Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protesty studentů ani prosby primátorky nezabraly, střední školy se sloučí

  8:20aktualizováno  8:20
Pardubická střední škola, která desítky let vychovávala prodavače, chemiky, kadeřníky a kosmetičky, zmizí. Krajští zastupitelé rozhodli, že splyne s potravinářskou školou. Proti záměru protestovaly stovky studentů, krajské radní však neobměkčily.

Radní Jana Pernicová na demonstraci studentů | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Krajští radní ve čtvrtek rozhodli o zrušení školy, která patří mezi největší v okrese. Těsným rozdílem odsouhlasili splynutí dvou pardubických škol Střední odborné školy Poděbradské se Střední potravinářskou školou.

Primátorka Štěpánka Fraňková hejtmana Radko Martínka doslova prosila o odklad. "Žádám vás o laskavost, odložit slučování těchto škol. Chceme tento bod projednat na radě města. Pardubická radnice má čtyři nové náměstky a hodně nových radních," řekla Fraňková.

Posteskla si také, že Pardubický kraj v čele s radní Pernicovou s novou radou města na toto téma nejednala. "Je mi to velmi líto," uvedla. Dodala, že 3. února přitom jednali společně radní kraje i města, ale o škole se nemluvilo.

Jenže hejtman Radko Martínek neměl pro prosby pochopení. "Chápu, že jsou na radnici noví lidé, ale materiál neleží na stole malou chvíli. Očekáváme, že studentů bude ubývat. Pokud tedy nesloučíme školy nyní, zůstane nám tenhle nepříjemný problém do budoucna," řekl Martínek.

Fraňková upozorňovala, že magistrát nedostal potřebné podklady, o čemž nechtěla radní Pernicová ani slyšet. "Materiály nejsou dobře připravené, odložme tento bod," přidal se k primátorce zastupitel z ODS Simeon Karamazov. Návrh na stažení bodu ale neprošel. Sociální demokraté byli nekompromisní.

Krajští radní museli snášet výčitky studentů

"Nelze se zastavit před tradicí. Jestli chceme odborné školství zachovat, musíme tenhle nepopulární krok udělat," řekla krajská radní pro školství Jana Pernicová.

Pernicová musela snášet sprchy otázek a výtek studentů. "Poděbradská škola je obsazená z více než 92 procent. Na potravinářské škole není vybavení pro studenty gastro oborů. Proč slučovat tyto školy, když jejich obory jsou cizí, a nesloučit školu chemickou s potravinářskou, když jejich předměty jsou podobné," řekla studentka poděbradské školy Veronika Tichá, která svou školu hájila před čtyřmi desítkami zastupitelů.

Vedení kraje prosazuje potravinářskou školu. Jako jediná v Čechách se zaměřuje na zpracování mouky. Studenti se ji učí zpracovávat na speciálním dvoupatrovém mlýnu. "Studenti ho plně využívají a z namleté mouky pečou pečivo, které prodávají ve školní prodejně. Mlýn se nedá rozebrat a přestěhovat na jiné místo. I proto zvítězila varianta, aby škola zůstala ve stávající budově," řekl Martínek.

V praxi to tedy dopadne tak, že část oborů přejde pod potravinářskou školu, a studenti, kteří na škole studovali oděvní výtvarnictví, začnou dojíždět do Ústí nad Orlicí.

Obory kadeřnice a kosmetička zůstanou nadále v budově poděbradské školy. Tyto obory se převedou do Střední průmyslové školy chemické, až se výhledově škola přemístí do budovy v Poděbradské ulici.

Ta by tam měla nalézt lepší podmínky pro nové perspektivní studijní obory s nadregionální působností, pro obor Požární ochrana a Průmyslovou ekologii.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz