Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OK. Dávno před internetem navazovali přes krabičku spojení se světem

  15:07aktualizováno  15:07
Setkání radioamatérů v Holicích je jejich největším srazem u nás i na Slovensku. Každoročně jich tam přijedou čtyři tisíce. Kouzlo navazování radiového spojení je podle nadšenců hlavně ve vědomí, že to zvládnou sami.

Pomocí přístroje dokážou od stolu navázat spojení se zbytkem světa. Ve věku internetu nejsou podobné možnosti neobvyklé, ovšem za dob jejich mládí nebyly samozřejmostí ani telefony. Ačkoli se jejich koníček vyvinul ve sport, komunita radioamatérů stárne. Mirek Procházka si podobně jako většina radioamatérů i dnes touží dokazovat, že to stále umí.

Radioamatérství spočívá v navázání radiového spojení s náhodnými stanicemi rozmístěnými po světě. „Radioamatéři mají vyhrazené frekvence, ve kterých spolu mohou navzájem komunikovat,“ řekl šedesátiletý Mirek Procházka z holického radioklubu. Lze pouze poslouchat a odpovídat na výzvy, nebo naopak vysílat mezinárodní zkratky a čekat, až se někdo ozve.

Ke komunikaci se užívá Morseova abeceda nebo i běžná řeč. Pro vysílání do zahraničí je vhodné ovládat alespoň základní fráze v angličtině. Hovor se většinou skládá ze vzájemného zhodnocení slyšitelnosti, charakteristiky užívaných přístrojů.

„Často popisujeme, odkud přesně vysíláme a jaké je počasí,“ uvedl Procházka. Sám se vysíláním zabývá více než dvacet let. Všechno prý začalo, ještě když byl kluk.

Vždy se zajímal o techniku, nejprve si chtěl udělat rádio „V šedesátých letech nic nebylo. Součástky se sháněly na smetištích a člověk si musel všechno postavit sám. Když jsem přišel za mámou, aby mi dala deset korun na tranzistor, odpověděla, že za to má čtvrtku másla,“ uvedl Procházka.

Plánky hledal v knihách a časopisech, rady získával od lidí se stejnými zájmy.

Pozor, nepřítel naslouchá

Od poslouchání k vysílání už je to jen kousek. „Telefony nebyly moc dostupné, leda na poště. Napadlo mě, že když to umí poslouchat, mohlo by to umět i vysílat. Zatoužil jsem si s někým popovídat, navázat spojení přes krabičku, kterou mám doma,“ uvedl.

Mezinárodní setkání radioamatérů v Holicích

Kdy: 21. a 22. srpna 2015

Kde: okolí kulturního domu a sportovní haly, Holice

Pokolikáté: 26. ročník

Pořadatel: Hlavním pořadatelem je místní radioklub OK1KHL.

Účast: Podle předsedy klubu Jiřího Kamenického na setkání každoročně přijíždí okolo čtyř tisíc lidí.

Z programu: Na akci bude k vidění například výstava spojovací techniky, zájemci budou moci navštívit radioamatérskou burzu nebo odborné přednášky v kulturním domě.

K vysílání je nutné získat povolení. „Musíte prokázat, že ovládáte základní znalosti, víte, v jakých pásmech můžete vysílat, kde vysílat nesmíte. Předtím to bylo ,Pozor, nepřítel poslouchá!‘, takže se skoro nikde nesmělo. Odposlechová služba sledovala, jestli neříkáte, jak se u nás dělá vpravo v bok,“ řekl. Tehdy ještě na zkoušky nešel a ke své zálibě se vrátil později.

Dnes má na svém kontě přes tři tisíce unikátních spojení, jde tedy o navázání kontaktu se třemi tisíci různými volacími kódy, které se přidělují jednotlivým radioamatérům po získání koncese ve všech státech.

„Každá země má svou zkratku, kterou kódy jednotlivých radioamatérů začínají. U nás je to zkratka OK, stejně jako u letadel. Slováci mají OM a třeba Nový Zéland je ZL,“ řekl Procházka. Všechny tyto zkratky jsou zapsané v radioamatérské mapě.

Sám se už dovolal téměř do celého světa. „Spojil jsem se i s Francouzskou Guyanou. Chybí mi Aljaška, Havajské ostrovy a pak nějaké ostrůvky v Tichomoří,“ vypočítal Procházka.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz