Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice dají letnímu kinu méně peněz, toalety budou na magistrátu

  12:06aktualizováno  12:06
Shání se 200 tisíc korun. Právě tolik chybí pořadateli letního kina v pardubických Tyršových sadech Janu Motyčkovi. Každoroční akce má rozpočet 1,4 milionu. Z toho více než půlku je podnikatel schopen sehnat od sponzorů. Menší část by rád dostal od města. To však nabízí jen 400 tisíc.

Některé filmy dokážou letní kino v Tyršových sadech pěkně zaplnit. | foto: Letní kino Pardubice

"Uvidíme, jestli kino bude pokračovat ve stejném režimu, v jakém jsme zvyklí. Schůzka s Janem Motyčkou mě teprve čeká. Ten žádá 600 tisíc, já za rozumný kompromis považuji 400 tisíc," uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Dodal, že radniční komise pro kulturu by akci, kterou každé prázdniny, kdy je město mrtvé, navštíví desítky tisíc fanoušků filmu, dala ještě méně. "Komise pro kulturu navrhla menší dotaci. To se ostatně opakuje každý rok. Vždy navrhuje o dost méně," poznamenal Brendl.

Každoroční licitace o dvě stě tisíc korun přijde pořadatelům letního kina nepochopitelná.

Promítání v Tyršových sadech v Pardubicích

Poprvé se zadarmo promítaly filmy v Tyršových sadech v létě 2006. Program je připraven na každý prázdninový večer. Celkem tak lidé mohou vidět až 62 filmů. Loni to bylo dokonce ještě více, protože se začínalo promítat na konci června. Program se ruší pouze v případě extrémní nepřízně počasí. Filmy začínají v červenci od 21:30, v srpnu pak o 30 minut dříve. Lidé mají k dispozici místa k sezení na dřevěných lavicích i plastových židlích, kiosky s občerstvením a samozřejmě záchody. Hlavní pořadatel letního kina Jan Motyčka se snaží do biografu dostávat také delegace k jednotlivým snímkům nebo pořádá soutěže.

"Chápu, že peněz není nikde dost a že město se snaží šetřit. Ovšem v porovnání s jinými projekty podporovanými z veřejných peněz, mnohdy pouze několikadenními a pro pár diváků, mi žádaných šest set tisíc na dvouměsíční kulturní akci pro celé město nepřipadá nijak nehorázných. Bez oněch 200 tisíc prostě nebudeme schopni zajistit kino v takové kvalitě, na kterou jsou návštěvníci zvyklí," uvedl promotér letního kina Jan Motyčka.

Podle něj by zřejmě byl problém se sehnáním novějších snímků, zajištěním kvalitního zázemí či například zajištěním dostatečného počtu toalet.

"Asi zkusíme sjednat možnost využívání toalet na magistrátu, koneckonců to není daleko," uvažuje nahlas a jedním dechem dodává, že kino pořádat bude. Má totiž strach z dalších slov náměstka Brendla.

"Když pan Motyčka nebude ochoten a schopen pořádat kino s městskou dotací 400 tisíc, tak se pokusíme najít někoho jiného, kdo to dokáže," uvedl totiž náměstek.

"Původně jsem byl zastáncem koncesního řízení, ale nakonec jsem dospěl k názoru, že by to vůči panu Motyčkovi nebylo fér. Značku letní kino v Pardubicích vybudoval on," řekl  Brendl.

Jenže Motyčka má prý stejně strach, že mu radnice projekt stejně sebere. "Je hezké, že se pan náměstek vyjádřil, že by bylo nefér, kdyby se vypisovalo výběrové řízení na nového provozovatele kina. Bohužel však vzápětí dodal, že když nám 400 tisíc nebude stačit, bude se město muset poohlédnout jinde, což je v zásadě totéž," uvedl Motyčka, který se tak vydává peníze shánět někam jinam.

Alespoň menší pomoc může čekat na prvním městském obvodě. "Kino určitě podpoříme, ale spíše pomocí při výstavbě areálu v sadech. Jinak ty debaty s magistrátem považuji za úplně zbytečné. Myslím si, že nakonec si pár měsíců před komunálními volbami žádný politik nedovolí zaříznout letní kino, kam chodí tisíce voličů," uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Promítání může zastavit rekonstrukce sadů

Další šance pak existuje na krajském úřadu. Ten Motyčka také chce požádat o finanční pomoc.

A hejtman Martin Netolický se už nechal slyšet, že kino nejspíš podpoří. Zdá se tak, že jediné, co by mohlo zhatit tradiční promítání u zámeckých zdí, je dlouho připravovaná rekonstrukce Tyršových sadů za 80 milionů korun. Zajímavé ale je, že o jejím startu už nikdo z politiků nahlas příliš nemluví.

"Toho jsem si také všiml, je docela ticho. Ale třeba Úřad pro hospodářskou soutěž nakonec dá stavbě zelenou," uvedl starosta Menšík.

Právě jim zmíněný úřad nyní má na stole odvolání pardubických radních proti rozhodnutí, že špatně vypsali soutěž na opravu parku. Pokud by ho však ÚHOS zamítl, Pardubice nemají prakticky šanci do léta stavbu spustit.

Přesto náměstek Brendl stále doufá, že park se za pomoci evropských peněz nakonec opraví. "Já tomu pevně věřím. Pokud stavba začne, kino se nejspíše přesune ke skateparku, kde fungovalo už v roce 2012," dodal náměstek Brendl.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz