Vizualizace nového sídliště v kasárnách na Hůrkách. | foto: Studie: Pernštejn City

Prodej kasáren Hůrka opět neprošel. Přišli další zájemci, dají víc peněz

  • 4
Roky se pardubická firma Pernštejn City snaží od města odkoupit část bývalých kasáren Hůrka. Podnikatelé by tam rádi postavili stovky družstevních bytů. Ale plány budou muset opět odložit. Zastupitelé jim po bouřlivé debatě pozemky neprodali. Objevily se totiž další nabídky.

Pardubičtí podnikatelé Evžen Musil či Jiří Topolský museli pozorovat čtvrteční zasedání pardubického zastupitelstva s otevřenými ústy. Měli za to, že politici schválí složitě vyjednanou smlouvu a oni získají za 15 milionů korun část bývalých kasáren na Dubině. Na nich by rádi postavili 400 malometrážních bytů. Jenže nic z toho se nestalo a nestane.

„Návrh nebyl schválen,“ uvedl lakonicky primátor Martin Charvát, když viděl výsledky hlasování.

Nakonec pro kupní smlouvu nehlasovalo ani deset zastupitelů. Hlavní důvod byl, že na radnici začaly proudit další nabídky na zástavbu bývalého sídla Československé lidové armády.

Jednu z nich přišel osobně zastupitelům představit pardubický podnikatel Dušan Kačmarik, který za pozemky nabídl 20 milionů.

„Jako důkaz, že mohu takovou nabídku dát, chci připomenout, že jsem koupil nedávno bytový dům v Ohrazenicích a mám další developerské projekty po celém městě,“ uvedl Kačmarik. Dodal, že pro něj není problém zaplatit zmíněných 20 milionů korun a že s navrženou smlouvou souhlasí tak, jak ji vyjednali už právníci Pernštejn City.

Už v té chvíli bylo víceméně jasné, že většina zastupitelů nebude hlasovat pro plánovaný prodej. Nezvrátil to ani právník Pernštejn City Dušan Mičica.

„Chci jen připomenout, že firma Pernštejn City jedná s městem už roky a dnes jsme měli schválit jen kupní smlouvu. A najednou vidím, že tady jsou další nabídky, které se objevily dost náhle. Nový zájemce se spíše snaží zamezit prodeji firmě Pernštejn City, tak to vnímám já,“ uvedl Mičica, ale se svými argumenty neuspěl.

Přímý prodej odporuje zákonu, tvrdí zastupitel

Poměrně dlouho bojoval za schválení odkupu pozemků i náměstek primátora Jan Řehounek.

„Už v prosinci 2015 jsme schválili záměr prodat areál Hůrek. Zastupitelstvo mně také uložilo, abych zpracoval nabídku, to jsme také udělali. Návrh kupní smlouvy máte na stole, měl by splňovat vaše požadavky. Z mého pohledu je splňuje,“ uvedl náměstek Řehounek.

Aktivní byl v dlouhé debatě už tradičně zastupitel za ODS Karel Haas, který kritizuje plán přímého prodeje Hůrek od samého začátku, a to hned z několika důvodů.

„Jsou i další nabídky na odkup Hůrek, třeba od RD Rýmařov. Vím minimálně o třech dalších zájemcích. Proto nemůžu hlasovat pro přímý prodej. Ten podle mě odporuje zákonu,“ uvedl Karel Haas s tím, že jediný férový způsob prodeje je vypsat veřejnou soutěž, ve které město vybere tu nejlepší nabídku.

I když jeho návrh na usnesení neprošel, evidentně s ním souhlasilo více zastupitelů než s rychlým prodejem firmě Pernštejn City.

„Cena 324 korun za metr čtverečný je z mého pohledu hrozně nízká a nemůžu pro ni hlasovat. Jediná cesta je skutečně vypsat soutěž, ve které se zájemci o Hůrka porvou svými nabídkami,“ uvedl poslanec a zastupitel Martin Kolovratník zvolený za hnutí ANO.

„Pokud půjde město cestou veřejné soutěže, dá se předpokládat, že na Hůrkách se ještě roky nic měnit a stavět nebude,“ namítal však právník Mičica.

Zastupitele však zákony zavazují prodávat majetek města nejlepším nabídkám, takže nějakou cestu budou muset najít. „Nemůžeme vůbec podcenit naši trestněprávní odpovědnost,“ dodal Kolovratník.