Rotunda svaté Kateřiny se při pohledu z ulice pod Starým náměstím ztrácí za...

Rotunda svaté Kateřiny se při pohledu z ulice pod Starým náměstím ztrácí za domy i porostem. | foto: Jaroslav Hubený

Petice uspěla, do domu zastiňujícího rotundu možná zasáhne rada Třebové

  • 1
Zástupci petičníků v České Třebové, kteří protestují proti zastínění rotundy svaté Kateřiny přestavbou blízkého domu, přednesli své požadavky na pondělním jednání zastupitelů. Většina z představitelů města poté podpořila, aby se samospráva argumenty zabývala a popřípadě se pokusila stavební řízení obnovit.

Stát by se tak muselo co nejdříve, aby mezitím neuplynula tříletá lhůta od vydání stavebního povolení.

Vrchní část rozestavěného domu ale i přilehlá zeleň skutečně brání tomu, aby měli obyvatelé České Třebové ve směru od centra města potěšení z pohledu na nejstarší stavbu pocházející z první poloviny 13. století. Obdobný názor sdílejí i turisté.

„Právě jsme si říkali, kdo povolil tu stavbu, že krásnou rotundu zakryl. A říkáme si, jestli to není stavba načerno. Je to velká škoda, že není vidět,“ řekla turistka Jiřina Novotná z Kuřimi na Brněnsku.

„Je to dominanta České Třebové, která by měla být zdálky viditelná a ne takhle schovaná za nějakým moderním domem. Pak je ještě druhé řešení, shodit nějaký strom,“ dodala další turistka Marie Černá z Pardubic.

Jen několik minut předtím dokončili zastupitelé hodinovou rozpravu o požadavku petičníků, aby město vyvolalo nové územní stavební řízení kvůli nedodržení původního záměru přestavby rodinného domu. A to do doby, než uplynou tři roky od vydání stavebního povolení, tedy ještě během října. Zastupitelé naznačili ochotu jednat, ale zatím jen částečně.

„Zastupitelstvo ukládá radě, aby zvážila využití svého práva účastníka řízení a požádala stavební úřad v termínu do 19. října 2016 o obnovu stavebního řízení rekonstrukce č. p. 254,“ přečetl starosta Jaroslav Zedník návrh usnesení, proti němuž hlasoval jen jediný zastupitel a čtyři se zdrželi.

„Výsledek hlasování hodnotíme pozitivně, protože zastupitelstvo pochopilo, že stavba není úplně v pořádku. Doufám, že rada města využije svého zákonného práva a požádá o obnovu stavebního řízení,“ řekl viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Martin J. Kadrman, který byl jednání také přítomen.

Zároveň přiznává, že byl zaskočen formulací usnesení, radnice totiž předpokládá, že argumenty proti přestavbě dodají překladatelé petice. Přitom by měla mít podle něj dostatek úředníků, aby zjistili, jestli jsou důvody k obnovení stavebního řízení, anebo nejsou. „Ale my tu práci uděláme,“ dodal Kadrman.

Nejde jen o zastínění nejstarší památky

Řada zastupitelů byla překvapena tím, že se protest proti přestavbě domu spolkem Přátelé Jeunesse Lumiere neomezuje jen na zastínění. Představitelé 1 630 signatářů petice totiž argumentují i chybami, které mělo odhalit již stavební řízení. Například vyjádřili pochyby o tom, zda jde skutečně o přestavbu rodinného domu.

„Účastníci řízení souhlasili s budováním balkónů na rodinném domu jen v případě, že zůstane rodinným domem, ale investorka z toho dělá bytový dům a zdejší stavební úřad se tváří, že bytový dům zůstává rodinným domem. Všichni ví, že jím nezůstane,“ řekl představitel asociace, podle něhož nemělo stavební povolení z roku 2013 nikdy nabýt právní moci.

Zmíněný spolek zastoupený Helenou Johnovou již dříve na svém webu uvedl, že chce dům poblíž románské rotundy svaté Kateřiny používat jako místo pro setkávání a opravit ho tak, aby mohl sloužit také jako zázemí pro různé akce spojené s rotundou. Při nich zatím nemají ani pořadatelé či účinkující, ani účastníci možnost použít toalety, není zázemí pro občerstvení, chybí šatna a podobně.

Mluvčí petičníků Petr Kulička po prostudování dokumentů k přestavbě zastupitelům sdělil, že nebyl před začátkem přestavby proveden potřebný archeologický průzkum. Také se podivil, jak mohlo stavebníkům projít napojení domu na starou kanalizaci ústící přímo do řeky Třebovky.

Další členka petičního výboru Dana Svatošová přiznala, že nechápe, jak mohlo být stavební povolení vydáno i přes nesouhlas památkářů, kteří zpochybnili odbornost projektanta přestavby a doporučili s ohledem na kulturní památku volbu jiného. „Vím, že posudek památkářů nebyl závazný, ale neměl být ignorován,“ dodala.

Starosta slíbil pokácet túji

Podle starosty Zedníka žádné materiály na komisi architekta nebyly z hlediska památkářů projednávány, jediný kompromis byl, že stavba bude o 15 centimetrů vyšší. Podle protestujících je však budova ještě vyšší než deklarovaných patnáct centimetrů navíc.

„My nejsme orgán, který má rozhodující slovo. Nejsem z té stavby nadšený, ale jako představitel samosprávy nejsem ten, kdo rozhoduje, co je ještě vkusné, a co už ne. Ani rada ani zastupitelstvo nemají pravomoci, jak má vypadat barák,“ řekl mimo jiné starosta jenž také přislíbil, že se nadměrně vzrostlá túje také zakrývající rotundu bude kácet, ale až v době vegetačního klidu.

Ne všichni přítomní se zastali spuštění obnovy stavebního řízení. Například obyvatel města Karel Tomeš se přiklonil pouze k částečnému odstranění zeleně v pohledu od centra, jinak by stavbu nechal dokončit podle původních plánů.

„Nechápu lidi, co se tak proti ní ježí, střecha je asi jen o 15 centimetrů vyšší, nestíní víc než dříve. Já bych neustupoval a nevyhazoval bych peníze dárců kteří se na stavbu složili,“ řekl na jednání zastupitelů Karel Tomeš.

Petičníci, kteří požadují, aby byl obnoven původní tvar i výška střechy a střešní lodžie upraveny tak, aby nepřesahovaly obvodové zdivo stavby. S těmito změnami by se vlastníci domu jen těžko vyrovnávali, o čemž svědčí i reakce bratra investorky z křesťanského spolku Vojtěcha Johna.

„Není řečeno, kdo by měl financovat případnou změnu. Chci mít jistotu, že pokud všemi úředně předepsanými kolečky projdu, pak rozhodnutí platí. Pokud jakákoli petice může zvrátit pravomocné rozhodnutí nějakého orgánu, pak nastává stav naprosté právní nejistoty. Připomínkování proběhlo a až po vydání pravomocného rozhodnutí se vydala petice. Vadí mi, že s ní autoři přišli až po vydání rozhodnutí,“ řekl Vojtěch John.