Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protesty studentů ani prosby primátorky nezabraly, střední školy se sloučí

  8:20aktualizováno  8:20
Pardubická střední škola, která desítky let vychovávala prodavače, chemiky, kadeřníky a kosmetičky, zmizí. Krajští zastupitelé rozhodli, že splyne s potravinářskou školou. Proti záměru protestovaly stovky studentů, krajské radní však neobměkčily.

Radní Jana Pernicová na demonstraci studentů | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Krajští radní ve čtvrtek rozhodli o zrušení školy, která patří mezi největší v okrese. Těsným rozdílem odsouhlasili splynutí dvou pardubických škol Střední odborné školy Poděbradské se Střední potravinářskou školou.

Primátorka Štěpánka Fraňková hejtmana Radko Martínka doslova prosila o odklad. "Žádám vás o laskavost, odložit slučování těchto škol. Chceme tento bod projednat na radě města. Pardubická radnice má čtyři nové náměstky a hodně nových radních," řekla Fraňková.

Posteskla si také, že Pardubický kraj v čele s radní Pernicovou s novou radou města na toto téma nejednala. "Je mi to velmi líto," uvedla. Dodala, že 3. února přitom jednali společně radní kraje i města, ale o škole se nemluvilo.

Jenže hejtman Radko Martínek neměl pro prosby pochopení. "Chápu, že jsou na radnici noví lidé, ale materiál neleží na stole malou chvíli. Očekáváme, že studentů bude ubývat. Pokud tedy nesloučíme školy nyní, zůstane nám tenhle nepříjemný problém do budoucna," řekl Martínek.

Fraňková upozorňovala, že magistrát nedostal potřebné podklady, o čemž nechtěla radní Pernicová ani slyšet. "Materiály nejsou dobře připravené, odložme tento bod," přidal se k primátorce zastupitel z ODS Simeon Karamazov. Návrh na stažení bodu ale neprošel. Sociální demokraté byli nekompromisní.

Krajští radní museli snášet výčitky studentů

"Nelze se zastavit před tradicí. Jestli chceme odborné školství zachovat, musíme tenhle nepopulární krok udělat," řekla krajská radní pro školství Jana Pernicová.

Pernicová musela snášet sprchy otázek a výtek studentů. "Poděbradská škola je obsazená z více než 92 procent. Na potravinářské škole není vybavení pro studenty gastro oborů. Proč slučovat tyto školy, když jejich obory jsou cizí, a nesloučit školu chemickou s potravinářskou, když jejich předměty jsou podobné," řekla studentka poděbradské školy Veronika Tichá, která svou školu hájila před čtyřmi desítkami zastupitelů.

Vedení kraje prosazuje potravinářskou školu. Jako jediná v Čechách se zaměřuje na zpracování mouky. Studenti se ji učí zpracovávat na speciálním dvoupatrovém mlýnu. "Studenti ho plně využívají a z namleté mouky pečou pečivo, které prodávají ve školní prodejně. Mlýn se nedá rozebrat a přestěhovat na jiné místo. I proto zvítězila varianta, aby škola zůstala ve stávající budově," řekl Martínek.

V praxi to tedy dopadne tak, že část oborů přejde pod potravinářskou školu, a studenti, kteří na škole studovali oděvní výtvarnictví, začnou dojíždět do Ústí nad Orlicí.

Obory kadeřnice a kosmetička zůstanou nadále v budově poděbradské školy. Tyto obory se převedou do Střední průmyslové školy chemické, až se výhledově škola přemístí do budovy v Poděbradské ulici.

Ta by tam měla nalézt lepší podmínky pro nové perspektivní studijní obory s nadregionální působností, pro obor Požární ochrana a Průmyslovou ekologii.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Najdete na iDNES.cz