Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdržení při výkupech pod D35, silničáře zaskočil prodej půdy jiné firmě

  7:56aktualizováno  7:56
Rozlehlé pozemky společnosti Solvit potřebné pro stavbu dálnice D35 měly už koncem minulého roku přejít do vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic. To se ovšem nestalo kvůli neočekávanému převodu majetku na nové vlastníky.

Budoucí silnice D35 zatím končí v poli. | foto: Martin Švec, MAFRA

Časová zpoždění s výkupy pozemků pod plánovanou stavbou dálnice D35 se stále prodlužují. Přesně 14. prosince loňského roku měly být do majetku ŘSD zapsány tisíce metrů čtverečných půdy patřící společnosti Solvit z Holic. Převod pozemků ležících na katastru obce Dolní Ředice se však už tehdy neplánovaně přerušil.

Odklad zavinil nedostatek v textu návrhu na vklad zapisovaný na katastr nemovitostí.

Z jeho údajů je však nyní zjistitelná další a poněkud nečekaná skutečnost. Ačkoliv silničáři ujišťovali, že nejde o nic vážného a vše se do pár týdnů vyřeší, nyní je vše jinak.

Opravené smlouvy jsou neplatné

Vyžádané podepsané kupní smlouvy sice firma Solvit zaslala k úpravě, ale ty jsou nyní nepoužitelné. Místo převodu parcel na ŘSD se totiž jako majitel pozemků objevila nová společnost s podobným názvem Vitsol, zabývající se taktéž zemědělskou činností.

Zástupce společnosti Pudis, která pro ŘSD výkupy připravuje, převod na jiného vlastníka zarazil. „Situace nás překvapila, protože tím pádem jsou smlouvy, které jsme mezitím z katastru obdrželi, bohužel neplatné. Žádné předchozí avízo ze strany firmy Solvit nepřišlo,“ uvedl ředitel firmy Martin Höfler.

Nyní tak musí Pudis jednat o prodeji se zástupci Vitsolu, což je dle informací z obchodního rejstříku firma sídlící ve Skrbni v sousedním Olomouckém kraji, zastupovaná ovšem dvěma jednateli z hornorakouského Marchtrenku. Oba figurují i jako jednatelé Solvitu.

„Jednání se Solvit – Vitsol probíhají, naposledy minulý týden. Údajně došlo k chybě, pozemky pro D35 nechtěli odštěpit a převést na novou firmu Vitsol, ale stalo se. Zajišťovala jim to externí poradní kancelář, pravděpodobně neměli k tomu dostatek informací,“ upřesnil Höfler.

Z rejstříku je schválený převod uskutečněný v posledních dnech minulého roku patrný. „Na společnost Vitsol přešla část jmění rozdělované společnosti Solvit,“ stojí v rejstříku.

Právník firmy: Vše pokračuje podle dohody

Pudis v celé záležitosti jedná s právním zástupcem Solvitu, kterým je advokát Jiří Tomek. Ten na zaslané otázky týkající se možného převodu dalších pozemků či dotazu na již uskutečněnou transakci odpověděl velmi stručně.

„Nic za tím nehledejte, pozemky budou prodány, jak bylo dohodnuto,“ napsal bez bližších podrobností Tomek, který má i coby makléř na starost prodej dalších rozsáhlých parcel Solvitu na katastru Dolní Rovně, které se nacházejí kousek od budoucí dálnice.

„Vhodné místo pro podnikání, nedaleko plánovaný sjezd z rychlostní komunikace R 35 (asi 0,5 km). Možné i jako výhodná investice,“ stojí mimo jiné v inzerátu. Přesto, že silničáři žádný náhlý převod nepředpokládali, nehrozí prý nyní další komplikace.

„Jsme přesvědčeni, že vzniklá situace není zásadní překážkou pro výkup pozemků, ale s časovou prodlevou musíme počítat. Pokud věc nebude řešena rychle, budeme se s jejich právním zástupcem muset dohodnout na jiné formě smlouvy, aby nedošlo ke zdržení žádosti o vydání stavebního povolení. Tím je například smlouva o právu stavby, smlouva o smlouvě budoucí, a jiné mechanismy,“ dodal Höfler.

Silničáři se tento týden vypořádali s prodejem prvních pozemků starosty obce Časy Zdeňkem Seidlem, který jako soukromá osoba vlastní rovněž několik potřebných polností pro stavbu D35.

Zároveň získali do majetku i velkou parcelu o rozloze 13 076 metrů čtverečných na katastru obce Dolní Roveň.

Autor:


Nejčtenější

Kajínkův synovec pobodal na Chrudimsku muže a dítě, oba jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

V Prachovicích na Chrudimsku napadl muž nožem dva lidi, jedním z nich bylo dítě. Oba musela odvézt záchranná služba do...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...Na mostě někdo natahuje mezi sloupky fólii, cyklista se vážně zranil

Zbytky fólie u mostu mezi Rosicemi a Svítkovem, která po natažení mezi sloupky...

Policie varuje zvláště cyklisty a motorkáře, aby byli opatrní při jízdě po mostě přes Labe mezi Rosicemi a Svítkovem na...

Virtuos z publika zachránil po indispozici houslisty koncert v Litomyšli

Houslista Leoš Čepický (vlevo) si zahrál ve středu večer v Litomyšli pro něj...

Když střídá na poslední chvíli před sportovním zápasem původně nahlášeného hráče náhradník, není to nic výjimečného. U...

Na psychiatrii si ho nechtěli nechat, říká matka Kajínkova synovce po útoku

Miluše Kajínková popisuje zdravotní stav útočníka z Prachovic

Synovec omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který je podezřelý ze středečního pobodání dvou lidí v Prachovicích na...

Další z rubriky

VIDEO: Stíhaný drogový dealer vyhrožoval svědkům. Zadržela ho zásahovka

Dealer vyhrožoval svědkům. Sebrala ho zásahovka

Policejní zásahová jednotka zadržela muže ze Svitavska, který je obviněný z nedovolené výroby a jiného nakládání s...

Zloděj sebral u obchodu kolo, ale dlouho nejezdil. I jemu ho ukradli

Ilustrační snímek

Kuriózní případ zaznamenali v úterý policisté v obci Čeperka u Opatovic nad Labem. Díky znalosti místních lidí rychle...

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...

Najdete na iDNES.cz