Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta nechce Oskara Schindlera na známce. Chybí souhlas dědičky

  8:47aktualizováno  8:47
Svitavští radní přišli s nápadem dostat pět svitavských rodáků na poštovní známky. K 760. narozeninám Svitav to má být dárek, který uctí významné osobnosti města. U té nejznámější, Oskara Schindlera, však došlo k nečekané komplikaci.

Oskar Schindler v Brněnci | foto: Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Česká pošta totiž nechce vydat takzvanou známku s přítiskem, tedy klasickou známku se stejně velkým kuponem, na kterém by byla právě fotografie zachránce 1 200 Židů. Ne proto, že by jeho čin vzbuzoval v očích pošťáků takové kontroverze, důvod je prozaičtější. Pošta se při tisku poštovních známek „na klíč“ řídí autorským zákonem.

Takzvanou známku s přítiskem si v rámci celostátní filatelistické výstavy...

Takzvanou známku s přítiskem si v rámci celostátní filatelistické výstavy nechal klub filatelistů ve Svitavách zhotovit již před dvěma roky.

„Zemřel v roce 1974, a proto potřebujeme svolení k uveřejnění jeho portrétu, byť je z protokolu z roku 1938, který leží v archivu,“ sdělil svitavský historik Radoslav Fikejz. U osobností, které nemají datum úmrtí starší 70 let, totiž Česká pošta vyžaduje svolení držitelů autorských práv k tomu, aby mohly být na známce otisknuty.

„Pokud si někdo nechá vytisknout známku s přítiskem, musí se držet platných zákonů včetně autorského,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Dědičkou autorských práv po Schindlerovi je podle svitavského historika spisovatelka Erika Rosenbergová z Argentiny, na které bude teď záležet.

„Už jsem jí psal do Buenos Aires, kde by měla bydlet. Naposledy jsme se spolu viděli v roce 1999. Starala se do konce života o Emílii Schindlerovou, manželku Oskara Schindlera, která zemřela v roce 2001. Napsala o ní i knihu,“ uvedl Fikejz. Pokud žádost o svolení k otištění světově známého rodáka nedopadne, ve Svitavách to značně zkomplikuje plány.

Kdo je Erika Rosenbergová?

Argentinská spisovatelka, překladatelka a novinářka pochází z rodiny německých židů, kteří uprchli před nacisty do Paraguaye a posléze se usadili v Argentině. V roce 1990 se seznámila s Emilií Schindlerovou, která žila v ústraní. Spřátelily se a z následných rozhovorů Rosenbergová pořídila více než 70 hodin zvukového záznamu, které použila k napsání knihy V Schindlerově stínu, později přepracované pod názvem Já, Emilie Schindlerová. Rosenbergová zařídila, že Schindlerové byl zpětně vyplacen podíl za práva na knihu, která byla předlohou filmu Schindlerův seznam, a také za písemnosti Oskara Schindlera publikované v Německu pod názvem Já, Oskar Schindler. Po smrti manžela byla Emilie Schindlerová jeho jedinou zákonnou dědičkou a sama určila za svou dědičku Eriku Rosenbergovou, která tím získala autorská práva také na dokumenty napsané Oskarem Schindlerem, včetně slavného seznamu. Dodnes se soudí s jeruzalémským památníkem holokaustu Jad Vašem kvůli údajnému zcizení části dokumentů po Oskaru Schindlerovi.

„Jsem zvědav, jak to celé dopadne. Ve chvíli, kdy svolení od dědičky nedostaneme, nevím, koho jiného bychom na známku dali,“ řekl svitavský historik a radní v jedné osobě.

U ostatních významných rodáků na známkách podobná věc nehrozí. Všichni zemřeli před zákonem stanovenými 70 lety. Svitavský mecenáš, stavitel veřejné knihovny Valentin Oswald Ottendorfer zemřel v roce 1900 v New Yorku, rektor Vysokého učení technického v Brně a spoluautor technicky sofistikovaného březovského vodovodu Alexander Makowsky skonal v roce 1908, rektor ČVUT v Praze a aktivní člen protifašistického odboje byl nacisty popraven v roce 1942 a kněz Enegelmar Unzeitig v roce 1945 zemřel na tyfus v koncentračním táboře Dachau.

Svitavy si nechají vytisknout 15 tisíc vlastních známek. Poštovní arch vyjde 20. května při příležitosti oslav 760. výročí města.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz