Stát přidá na zateplení či kotel. Kdo se včas ozve, má šanci

  8:06aktualizováno  8:06
V první polovině srpna byl spuštěn program Nová zelená úsporám. Lidé dostali šanci získat nevratnou dotaci na nový kotel, zateplení fasády nebo stavbu nového domu s nízkou energetickou náročností.

Stát znovu podporuje úpravy domů. Zájemci se však musí připravit na to, že podmínky jsou přísnější než v minulosti. | foto: Jaromír Pech

Majitelé domů v Pardubickém kraji je evidentně chtějí stále vylepšovat. Dosavadní zájem o podporu v programu Nová zelená úsporám 2013 je zatím vyšší než během prvních týdnů příjmu žádostí někdejšího programu Zelená úsporám.

FAKTA

Nová zelená úsporám

Jak žádat?

Žádosti o dotace jsou přijímány výhradně elektronicky na webu nzu2013.cz, a to na základě časově omezených výzev. Finanční prostředky programu musí být vyčerpány do konce roku 2014.

Na co žádat?

Program je zaměřen na snižování energetické náročnosti stávajících budov rodinných domů, výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie.

Kdo může žádat?

O podporu mohou žádat vlastníci a stavebníci rodinných domů, a to jak fyzické, tak právnické osoby.

Celkový počet žadatelů o dotaci v programu přesáhl ke konci minulého týdne v celé republice dva tisíce. Součet výše požadované podpory u dosud přijatých žádostí přesáhl částku 430 milionů korun.

"Přicházejí žadatelé, kteří se chtějí zeptat na něco osobně, ale většinou postačí vyplnit formulář na webu," řekl Martin Škoda z pardubického pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Přesný počet žadatelů v kraji neznají zatím ani on, ani jeho kolegové v ústředí fondu. Je to právě tím, že je v programu Nová zelená úsporám 2013 možné na rozdíl od předchozího Zelená úsporám podat žádost pouze elektronicky.

Zároveň však platí, že podání žádosti je tentokrát jednodušší v tom smyslu, že existuje pouze jeden formulář žádosti o dotaci, který má sedm stránek.

"Dá se říci, že zájem žadatelů je o všechny oblasti podpory - zateplení, výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, výměna zdroje instalaci solárně termických panelů," řekla Jarmila Krebsová ze Státní fondu životního prostředí České republiky.

Otázkou je, zdali dosavadní nástup žadatelům dlouho vydrží. Dříve podané žádosti budou sice vypořádány dříve než žádosti podané později, ale podmínky pro získání dotace jsou o něco přísnější než v minulých stupních tohoto programu.

"Parametry jsou nastavené tak, že majitelé musí počítat s tím, že nelze udělat třeba jen výměnu oken nebo zateplení stěn, jak to bylo dřív. Podporu dostanou jen tehdy, pokud se zateplí i podlaha na technickém podlaží nebo na terénu. A to je pro lidi zatěžující -když už mají třeba dílčí rekonstrukci udělanou, pak je to zarazí," řekla pardubická energetická auditorka Věra Sytařová.

Energetický posudek musí být přiložen ke každé žádosti.

V Pardubickém kraji provádí podle webu ministerstva průmyslu a obchodu energetický audit jen sedm specialistů. Obecně jich je v republice málo. I kvůli přísně nastaveným podmínkám podle pardubické auditorky jejich počet stačí, čekací lhůty se zatím neprodlužují.

Těm, kteří žádají o audit pak doporučuje, aby si připravili starou projektovou dokumentaci. Někdy jsou totiž majitelé tímto požadavkem zaskočeni.

Cena za posudek se pohybuje od 10 do 15 tisíc, i s projektem stojí kolem 25 tisíc, z toho dostanou kolem 10 tisíc korun zpátky.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

Devadesát tun ryb z Buňkova na Pardubicku musí zlikvidovat kvůli viru

Veterináři nařídili usmrcení ryb v rybníku Buňkov na Pardubicku.

Ryby v rybníce Buňkov v Břehách na Pardubicku jsou nakažené herpes virem. Není přenosný na člověka, ale mohl by se...

Zaplaťte za reklamu, píší podvodníci lékařům. Někteří peníze raději poslali

Ilustrační snímek

Policie pátrá po neznámých podvodnících, kteří obesílají firmy, podnikatele a zejména lékaře výhrůžnými e-maily a...

Chrudim se blíží k největší změně od roku 1990, starostou bude Pilný z ANO

starosta Chrudimi Petr Řezníček

Stávající vedení Chrudimi skončí. Město pravděpodobně povedou dosud opoziční ANO a Chrudimáci společně s Piráty a ČSSD....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz