Psychologové mají pomoci při výchově nezvládnutelných školáků. (Ilustrační foto)

Psychologové mají pomoci při výchově nezvládnutelných školáků. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Pardubice chtějí ukáznit děti, do všech škol nasadily psychology

  • 6
Pardubice jsou prvním městem v České republice, kde odborníci pomáhají školákům například se začleněním do kolektivu. Jejich klienty jsou ale také rodiče žáků nebo učitelé, kteří žáky nezvládají.

Na Základní škole Bratranců Veverkových pomáhá od října řešit problémy s žáky psycholožka Eva Čermáková. "Rozjíždí se to na plné obrátky," hodnotí první týdny svého působení mezi žáky.

"Zatím nemohu říct, s jakým typickým problémem za mnou chodí, ale je patrné, že mladší ročníky vyhledávají spíše kontakt s dospělým člověkem coby autoritou, když na ně učitelé nemají dost času. U starších žáků zase převládají problémy s osobními vztahy," shrnuje dosavadní zkušenosti.

"Myslím, že to ponese ovoce, psychologové mají přeci jen jiný pohled na věc, než učitelé," řekl ředitel Základní školy Bratranců Veverkových Leoš Šebela.

Zároveň chodí Čermáková do hodin v jednotlivých třídách, kam si ji učitelé sami zvou. "Objednávají si ji, když je v nějaké třídě větší nekázeň nebo bezohlednost mezi žáky. My pak často suplujeme rodinu, vychovávat totiž mají rodiče, my máme děti učit," řekl Šebela.

Psychologové na všech školách jsou novinkou. "První čtyři pardubické základní školy mají psychology od ledna letošního roku, na jejich mzdy získaly dotace z Evropské unie a z Programu prevence kriminality. Působení psychologů se osvědčilo, a proto jsme se rozhodli tuto praxi rozšířit i na další školy," řekla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Ivana Liedermanová.

"Učitelé mohou zase učit, ne krotit žáky"

Podle náměstka primátorky zodpovědného za školství Jindřicha Taubera město na mzdy psychologů uvolnilo do konce roku 800 tisíc korun.

Při tvorbě rozpočtu na rok 2013 se tak budou muset radní rozhodnout, zda budou v projektu pokračovat a na mzdy psychologů uvolní další více než tři miliony korun.

"Působí na školách na poloviční úvazek, díky nim mohou opět učitelé žáky učit, a ne krotit," dodal náměstek.

V současné době pomáhá í v základních školách v České republice podle odhadů zhruba 400 psychologů. Nejčastěji poskytují své služby ve školách speciálních či těch, kde již řešili problémy se šikanou a podobně.

Pardubice jsou tak podle Taubera prvním městem, které se rozhodlo zařadit tyto odborníky do všech základních škol preventivně.

"Jde o pilotní projekt, během něhož musíme nejprve přesně definovat práci školního psychologa z pohledu současné metodiky odborného pedagogicko-psychologického poradenství," uvedla Liedermanová.

Součástí prevence bude kromě sledování chování žáků, projevů šikany, nebo naopak vyčlenění dítěte z kolektivu, také řeč, jakou mezi sebou mluví. "Je třeba se podívat, kdy je to přirozený jev a kdy už je jejich řeč odchylka, kterou nelze přehlížet," dodala Čermáková.