Vedoucí kanceláře primátora Pardubic Radim Jelínek

Vedoucí kanceláře primátora Pardubic Radim Jelínek | foto: Michal Klíma, MAFRA, MF DNES

Šéf kanceláře primátora Pardubic neoprávněně fakturoval, tvrdí soudkyně

  • 3
Vítěz komunálních voleb v Přelouči a vedoucí kanceláře pardubického primátora Radim Jelínek se nepříjemně namočil do kauzy tunelování Kulturního centra Pardubice. Během soudního procesu vyšlo najevo, že dnešní úředník a politik ještě před ziskem obou funkcí centru fakturoval věci, které pro něj reálně nedělal.

Radim Jelínek vůbec neseděl na lavici obžalovaných. Přesto má ze soudního řízení, které zkoumalo nelegální činnost v pardubickém kulturním centru, těžkou hlavu. Během čtení rozsudku nad bývalými manažery centra Romanou Vojířovou a Michalem Straškem zaznělo, že Jelínek v minulosti předkládal městské organizaci fiktivní faktury, a získal tak téměř 40 tisíc korun.

„Radim Jelínek žádnou kulturní akci, na kterou faktury vystavil, ve skutečnosti nemoderoval a ani neprovedl jinou činnost ve prospěch Kulturního centra Pardubice,“ uvedla při verdiktu, který nedávno potvrdil i krajský soud, soudkyně okresního soudu Anna Sobotková.

Zároveň vyzvala také příslušné orgány, aby se celou záležitostí dál zabývaly. Jestli to udělají, zatím není jisté. To ale nic nemění na tom, že zastupitel Přelouče a šéf kanceláře primátora Jelínek se dostal do špatné situace.

„Osobně bych pana Jelínka vyzvala k odchodu,“ uvedla například bývalá primátorka a zastupitelka za Sdružení pro Pardubice Štěpánka Fraňková pro Českou televizi.

Není sama, která si myslí, že by mladý politik a úředník v jedné osobě neměl dál zůstávat ve své kanceláři na Pernštýnském náměstí. „Osobně si myslím, že by do vyšetření případu neměl pan Jelínek funkci vykonávat,“ uvedl Leoš Malina, okresní šéf ČSSD v Pardubicích.

Radim Jelínek, který před vstupem do politiky a na radnici pracoval v rozhlase, se hájí, že nic špatného neudělal a že není důvod, aby opouštěl své zaměstnání.

„Já jsem dostal zaplaceno za práci, kterou jsem odvedl, byť v předmětu fakturace byla uvedena práce jiná a tu konkrétní jsem neudělal,“ uvedl na svou obhajobu. „Jsem schopen doložit práci, kterou jsem pro centrum udělal,“ doplnil.

Jelínek se zatím odvolání bát nemusí, primátor za ním stojí

Dobré pro něj je, že tato slova zatím stačí primátorovi Martinu Charvátovi, který za svým kolegou z hnutí ANO stojí. „Pan Jelínek je připraven se případně obhájit,“ uvedl Charvát, který zároveň odmítl tlak ze strany dalších politických stran na radikální řešení situace.

„Třeba v ČSSD by si měli zamést první na svém nejen okresním dvorečku, než začnou radit hnutí ANO. Až tam budou mít pořádek, mohou začít radit mám,“ uvedl primátor na adresu svého hlavního koaličního partnera na radnici.

S případem Jelínek zatím nemůže dělat nic ani jeho přímý nadřízený, tajemník magistrátu Michal Zitko. „Situaci jsem s Radimem Jelínkem probíral. Já na něj v této chvíli z pohledu zákona musím pohlížet jako na nevinného, takže jeho odvolání není vůbec na stole,“ řekl Zitko.

Nicméně celá kauza nemůže být pro radnici i hnutí ANO ničím příjemným. O Jelínkovi se totiž hodně mluvilo už po minulých komunálních volbách. Tehdy sice vyhrál v barvách hnutí Andreje Babiše volby v Přelouči, ale v následných vyjednáváních o koalici neuspěl.

Musel si tak hledat práci, kterou velmi rychle našel jako šéf kanceláře primátora Pardubic. „Obecně lze říct, že takovýto souběh událostí nepůsobí zrovna transparentně a fér. Myslím si, že bez ohledu na tuto kauzu není Radim Jelínek mužem na svém místě. A tím nemyslím jeho profesní kvality,“ uvedl například lídr opozičního hnutí Pardubáci František Brendl.

Sám Jelínek říká, že se nikterak nepodílel na vyvádění peněz z KC Pardubice. „Dostal jsem zaplaceno za práci, kterou jsem skutečně a poctivě odvedl,“ uvedl. Dokud ho k předložení důkazů nedonutí soud a on by případně neuspěl, nemusí mít o svůj post strach. Nedá se předpokládat, že by primátor podlehl tlaku z okolí a chtěl jeho hlavu.

Díky fiktivním fakturám si manažeři přišli na 1,2 milionu

Jedinými potrestanými v celém případě jsou tak i nadále Romana Vojířová a Michal Strašek. Bývalé ředitelce Kulturního centra Pardubice a jejímu ekonomickému náměstkovi soud vyměřil a také potvrdil odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na 3,5 roku a úhradu škody. Ta činí podle soudu 1 239 900 korun.

„Odsouzení společně minimálně od druhé poloviny roku 2010 do konce první poloviny roku 2014 neoprávněně použili pro vlastní potřebu finanční prostředky Kulturního centra Pardubice. Aby to zastřeli, společně do účetnictví zakládali fiktivně vystavené faktury, o nichž věděli, že k jejich plnění ve formě služeb nedošlo,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Anna Sobotková.