Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro nejmenší místo ve školkách nezbylo. „Za rok bude líp,“ hlásí úřady

  18:17aktualizováno  18:17
Rodiče od více něž čtyř desítek dětí letos v Pardubicích opět neuspěli, když se svou ratolest pokoušeli zapsat do mateřské školy. Smůlu měli především ti, jejichž dětem dosud nebyly tři roky. Úředníci slibují, že příští rok to bude už lepší.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Na jaře budou dítěti tři roky, jeho matka chce do práce, ale školka pro něj nemá místo. Co teď? Podobný problém nyní řeší desítky žen v Pardubicích, Chrudimi či ve Svitavách. Teoreticky by žena mohla s dítětem zůstat doma i čtvrtý rok a brát rodičovský příspěvek, byť samozřejmě nižší.

"Když máma není spokojená doma, nebude doma spokojené ani dítě. Po třetím roce věku je navíc školka pro děti optimální, potřebuje mít kolem sebe další dětí. Je mi těch maminek líto, lze jim pomoci nejen posílením školek, ale třeba i nějakou iniciativou, vznikem hlídacích koutků," řekla psycholožka Monika Čuhelová ze Svitav, toho času na mateřské "dovolené".

Podle ní se zapomíná i na to, že čtyři roky na ně zaměstnavatel čekat nebude. "Kdyby tu byly obvyklé částečné úvazky, tento problém by nikdo nemusel řešit," uvedla.

Nepřijaté děti ještě nejsou tříleté nebo bydlí mimo město

I když v posledních letech přistavovaly Pardubice ke školkám další třídy, letos to opět nestačilo. V prvním kole zápisu do mateřských škol nebylo přijato 270 dětí. Do druhého kole, kdy v nabídce prakticky zbyly jen školky v ulici Teplého a v Dražkovicích, se přihlásilo už jen 137 dětí. Jenže braly jen devadesát.

"Pro všechny ze 46 dětí nepřijatých ve druhém kole platí, že buď nemají trvalé bydliště v Pardubicích, nebo jsou mladší tří let. Přijaty byly i čtyři mimopardubické děti, které potřebují absolvovat předškolní přípravu, protože je za rok čeká docházka na základní školu," uvedl Ondřej Tušl, tiskový mluvčí pardubického magistrátu.

Kvůli nedostatku míst v mateřských školkách Pardubice ještě loni narychlo dokončovaly další třídy umístěné v buňkách, tentokrát se nic takového neděje.

"Město už dělalo poměrně hodně pro to, aby se do mateřských škol dostaly všechny tříleté děti, což není ve stejně velkých městech standard. Podle očekávaného demografického vývoje se předpokládá, že jsme nyní na vrcholu, a zájemců bude příští rok méně. Pro všechny tříleté budou školy stačit stoprocentně," uvedl Tušl.

Nápad otevřít speciální třídu pro předškoláky se neujal

Stejné potíže jako Pardubice řeší i Chrudim, kde nepřijali 72 dětí. "Většině z nich nebyly ještě tři roky," uvedla mluvčí radnice Sylva Drašnarová.

Česká Třebová se s krajským úřadem dohodla, že ve všech mateřských školách bude moci být až 28 dětí. Díky tomu město podle místostarostky České Třebové Jaromíry Žáčkové mohlo vyhovět až na dvě výjimky všem rodičům, které mají tříleté děti.

Ve Svitavách se pokusili udělat něco navíc pro to, aby ve školkách bylo více místa. Chtěli otevřít speciální třídu pro předškoláky.

"Snažili jsme se otevřít nultý ročník, čímž by se uvolnilo místo v mateřských školách. Ve městě ale o tom vznikla mezi lidmi jakási dezinformace, objevily se pochybnosti o tom, zda to bude kvalitní. Potřebovali jsme minimálně jedenáct dvanáct dětí, ale přihlásilo se nám jich jen osm. Takže to padlo," uvedl vedoucí odboru školství Městského úřadu ve Svitavách Jiří Petr. Nakonec Svitavy odmítly 35 žádostí o zápis do školky.

I ve Svitavách však tvrdí, že letošní rok je poslední, co se o chybějících místech ve školkách píše. Příští rok má být míst dost. A navíc tam budou mít ženy další alternativu. "Chceme za tři čtvrtě milionu korun vybudovat hlídací centrum," uvedl Petr.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz