Hasiči v kombinézách likvidují ptactvo na farmě v Lázních Toušeň, kde se...

Hasiči v kombinézách likvidují ptactvo na farmě v Lázních Toušeň, kde se vyskytlo ohnisko nákazy ptačí chřipkou (9.1.2017). | foto: Michal Šula, MAFRA

Testy potvrdily první případy ptačí chřipky i v Pardubickém kraji

  • 0
V Pardubickém kraji se objevilo první ohnisko ptačí chřipky. Nejprve byla v pátek potvrzena u jedné z uhynulých labutí na jezírku Bajkal na pardubickém sídlišti Polabiny a v neděli veterináři potvrdili nález choroby v malochovu v obci Koldín na Orlickoústecku.

V malé vesnici u Chocně byla zjištěna ptačí chřipka u malého chovu do čtyřiceti kusů drůbeže. „Zastoupeny jsou slepice, kachny a husy,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy Josef Boháč.

Veterináři upozorňují, že je třeba při zaznamenání zvýšených úhynů v chovech drůbeže nebo při výskytu klinických příznaků nasvědčující podezření z nákazy informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.

Během víkendu oznámili veterináři celkem pět nových ohnisek ptačí chřipky. Ve všech případech šlo o neregistrované malochovy, zbývající zvířata byla utracena. Počet českých ohnisek tak vzrostl o třetinu na dvacet. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Vedle obce Koldín, kde nemoc zasáhla chov do 40 kusů drůbeže, jsou další ohniska v Liberci v chovu s deseti kusy drůbeže, v Orlové v Moravskoslezském kraji, kde má chovatel 50 kusů, a ve středočeské Hlásné Třebáni a v Kostelci nad Labem.

„Z celkového počtu osmi slepic jich uhynulo sedm a z celkového počtu 11 kachen uhynula jedna, zbytek ptáků byl v sobotu utracen,“ řekl o Kostelci Pejchal. V Třebáni má chovatel 50 kusů drůbeže.

Okolo ohnisek se vytyčí ochranná a dozorová pásma, kde je zpřísněný veterinární dozor. „Mimo to byla v průběhu víkendu potvrzena ptačí chřipka také u volně žijící volavky v Třeboni,“ dodal mluvčí.

Zhruba před měsícem veterináři potvrdili v Česku přibližně po desetiletí první ohnisko ptačí chřipky. Bylo na jižní Moravě, během několika dnů se tam objevila další. Od té doby vybili kolem 37 tisíc ptáků, nemoc je na většině území státu. Veterináři také například zakázali v celé ČR pořádat výstavy ptactva. Tato omezení stále trvají a vzhledem k tomu, že počet ohnisek se stále navyšuje, nepředpokládá se, že by byla během února zrušena.

Většina ohnisek je na jihu republiky, jak na Moravě, tak v Čechách. V jižních Čechách byly vybity dva větší chovy, v ostatních případech šlo o drobné chovy.

Nákaza drůbeže ptačí chřipkou se poprvé objevila v České republice právě nedaleko Chocně. Nejdříve byla zjištěna na krůtí farmě v Tisové v červnu roku 2007.

, ,