsem přišel za mámou, aby mi dala deset korun na tranzistor, odpověděla, že za to má čtvrtku másla,“ uvedl Procházka.

Plánky hledal v knihách a časopisech, rady získával od lidí se stejnými zájmy.

Pozor, nepřítel naslouchá

Od poslouchání k vysílání už je to jen kousek. „Telefony nebyly moc dostupné, leda na poště. Napadlo mě, že když to umí poslouchat, mohlo by to umět i vysílat. Zatoužil jsem si s někým popovídat, navázat spojení přes krabičku, kterou mám doma,“ uvedl.

Mezinárodní setkání radioamatérů v Holicích

Kdy: 21. a 22. srpna 2015

Kde: okolí kulturního domu a sportovní haly, Holice

Pokolikáté: 26. ročník

Pořadatel: Hlavním pořadatelem je místní radioklub OK1KHL.

Účast: Podle předsedy klubu Jiřího Kamenického na setkání každoročně přijíždí okolo čtyř tisíc lidí.

Z programu: Na akci bude k vidění například výstava spojovací techniky, zájemci budou moci navštívit radioamatérskou burzu nebo odborné přednášky v kulturním domě.

K vysílání je nutné získat povolení. „Musíte prokázat, že ovládáte základní znalosti, víte, v jakých pásmech můžete vysílat, kde vysílat nesmíte. Předtím to bylo ,Pozor, nepřítel poslouchá!‘, takže se skoro nikde nesmělo. Odposlechová služba sledovala, jestli neříkáte, jak se u nás dělá vpravo v bok,“ řekl. Tehdy ještě na zkoušky nešel a ke své zálibě se vrátil později.

Dnes má na svém kontě přes tři tisíce unikátních spojení, jde tedy o navázání kontaktu se třemi tisíci různými volacími kódy, které se přidělují jednotlivým radioamatérům po získání koncese ve všech státech.

„Každá země má svou zkratku, kterou kódy jednotlivých radioamatérů začínají. U nás je to zkratka OK, stejně jako u letadel. Slováci mají OM a třeba Nový Zéland je ZL,“ řekl Procházka. Všechny tyto zkratky jsou zapsané v radioamatérské mapě.

Sám se už dovolal téměř do celého světa. „Spojil jsem se i s Francouzskou Guyanou. Chybí mi Aljaška, Havajské ostrovy a pak nějaké ostrůvky v Tichomoří,“ vypočítal Procházka.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz