Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdržení při výkupech pod D35, silničáře zaskočil prodej půdy jiné firmě

  7:56aktualizováno  7:56
Rozlehlé pozemky společnosti Solvit potřebné pro stavbu dálnice D35 měly už koncem minulého roku přejít do vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic. To se ovšem nestalo kvůli neočekávanému převodu majetku na nové vlastníky.

Budoucí silnice D35 zatím končí v poli. | foto: Martin Švec, MAFRA

Časová zpoždění s výkupy pozemků pod plánovanou stavbou dálnice D35 se stále prodlužují. Přesně 14. prosince loňského roku měly být do majetku ŘSD zapsány tisíce metrů čtverečných půdy patřící společnosti Solvit z Holic. Převod pozemků ležících na katastru obce Dolní Ředice se však už tehdy neplánovaně přerušil.

Odklad zavinil nedostatek v textu návrhu na vklad zapisovaný na katastr nemovitostí.

Z jeho údajů je však nyní zjistitelná další a poněkud nečekaná skutečnost. Ačkoliv silničáři ujišťovali, že nejde o nic vážného a vše se do pár týdnů vyřeší, nyní je vše jinak.

Opravené smlouvy jsou neplatné

Vyžádané podepsané kupní smlouvy sice firma Solvit zaslala k úpravě, ale ty jsou nyní nepoužitelné. Místo převodu parcel na ŘSD se totiž jako majitel pozemků objevila nová společnost s podobným názvem Vitsol, zabývající se taktéž zemědělskou činností.

Zástupce společnosti Pudis, která pro ŘSD výkupy připravuje, převod na jiného vlastníka zarazil. „Situace nás překvapila, protože tím pádem jsou smlouvy, které jsme mezitím z katastru obdrželi, bohužel neplatné. Žádné předchozí avízo ze strany firmy Solvit nepřišlo,“ uvedl ředitel firmy Martin Höfler.

Nyní tak musí Pudis jednat o prodeji se zástupci Vitsolu, což je dle informací z obchodního rejstříku firma sídlící ve Skrbni v sousedním Olomouckém kraji, zastupovaná ovšem dvěma jednateli z hornorakouského Marchtrenku. Oba figurují i jako jednatelé Solvitu.

„Jednání se Solvit – Vitsol probíhají, naposledy minulý týden. Údajně došlo k chybě, pozemky pro D35 nechtěli odštěpit a převést na novou firmu Vitsol, ale stalo se. Zajišťovala jim to externí poradní kancelář, pravděpodobně neměli k tomu dostatek informací,“ upřesnil Höfler.

Z rejstříku je schválený převod uskutečněný v posledních dnech minulého roku patrný. „Na společnost Vitsol přešla část jmění rozdělované společnosti Solvit,“ stojí v rejstříku.

Právník firmy: Vše pokračuje podle dohody

Pudis v celé záležitosti jedná s právním zástupcem Solvitu, kterým je advokát Jiří Tomek. Ten na zaslané otázky týkající se možného převodu dalších pozemků či dotazu na již uskutečněnou transakci odpověděl velmi stručně.

„Nic za tím nehledejte, pozemky budou prodány, jak bylo dohodnuto,“ napsal bez bližších podrobností Tomek, který má i coby makléř na starost prodej dalších rozsáhlých parcel Solvitu na katastru Dolní Rovně, které se nacházejí kousek od budoucí dálnice.

„Vhodné místo pro podnikání, nedaleko plánovaný sjezd z rychlostní komunikace R 35 (asi 0,5 km). Možné i jako výhodná investice,“ stojí mimo jiné v inzerátu. Přesto, že silničáři žádný náhlý převod nepředpokládali, nehrozí prý nyní další komplikace.

„Jsme přesvědčeni, že vzniklá situace není zásadní překážkou pro výkup pozemků, ale s časovou prodlevou musíme počítat. Pokud věc nebude řešena rychle, budeme se s jejich právním zástupcem muset dohodnout na jiné formě smlouvy, aby nedošlo ke zdržení žádosti o vydání stavebního povolení. Tím je například smlouva o právu stavby, smlouva o smlouvě budoucí, a jiné mechanismy,“ dodal Höfler.

Silničáři se tento týden vypořádali s prodejem prvních pozemků starosty obce Časy Zdeňkem Seidlem, který jako soukromá osoba vlastní rovněž několik potřebných polností pro stavbu D35.

Zároveň získali do majetku i velkou parcelu o rozloze 13 076 metrů čtverečných na katastru obce Dolní Roveň.

Autor:Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz