Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani argument kongresového hotelu nestačil, zastupitelé Ideon neprodali

  16:05aktualizováno  16:05
Pardubické zastupitelstvo ve čtvrtek mělo rozhodnout, zda začne připravovat prodej Ideonu jeho nájemci Petru Vašíčkovi. Nakonec však žádný verdikt nepadl. Politici si stěžovali za špatně připravenou zprávu ze strany vedení města a po další dlouhé debatě hlasování odložili.

Někdejší pronájem Ideonu na 99 let považují někteří zastupitelé z dnešního pohledu za lumpárnu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Prodat za 20 milionů korun výstaviště Ideon, nebo ponechat v platnosti smlouvu, která opravňuje Petra Vašíčka využívat městský majetek až do roku 2093?

Tak znělo hlavní dilema pardubických zastupitelů na včerejším zasedání. Jenže nakonec žádné rozhodnutí nepadlo. Sama navrhovatelka bodu náměstkyně primátora Helena Dvořáčková kontroverzní bod stáhla.

„Chci prodej, to není žádné tajemství. Chci ho, protože se bude muset do objektu investovat a i samotný pronájem není pro město ekonomicky výhodný,“ řekla v závěrečné řeči náměstkyně primátora Helena Dvořáčková. „Ale dnes bod stahuji a nechám ho dopracovat, abychom o něm mohli hlasovat za měsíc,“ doplnila.

Dvořáčková totiž několikrát během debaty čelila výtkám, že materiál o prodeji výstaviště je špatně připraven. „Zbytečně tlačíme na pilu, nemá to štábní kulturu, dal bych tomu ještě měsíc čas a připravil bych to pořádně,“ uvedl třeba zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec.

Byť nakonec politici nic nerozhodli, o tradičně nekonečný proud projevů se obrat nenechali. Více než hodinu dlouhou debatu tentokrát obohatily exkurze do začátku devadesátých let, kdy podivně dlouhá nájemní smlouva vznikla.

„Prodávat Ideon za cenu nějakých 15 bytů je vlastně směšné. Mám obavu, že takto to bylo od začátku nastavené, když nás tady tehdejší kolegové v roce 1994 přejeli hlasovací mašinou. Bylo to totiž silně kritizované a politické rozhodnutí už tehdy,“ uvedl jeden z pamětníků Václav Snopek z KSČM.

Kupodivu s jeho názorem příliš nepolemizoval ani tehdejší primátor města Libor Slezák, který dnes reprezentuje barvy TOP 09. „Tehdy mohla rada rozhodovat jen o pronájmech, takže se takhle obešlo zastupitelstvo a rozhodlo se o pronájmu na 99 let. Z dnešního pohledu se to skutečně jeví jako lumpárna,“ uvedl Libor Slezák.

V debatě vystoupila i jeho předchůdkyně exprimátorka Hana Demlová. Ta naopak pronájem Ideonu Vašíčkovi hájila jako nejlepší možný krok. „Pan Vašíček předělal bývalý bazén na kongresový prostor a ukázal, že se o něj umí starat. Objekt normálně funguje a žádnou ostudu nedělá,“ uvedla mimo jiné Demlová.

Cena má být 20 milionů korun

Politici se dlouho přeli i o to, za kolik město má Ideon prodat. Nakonec jim právníci poradili, že za 20 milionů korun.

„S panem Vašíčkem jsem jednala a jsme ve shodě na tom, že by od nás Ideon koupil za cenu danou znalci, tedy zhruba 20 milionů korun,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že úředníci města radním radili spíše zachovat dnešní stav věcí.

Sám Vašíček vysvětloval zájem o koupi Ideonu tím, že u něj chce stavět luxusní minimálně čtyřhvězdičkový hotel se 196 lůžky.

„Kdybych nechtěl stavět hotel, tak bych Ideon ani nekupoval, protože nájemní smlouva je výhodnější. Takhle budu platit městu daň z nemovitosti, nějakých 120 tisíc korun ročně,“ řekl podnikatel Petr Vašíček, který si Ideon pronajal v roce 1994 na 99 let.

Právě na problematičnost nekonečné smlouvy upozorňovali zastánci prodeje nemovitosti, která leží na břehu Chrudimky Na Olšinkách. „Musíme si uvědomit, že jen řešíme následky špatné smlouvy uzavřené v roce 1994, kterou navíc schválil nedávný soud, a je proto ze strany nájemce vymahatelná. Město navíc nemá podnikat v oblasti veletrhů či pořádání kulturních akcí. Proto prodej Ideonu podpořím,“ uvedl zastupitel za ODS Karel Haas.

Milan Košař ze sdružení Pardubáci si myslí, že hotel by mohl doplnit i městský akvapark, který leží hned vedle Ideonu. „Myslím, že kongresový hotel by mohl výrazně pomoci rozvoji našeho vedle ležícího akvaparku,“ uvedl zastupitel za Pardubáky Milan Košař.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Nekončím. Futsal mě baví i ve 43 letech, říká chrudimský Mareš

Roman Mareš (v bílém) z Chrudimi v duelu s Pardubicemi.

Drtivá většina jeho někdejších spoluhráčů si už užívá sportovního důchodu, jen nezmar Roman Mareš ve svých 43 letech...

Chtěl jsem se ukázat, přiznal Froněk. Zařídil první výhru Chrudimi

Záložník Tomáš Froněk z Chrudimi.

Byl tím, kdo nasměroval chrudimské fotbalisty za první výhrou ve druhé lize po devatenácti letech. Tomáš Froněk vítězný...

Posily Chrudimi řádily. Znojmo odpadlo, komentoval výhru Sulík

V červeném David Sixta (v zákrytu), Tomáš Froněk (7) a Jakub Šípek slaví jednu...

První výhra nováčka. Chrudim před 1 410 diváky obrátila duel se Znojmem a zvítězila jasně 4:1. I dvojice hasičů, jež...

Najdete na iDNES.cz