Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeměně ústecké Perly vévodí IQ Centrum, Textilmánie i dům dětí

  8:18aktualizováno  8:18
Takzvané IQ Centrum po vzoru například parku IQ Landia v Liberci by představitelé města Ústí nad Orlicí rádi viděli v bývalém zkrachovalém závodě Perla 01. Město ho koupilo v roce 2010 a nechalo zpracovat studii oživení tohoto areálu uprostřed města. Dnes jsou v něm opuštěné tovární haly a prozatímní parkoviště.

Areál Perly čekají velké změny. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

Zástupci radnice a architekt vítězné pražské kanceláře MS plan Michal Šourek představili ve středu obyvatelům města takzvaný regulační plán areálu Perly 01, který chtějí přeměnit na nové živé centrum města. Projekt nazvali Vize Perla 2020 a tento letopočet odráží i vysněný termín, kdy už by měly mít všechny zamýšlené stavby za sebou alespoň start.

Fotogalerie

„Víme, které objekty nabídneme podnikatelům, na kterých místech vzniknou prostranství a zařízení pro veřejnost a která nabídneme developerům k vybudování bydlení,“ řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Samo vedení radnice se rozhodlo v areálu vybudovat několik neobvyklých staveb, které by měly přispět k vzdělávání a rozvoji obyvatel města. Nazvalo jej Labyrint člověka. „Chceme se tím přihlásit k dílu Jana Amose Komenského, které vzniklo nedaleko odtud, v Brandýse nad Orlicí,“ sdělila koordinátorka projektu Renáta Šedová.

Jako součást Labyrintu má město v plánu vybudovat pět zařízení. Prvním z nich bude dům dětí a mládeže, kterému už dali architekti konkrétní podobu.

Dům dětí bude mít zahradu na střeše

„Nový dům dětí a mládeže bude zařízení v centru areálu Perly, které bude mít uprostřed rozlehlou tělocvičnu a do ní budou ústit všechny učebny. Zvláštností bude zahrada na střeše, dům bude obklopen dvěma náměstími i amfiteátrem,“ sdělil Šourek.

Dodal, že celý návrh regulačního plánu Perly tvořili architekti tak, aby do bývalého industriálního uzavřeného areálu vsunuli ulice, náměstí, zeleň a život centra města. „Prostě překutat tento průmyslový areál v nové městské prostory,“ řekl architekt.

Dalšími ambiciózními projekty Vize Perla 2020 jsou IQ Centrum a Textilmánie. „Pro IQ Centrum jsme si vzali inspiraci například z IQ Landie v Liberci. Půjde sice o skromnější podobu, ale chceme usilovat o to, aby byla živější,“ uvedla Šedová.

„Druhým projektem bude Textilmánie, která by měla velmi zábavnou formou ukázat lidem historii výroby textilu. Budou tam třeba i stavy a návštěvníci by si na nich mohli i něco utkat. Projekt teprve vzniká. Chceme vyzvat odborníky, kteří mají s takovými zábavními parky zkušenost, aby se stali členy poradního týmu pro tyto dva projekty,“ dodala Šedová s tím, že Ústí nad Orlicí hledá rovněž brownfield manažera. Ten by měl městu v rozsáhlém a dlouhodobém záměru pomáhat, především při nabízení prostor a objektů podnikatelům a investorům.

„Už nyní se podnikatelé o prostory v areálu hlásí,“ řekla Renáta Šedová. Město plánuje jeden z objektů areálu Perly přeměnit také na nové působiště Střední školy uměleckoprůmyslové, která v současnosti nesídlí ve vyhovujících prostorách. Dalším projektem má být Městská galerie. Na všechny městské projekty chce radnice zpracovat žádosti o dotace z Evropské unie.

Celý návrh regulačního plánu prochází nyní diskusí a zastupitelé o něm budou jednat na podzim.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz