Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sídliště Polabiny měl zdobit lunapark, obří stadion či zoo. Nedočkalo se

  7:58aktualizováno  7:58
Výstava "Nerealizovaná budoucnost" v okresním archivu v Pardubicích vypovídá o tom, co by kdyby. Kdyby například neskončila existence někdejšího Pardubického kraje, vypadal by pravý břeh Labe dnes jinak.

Koláž neuskutečněného lunaparku na sídlišti Polabiny. Ale v této čtvrti se toho neuskutečnilo mnohem víc. | foto: Koláž: Michal Klíma, MAFRA

Nová čtvrť dostala dva roky po zániku Pardubického kraje v roce 1962 oficiální název Polabiny. Její původní podoba měla být však mnohem velkorysejší a pro obyvatele i návštěvníky bezesporu atraktivnější.

Tím, že v roce 1960 zanikl Pardubický kraj a Pardubice se staly okresním městem, byla chystaná velká výstavba omezena jen na panelové obytné domy a minimální vybavenost. Centrum celé čtvrti, které bylo několikrát navrženo ve studiích, nebylo nikdy postaveno.

"Návrh sídliště pozdějších Polabin byl uskutečněn v dost pozměněné podobě. Hodně poutavý byl velkolepý Park kultury a oddechu. Kromě stadionu pro několik desítek tisíc lidí mělo vzniknout planetárium, zoologická zahrada, botanická zahrada, koupaliště, lunapark, jezdecká dráha, kluziště, veslařský kanál, další sportoviště a rekreační oblast pokrývající dost velké území od dnešní Hradecké silnice až ke Starému Hradišti. Jediné, co se z toho podařilo realizovat, bylo koupaliště," řekla kurátorka výstavy v pardubickém archivu Tereza Siglová.

Park měl pokrývat území o rozloze 500 hektarů. Navazoval na amfiteátr se skloněným hledištěm z navršené zeminy. Sportovní, kulturní a rekreační zónu až k Domu odpočinku u Kunětické hory měla spojovat takzvaná pionýrská železnice. Dále zde měly být letní čítárna, knihovny, letní kina, dětské koutky, letní školky a jesle i prostor pro loutková divadélka.

Zoo měla sloužit i k pokusům na zvířatech

Je pozoruhodné, že menší zoologická zahrada měla i velice praktický druhotný účel - odchovávat drobná pokusná zvířata jako kočky, psy, myši, králíky, žáby, opice a další zvířata pro farmaceutický průmysl a výzkumné laboratoře.

Soutěž na podobu nové čtvrti byla vypsána roku 1958. Cílem soutěže bylo vytvořit na pravém břehu řeky ucelenou městskou čtvrť, která bude sladěna s výstavbou Rosic a Trnové. Měla být členěna do menších okrsků, které by zajistily co nejpříznivější podmínky pro klidné bydlení.

"Kromě bytové zástavby se počítalo se stavbou tří jedenáctiletých škol, pěti mateřských škol a pěti jeslí. Měla zde vyrůst vysoká škola chemická, odborné chemické školy, dále také soustava tělovýchovných zařízení, až dva kulturní domy, administrativní budovy pro národní výbor, pošty, dům služeb a pět restaurací. Postavena tu měla být také závodní nemocnice a výstavní pavilony o ploše 4 000 metrů čtverečných," uvádějí autoři výstavy v sále okresního archivu na Bělobranském náměstí.

Vítězným návrhem se stal projekt architekta Jana Krásného, který pak sloužil jako podklad pro další plánování.

"Výstavba inženýrských sítí nového sídliště započala v roce 1960, první bytové jednotky byly zahájeny v roce 1961. Podle podrobného plánu z roku 1959 bylo sídliště připravováno se třemi okrsky s celkovým počtem 18 000 obyvatel," hovoří o již uskutečněném projektu brožura "Polabiny - nová městská čtvrť v Pardubicích" z roku 1971.

Autor jejího textu však tehdy musel chtě nechtě přiznat, že má nové sídliště do původních představ hodně daleko.

Život v sídlišti se omezoval na rodinu a byt

"V Polabinách není zatím vyšší občanské vybavení. Za kulturou, obchodem, občanskými potřebami a specializovanými službami dojíždějí obyvatelé do centra města. Protože centrum sídliště se vybuduje až po roce 1975, budou se obtíže s postupem bytové výstavby až do dokončení sídliště stupňovat," varuje architekt Miloš Návesník.

A upřesňuje, co z toho pro obyvatele vyplývá. "Život v sídlišti se omezuje převážně na rodinu a byt. Pro společenský život nejsou v sídlišti v současném stavu rozestavěnosti zatím vytvořeny vhodné podmínky."

Obyvatelé této čtvrti mohou nejlíp posoudit, do jaké míry byly původní představy o Polabinách až dodnes naplněny.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Najdete na iDNES.cz