Stát přidá na zateplení či kotel. Kdo se včas ozve, má šanci

  8:06aktualizováno  8:06
V první polovině srpna byl spuštěn program Nová zelená úsporám. Lidé dostali šanci získat nevratnou dotaci na nový kotel, zateplení fasády nebo stavbu nového domu s nízkou energetickou náročností.

Stát znovu podporuje úpravy domů. Zájemci se však musí připravit na to, že podmínky jsou přísnější než v minulosti. | foto: Jaromír Pech

Majitelé domů v Pardubickém kraji je evidentně chtějí stále vylepšovat. Dosavadní zájem o podporu v programu Nová zelená úsporám 2013 je zatím vyšší než během prvních týdnů příjmu žádostí někdejšího programu Zelená úsporám.

FAKTA

Nová zelená úsporám

Jak žádat?

Žádosti o dotace jsou přijímány výhradně elektronicky na webu nzu2013.cz, a to na základě časově omezených výzev. Finanční prostředky programu musí být vyčerpány do konce roku 2014.

Na co žádat?

Program je zaměřen na snižování energetické náročnosti stávajících budov rodinných domů, výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie.

Kdo může žádat?

O podporu mohou žádat vlastníci a stavebníci rodinných domů, a to jak fyzické, tak právnické osoby.

Celkový počet žadatelů o dotaci v programu přesáhl ke konci minulého týdne v celé republice dva tisíce. Součet výše požadované podpory u dosud přijatých žádostí přesáhl částku 430 milionů korun.

"Přicházejí žadatelé, kteří se chtějí zeptat na něco osobně, ale většinou postačí vyplnit formulář na webu," řekl Martin Škoda z pardubického pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Přesný počet žadatelů v kraji neznají zatím ani on, ani jeho kolegové v ústředí fondu. Je to právě tím, že je v programu Nová zelená úsporám 2013 možné na rozdíl od předchozího Zelená úsporám podat žádost pouze elektronicky.

Zároveň však platí, že podání žádosti je tentokrát jednodušší v tom smyslu, že existuje pouze jeden formulář žádosti o dotaci, který má sedm stránek.

"Dá se říci, že zájem žadatelů je o všechny oblasti podpory - zateplení, výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, výměna zdroje instalaci solárně termických panelů," řekla Jarmila Krebsová ze Státní fondu životního prostředí České republiky.

Otázkou je, zdali dosavadní nástup žadatelům dlouho vydrží. Dříve podané žádosti budou sice vypořádány dříve než žádosti podané později, ale podmínky pro získání dotace jsou o něco přísnější než v minulých stupních tohoto programu.

"Parametry jsou nastavené tak, že majitelé musí počítat s tím, že nelze udělat třeba jen výměnu oken nebo zateplení stěn, jak to bylo dřív. Podporu dostanou jen tehdy, pokud se zateplí i podlaha na technickém podlaží nebo na terénu. A to je pro lidi zatěžující -když už mají třeba dílčí rekonstrukci udělanou, pak je to zarazí," řekla pardubická energetická auditorka Věra Sytařová.

Energetický posudek musí být přiložen ke každé žádosti.

V Pardubickém kraji provádí podle webu ministerstva průmyslu a obchodu energetický audit jen sedm specialistů. Obecně jich je v republice málo. I kvůli přísně nastaveným podmínkám podle pardubické auditorky jejich počet stačí, čekací lhůty se zatím neprodlužují.

Těm, kteří žádají o audit pak doporučuje, aby si připravili starou projektovou dokumentaci. Někdy jsou totiž majitelé tímto požadavkem zaskočeni.

Cena za posudek se pohybuje od 10 do 15 tisíc, i s projektem stojí kolem 25 tisíc, z toho dostanou kolem 10 tisíc korun zpátky.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

Další z rubriky

Kladrubský hřebčín v roce 2019 vyhlíží UNESCO a bude investovat

Hřebčín chystá pro návštěvníky řadu akcí. Například Den starokladrubského koně,...

Zlomová sezona čeká v příštím roce Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Dozví se, zda vstoupí mezi vyvolené a...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

Felixové Slováčci rozehrají v pardubické aréně filharmoniky i Beksu

Společnou akci Hrajeme spolu za Pardubice komorní filharmonici a basketbalový...

Spojení hudby s vrcholovým sportem se v pardubické aréně stalo již tradicí. V sobotním programu na koncert Komorní...

Najdete na iDNES.cz