Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeměně ústecké Perly vévodí IQ Centrum, Textilmánie i dům dětí

  8:18aktualizováno  8:18
Takzvané IQ Centrum po vzoru například parku IQ Landia v Liberci by představitelé města Ústí nad Orlicí rádi viděli v bývalém zkrachovalém závodě Perla 01. Město ho koupilo v roce 2010 a nechalo zpracovat studii oživení tohoto areálu uprostřed města. Dnes jsou v něm opuštěné tovární haly a prozatímní parkoviště.

Areál Perly čekají velké změny. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

Zástupci radnice a architekt vítězné pražské kanceláře MS plan Michal Šourek představili ve středu obyvatelům města takzvaný regulační plán areálu Perly 01, který chtějí přeměnit na nové živé centrum města. Projekt nazvali Vize Perla 2020 a tento letopočet odráží i vysněný termín, kdy už by měly mít všechny zamýšlené stavby za sebou alespoň start.

Fotogalerie

„Víme, které objekty nabídneme podnikatelům, na kterých místech vzniknou prostranství a zařízení pro veřejnost a která nabídneme developerům k vybudování bydlení,“ řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Samo vedení radnice se rozhodlo v areálu vybudovat několik neobvyklých staveb, které by měly přispět k vzdělávání a rozvoji obyvatel města. Nazvalo jej Labyrint člověka. „Chceme se tím přihlásit k dílu Jana Amose Komenského, které vzniklo nedaleko odtud, v Brandýse nad Orlicí,“ sdělila koordinátorka projektu Renáta Šedová.

Jako součást Labyrintu má město v plánu vybudovat pět zařízení. Prvním z nich bude dům dětí a mládeže, kterému už dali architekti konkrétní podobu.

Dům dětí bude mít zahradu na střeše

„Nový dům dětí a mládeže bude zařízení v centru areálu Perly, které bude mít uprostřed rozlehlou tělocvičnu a do ní budou ústit všechny učebny. Zvláštností bude zahrada na střeše, dům bude obklopen dvěma náměstími i amfiteátrem,“ sdělil Šourek.

Dodal, že celý návrh regulačního plánu Perly tvořili architekti tak, aby do bývalého industriálního uzavřeného areálu vsunuli ulice, náměstí, zeleň a život centra města. „Prostě překutat tento průmyslový areál v nové městské prostory,“ řekl architekt.

Dalšími ambiciózními projekty Vize Perla 2020 jsou IQ Centrum a Textilmánie. „Pro IQ Centrum jsme si vzali inspiraci například z IQ Landie v Liberci. Půjde sice o skromnější podobu, ale chceme usilovat o to, aby byla živější,“ uvedla Šedová.

„Druhým projektem bude Textilmánie, která by měla velmi zábavnou formou ukázat lidem historii výroby textilu. Budou tam třeba i stavy a návštěvníci by si na nich mohli i něco utkat. Projekt teprve vzniká. Chceme vyzvat odborníky, kteří mají s takovými zábavními parky zkušenost, aby se stali členy poradního týmu pro tyto dva projekty,“ dodala Šedová s tím, že Ústí nad Orlicí hledá rovněž brownfield manažera. Ten by měl městu v rozsáhlém a dlouhodobém záměru pomáhat, především při nabízení prostor a objektů podnikatelům a investorům.

„Už nyní se podnikatelé o prostory v areálu hlásí,“ řekla Renáta Šedová. Město plánuje jeden z objektů areálu Perly přeměnit také na nové působiště Střední školy uměleckoprůmyslové, která v současnosti nesídlí ve vyhovujících prostorách. Dalším projektem má být Městská galerie. Na všechny městské projekty chce radnice zpracovat žádosti o dotace z Evropské unie.

Celý návrh regulačního plánu prochází nyní diskusí a zastupitelé o něm budou jednat na podzim.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Najdete na iDNES.cz