Na zámku v Pardubicích najdete několik unikátů

Na zámku v Pardubicích najdete několik unikátů | foto: Radek Kalhous, MAFRA

První akt i Napoleonovy sáně, to jsou památkové unikáty kraje

  • 0
Pardubický kraj skrývá několik opravdových unikátů. Mezi památkami lze najít například první akt na fresce v českých zemích, nejstarší nástěnnou renesanční malbu ve střední Evropě, vodní loutkové divadlo, Napoleonovy sáně a další zajímavosti. Některé z nich vám nyní představíme.

Freska a akt jsou na zámku v Pardubicích

"Výjev ze starozákonního biblického příběhu Samsona a Dalily se datuje kolem roku 1532," říká Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea, které na zámku sídlí a spravuje jej.

Podle některých je však malba unikátní i za hranicemi republiky a patří mezi nejstarší renesanční nástěnnou malbu ve střední Evropě. Hned naproti si vás prohlíží odhalená Fortuna - a to jak freska, tak její o více než tisíciletí mladší plastická napodobenina, kterou si zde lidé osahávají v touze přivolat si štěstí.

"Vojtěch z Pernštejna chtěl mít Štěstěnu stále u sebe, aby mu nosila štěstí, proto si ji nechal zvěčnit do svých komnat," řekla Rychlíková.

Světový unikát ukrývá i hangár Leteckého muzea Jana Kašpara v Kuněticích u Pardubic. Je jím letadlo bratří Wrightů. "Je to jediný stroj, který létá, nikde jinde ho neuvidíte. Toto je evropská verze Wrighta vyráběná v Berlíně, americký Wright se stavěl ke stoletému výročí v roce 2003. Bohužel před dvěma lety se jejich stroj zřítil a pilot zahynul. Toto je druhá replika na světě. Je to impozantní letoun, který sem, doufáme, přiláká zahraniční turisty," řekl ředitel muzea Martin Kindernay.

Na saních prchal Napoleon

S cestováním souvisí i nevšední exponát, který si hýčkají v letohradském Městském muzeu. Na pohled obyčejné selské sáně ze smrkového a březového dřeva jsou zajímavé tím, kdo na nich seděl. Při útěku z Ruska pomáhaly ve dvacetistupňových mrazech samotnému Napoleonovi.

Sáně zůstaly v rodině Marcolini-Feretti, kde byl Bonaparte na návštěvě. Syn hraběte je dal roku 1823 převézt na zámek Kyšperk (dnešní Letohrad), když se tam přiženil.

Státní zámek ve Slatiňanech zase skrývá poklad, který by ve svých sbírkách jistě uvítalo nejedno muzeum v Anglii. Jeho chloubou je béžový dres s oranžovou šerpou, v němž Karel Kinský jako první cizinec vyhrál neslavnější a nejtěžší dostih v Anglii - Velkou národní liverpoolskou.

Ve Skutči vás ohromí obří bota

To v Muzeu obuvi a kamene ve Skutči mají botu. Na nohu byste ji však neobuli. Jeden z výstavních sálů zdobí obří ručně šitá polobotka z roku 1939, která je zapsaná v České knize rekordů a kuriozit.

"Polobotka vznikla v jedné skutečské továrně jako dekorace na skutečský ples. Je 108 centimetrů dlouhá, 40 široká a 36 vysoká," řekl Jaroslav Bouška ze skutečského muzea.