Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdržení při výkupech pod D35, silničáře zaskočil prodej půdy jiné firmě

  7:56aktualizováno  7:56
Rozlehlé pozemky společnosti Solvit potřebné pro stavbu dálnice D35 měly už koncem minulého roku přejít do vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic. To se ovšem nestalo kvůli neočekávanému převodu majetku na nové vlastníky.

Budoucí silnice D35 zatím končí v poli. | foto: Martin Švec, MAFRA

Časová zpoždění s výkupy pozemků pod plánovanou stavbou dálnice D35 se stále prodlužují. Přesně 14. prosince loňského roku měly být do majetku ŘSD zapsány tisíce metrů čtverečných půdy patřící společnosti Solvit z Holic. Převod pozemků ležících na katastru obce Dolní Ředice se však už tehdy neplánovaně přerušil.

Odklad zavinil nedostatek v textu návrhu na vklad zapisovaný na katastr nemovitostí.

Z jeho údajů je však nyní zjistitelná další a poněkud nečekaná skutečnost. Ačkoliv silničáři ujišťovali, že nejde o nic vážného a vše se do pár týdnů vyřeší, nyní je vše jinak.

Opravené smlouvy jsou neplatné

Vyžádané podepsané kupní smlouvy sice firma Solvit zaslala k úpravě, ale ty jsou nyní nepoužitelné. Místo převodu parcel na ŘSD se totiž jako majitel pozemků objevila nová společnost s podobným názvem Vitsol, zabývající se taktéž zemědělskou činností.

Zástupce společnosti Pudis, která pro ŘSD výkupy připravuje, převod na jiného vlastníka zarazil. „Situace nás překvapila, protože tím pádem jsou smlouvy, které jsme mezitím z katastru obdrželi, bohužel neplatné. Žádné předchozí avízo ze strany firmy Solvit nepřišlo,“ uvedl ředitel firmy Martin Höfler.

Nyní tak musí Pudis jednat o prodeji se zástupci Vitsolu, což je dle informací z obchodního rejstříku firma sídlící ve Skrbni v sousedním Olomouckém kraji, zastupovaná ovšem dvěma jednateli z hornorakouského Marchtrenku. Oba figurují i jako jednatelé Solvitu.

„Jednání se Solvit – Vitsol probíhají, naposledy minulý týden. Údajně došlo k chybě, pozemky pro D35 nechtěli odštěpit a převést na novou firmu Vitsol, ale stalo se. Zajišťovala jim to externí poradní kancelář, pravděpodobně neměli k tomu dostatek informací,“ upřesnil Höfler.

Z rejstříku je schválený převod uskutečněný v posledních dnech minulého roku patrný. „Na společnost Vitsol přešla část jmění rozdělované společnosti Solvit,“ stojí v rejstříku.

Právník firmy: Vše pokračuje podle dohody

Pudis v celé záležitosti jedná s právním zástupcem Solvitu, kterým je advokát Jiří Tomek. Ten na zaslané otázky týkající se možného převodu dalších pozemků či dotazu na již uskutečněnou transakci odpověděl velmi stručně.

„Nic za tím nehledejte, pozemky budou prodány, jak bylo dohodnuto,“ napsal bez bližších podrobností Tomek, který má i coby makléř na starost prodej dalších rozsáhlých parcel Solvitu na katastru Dolní Rovně, které se nacházejí kousek od budoucí dálnice.

„Vhodné místo pro podnikání, nedaleko plánovaný sjezd z rychlostní komunikace R 35 (asi 0,5 km). Možné i jako výhodná investice,“ stojí mimo jiné v inzerátu. Přesto, že silničáři žádný náhlý převod nepředpokládali, nehrozí prý nyní další komplikace.

„Jsme přesvědčeni, že vzniklá situace není zásadní překážkou pro výkup pozemků, ale s časovou prodlevou musíme počítat. Pokud věc nebude řešena rychle, budeme se s jejich právním zástupcem muset dohodnout na jiné formě smlouvy, aby nedošlo ke zdržení žádosti o vydání stavebního povolení. Tím je například smlouva o právu stavby, smlouva o smlouvě budoucí, a jiné mechanismy,“ dodal Höfler.

Silničáři se tento týden vypořádali s prodejem prvních pozemků starosty obce Časy Zdeňkem Seidlem, který jako soukromá osoba vlastní rovněž několik potřebných polností pro stavbu D35.

Zároveň získali do majetku i velkou parcelu o rozloze 13 076 metrů čtverečných na katastru obce Dolní Roveň.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...

Najdete na iDNES.cz