Jedeme pro vás, stálo na traktorech. Špatné předjíždění řešila policie

  13:02aktualizováno  13:02
Do protestních jízd zemědělců v Pardubickém kraji se kromě desítek družstevních traktorů a nákladních aut zapojil i soukromý zemědělec s koňským povozem. Organizátoři vysvětlovali, že nedemonstrují jen za sebe, ale za všechny. Nesouhlasil by asi řidič, jehož honila policie kvůli předjíždění kolony.

Po celé zemi se bude konat protest zemědělců, technika pomalu pojede hlavními tahy. Ilustrační foto | foto: Luboš Kratochvíl, iDNES.cz

Hned po deváté hodině vyrazilo dvanáct traktorů a šest nákladních aut na osmikilometrovou trasu z Cerekvice nad Loučnou do Vysokého Mýta po hlavním tahu z východu Čech na Moravu.

"Provoz zpomalili asi na patnáct kilometrů za hodinu. Řidiči aut v koloně, které se podařilo oslovit, vyjadřovali zemědělcům solidaritu," hlásil z místa reportér MF DNES.

Neplatilo to samozřejmě o všech řidičích, někteří troubili, snažili se kolonu předjet ze všech sil, v Chrudimi se řidič kamionu neovládl a sprostě pokřikoval na protestující z okna svého tahače.

"Jsme spokojeni, doufám, že jsme moc lidí nenaštvali. Je otázka, jak se k tomu vláda postaví. Smyslem nebylo ucpat město, šlo o to, aby se zpomalila doprava, aby si lidé přečetli, co je na traktorech napsané. Jde i o jejich potraviny," řekla iDNES.cz Jitka Janečková ze Zemědělského svazu Pardubice.

Sama byla v koloně, která před desátou hodinou vyjela na trasu z Lázní Bohdaneč do Rohovládovy Bělé po hlavním tahu I/36 k dálnici na Prahu. Za deseti traktory se tvořila maximálně půlkilometrová kolona. Silnice je prostorná se širokou krajnicí, a tak místy bylo možné předjíždět.

Ne všem se to ale vyplatilo. Hned při prvním průjezdu se mezi traktory zařadila i hlídka dopravní policie ve Škodě Octavia s radarem a kamerou a po pár desítkách vteřin už naháněla mladého řidiče osobního auta, který předjížděl na plné čáře.

"Když vidí v koloně blikajících traktorů policejní vůz, a stejně to zkusí, tak to nelze přehlédnout," komentoval později zásah řidič policejní vozu. Zda a jak byl provinilec potrestán, ale nechtěl komentovat.

Drahá krmiva zničí i chovy, tvrdí zemědělci

Zemědělci demonstrovali za zachování takzvané zelené nafty, tedy vracení spotřební daně odvedené státu za naftu spotřebovanou při polní práci. Z tohoto pohledu byl protest marný, vláda zdanění nafty schválila (více o tom čtěte zde).

Představitelé Agrární komory vidí celý řetězec problémů, který to přinese. České vlády podle nich nevidí za kopec a je jedno, jestli jsou pravicové, nebo levicové.

"Když v celé EU vratka spotřební daně je a v Česku nebude, tak to nemůže vést k ničemu jinému než zdražení produktů z rostlinné výroby, tím ke zdražení krmiv, potravin. U krmiv je to nesmírně nebezpečné, protože třeba chov prasat a drůbeže je závislý na obilí a bude daleko méně konkurenceschopný a budeme potraviny dovážet," míní Jarmila Vlasáková z Agrární komory Pardubice.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Další z rubriky

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Kraj dal důvěru šéfům nemocnic, ve funkci mají zůstat šest let

Nemocnice v Pardubicích.

Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald i jeho náměstek Vladimír Ninger byli v říjnu...

Najdete na iDNES.cz