Naše zbraň je vysvětlování a petiční archy, uvedl kardiolog Martin Kubrycht.

Naše zbraň je vysvětlování a petiční archy, uvedl kardiolog Martin Kubrycht. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Protesty lékařů byly tentokrát neviditelné, pacienti je nepocítili

  • 2
O tom, že probíhá protest lékařů, se v pátek většina pacientů v kraji dozvěděla jen z vyvěšených letáků s nápisem Den zdraví lékařů. Mohli se také podepsat do petičních archů, které protestují proti omezování zdravotní péče.

Ohlášená stávka lékařů v pátek v Pardubickém kraji žádnou stávkou nebyla. Dokonce i protest je možná silné slovo. Hlavně ve srovnání s kampaní Děkujeme, odcházíme, kterou si lékaři vymohli v roce 2011 zvýšení platů.

Lékaři se k páteční akci připojili jen symbolicky. To znamená, že jejich pacienti zpravidla ani nezaznamenali, že proti něčemu protestují. Zřejmě nejvýrazněji akci podpořili lékaři v Orlickoústecké nemocnici, kde si na pátek vzalo dovolenou 20 procent lékařů.

"To ale neznamená, že bychom ohrozili nebo omezili lékařskou péči," uvedl Jaroslav Krsička, který byl současně koordinátorem akce v rámci Lékařského odborového klubu v celém kraji.

Lékaři se podle něj snaží spíše vysvětlovat smysl a důvod protestu. "V ordinacích i čekárnách jsou k dispozici petiční archy, kde se mohou pacienti pod výzvu ministrovi podepsat," dodal Krsička.

Petiční archy s komentářem. To bylo vše

Hlavně petičními archy a vysvětlováním se připojili také lékaři v Pardubické krajské nemocnici. "My si žádné omezení provozu dovolit nemůžeme. Zvlášť pokud by některé ambulance v kraji přece jen upravily ordinační hodiny. V takovém případě by totiž pacienti přijeli k nám," uvedl předseda Lékařského odborového klubu pardubické nemocnice, kardiolog Martin Kubrycht.

Protest lékařů

* Česká lékařská komora vyhlásila na 1. března Den zdraví lékařů, aby si každý z nich mohl dojít na vyšetření, kam potřebuje.

* Součástí kampaně je i petice za zachování kvalitního zdravotnictví, pod niž chtějí sehnat 100 tisíc podpisů.

* Petice nazvaná Zachraňme naše zdravotnictví mimo jiné protestuje proti snaze ministerstva zdravotnictví omezit péči úhradovou vyhláškou.

* "Nemocnicím sice lůžka zůstala, ale nedostanou na ně peníze, takže je budou muset stejně zrušit," tvrdí odboráři.

* K akci se připojil mj. Lékařský odborový klub i Asociace českých a moravských nemocnic.

Jen morálně podpořil ve službě své kolegy také pardubický lékař Vítězslav Novohradský. "Já nemůžu podléhat nějakým politickým hrátkám, já musím léčit lidi, ať sloužím na záchrance, nebo v ambulanci. Bez ohledu na to, kdo sedí na ministerstvu," uvedl.

Protesty nebyly vidět ani v pardubické poliklinice . "Já tady žádnou stávku nezaregistrovala," uvedla pracovnice podatelny Darina Křenková při roznášení pošty po patrech.

"Jestli mají lékaři pocit, že chtějí stávkovat, ať si stávkují. V každém případě jim nikdo bránit nebude. Dokud nejde o život, stávka mi vlastně ani nevadí," řekl Václav Vopelka v čekárně jedné z ambulancí.

"S doktory souhlasím. Věkově patřím ke skupině lidí, která nejvíc nadává, že jsme si celý život platili zdravotnictví a teď musíme kupovat aspirin. Ono je to ale o něčem jiném. Platí se třeba velmi drahé přístroje, které tu nikdy nebyly, navíc neexistuje osvěta. Ministr by měl třeba srovnat náklady na zdravotní péči před 30 lety s těmi dnešními," řekl další pacient z Pardubic.