Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátorka poslala policii na minulé vedení fondu pro rozvoj Pardubic

  15:49aktualizováno  15:49
Kroky bývalého vedení Mětského rozvojového fondu v Pardubicích se bude zabývat policie. Prostřednictvím státního zastupitelství se na ni obrátila primátorka Štěpánka Fraňková. Auditoři tvrdí, že představenstvo pod vedením Milana Tichého z ODS několikrát porušilo zákon při zadávaní veřejných zakázek.

Největší rozruch za minulého vedení fondu vyvolala oprava Machoňovy pasáže na třídě Míru. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Audit ukázal tak velké chyby, že bylo mojí povinností dát podnět státnímu zastupitelství. Policie musí potvrdit, zda opravdu došlo k porušení zákona a zda došlo k tak závažnému porušení zákona, že je třeba ho aplikovat i na konkrétní osoby," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

Audit se soustředil na tři zakázky - opravu Pasáže, přístavbu bufetu v malé aréně a opravu ubytovny ve Školské ulici. Na všech třech případech našli auditoři chyby.

Například u opravy Pasáže za 150 milionů představenstvo neschválilo tak, jak to vyžaduje zákon, aby se stavební firma vybírala v zúženém výběrovém řízení. To by mohlo ulehčit vybrat "správnou" firmu.

Zakázka na pasáž vyvolala spor v ODS

Nejvíce rozruchu svého času rozpoutala zakázka na opravu Pasáže. V zadání veřejné soutěže se totiž vyskytla částka o 30 milionů korun vyšší, než kterou vyžadoval projekt. Na první pohled to působilo tak, že někdo zakázku pořádně předražil.
"Fond si najal firmu a ona udělala chybu v zadání. Omylem totiž ještě jednou připočetla cenu za vybudování parkoviště," hájil se tehdy Tichý, primátor Jaroslav Deml mu však nevěřil. "Řekli nám, že najali nejlepší advokátní firmu. Sami vidíte výsledek její práce. Kdyby byla skutečně nejlepší, tak k něčemu takovému nemohlo dojít," reagoval Deml.
Radním také vadilo, že se o podivné chybě nedozvěděli přímo od lidí z fondu, ale až z médií.

"U stejné zakázky se také stalo, že místo dvou členů hodnotící komise se bez uvedení důvodů zúčastnili náhradníci z řad zaměstnanců. V tomto případě podle auditu hrozí riziko, že budou řadoví zaměstnanci plnit vůli svých nadřízených," uvedla Fraňková.

Milan Tichý, který ve vedení fondu skončil přesně před rokem, poté, co ODS prohrála komunální volby, se ve čtvrtek nechtěl s redaktorem bavit. Už předtím ale oznámil, že se k případu vyjádří až ve chvíli, kdy sám uvidí audit.

Bývalý technický náměstek fondu Alfréd Mede, taktéž z ODS, pak zase říká, že za vším jsou spíše osobní útoky nových vládců radnice. "Se vším nám radily firmy, které jsme si najali, aby bylo vše podle zákona. Mám spíše pocit, že se jedná o nějaké odvety," uvedl Mede, který už ve fondu také skončil. Svůj post neobhájil v nedávném výběrovém řízení.

Na postu ředitele se čeká změna

Stejný osud pak čeká i ředitele společnosti Aleše Kopeckého. I na jeho pozici byl vypsán konkurz a Kopecký se nedostal ani mezi poslední tři uchazeče. "Už nyní mohu říct, že pan Kopecký v užším výběru chybí," uvedl náměstek primátorky Martin Bílek.

Podle auditu se však lidé z představenstva, které vždy volí pardubické zastupitelstvo, dopouštěli i dalších pochybení. Minimálně rozpaky vzbuzuje to, že smlouva s Metrostavem, který Pasáž opravuje za 150 milionů, podepsal Milan Tichý jen pár hodin předtím, než skončil ve funkci.

"Slyšel jsem, jak se spěchalo do Prahy vše podepsat. Je vidět, že chlapci usilovně pracovali do posledních minut," řekl s nadsázkou Bílek.

Poplatníci mohli přijít o miliony

Ovšem horší je, že kroky vedení fondu mohly pardubické daňové poplatníky připravit o miliony korun. Podle auditu totiž politici nedbali na dodržování zákonů o zadávání veřejných zakázek. "Takové prostředí mohlo vytvářet podmínky pro korupci," uvedl nový šéf představenstva fondu Jiří Komárek České televizi.

Na druhou stranu se nejedná o žádné překvapení. Už minulé vedení města v čele s primátorem Jaroslavem Demlem šéfy fondu tvrdě kritizovalo. Mezi Demlem a Tichým se dokonce rozhořela nefalšovaná válka. Primátor například navrhoval odvolání svého kolegy z ODS z prestižní funkce.

"To ale nikdy neprošlo. Pana Tichého vždy podrželi na hlasování rady politici z ODS," vzpomíná na bouřlivá jednání primátorka Fraňková.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Najdete na iDNES.cz