Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátorka poslala policii na minulé vedení fondu pro rozvoj Pardubic

  15:49aktualizováno  15:49
Kroky bývalého vedení Mětského rozvojového fondu v Pardubicích se bude zabývat policie. Prostřednictvím státního zastupitelství se na ni obrátila primátorka Štěpánka Fraňková. Auditoři tvrdí, že představenstvo pod vedením Milana Tichého z ODS několikrát porušilo zákon při zadávaní veřejných zakázek.

Největší rozruch za minulého vedení fondu vyvolala oprava Machoňovy pasáže na třídě Míru. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Audit ukázal tak velké chyby, že bylo mojí povinností dát podnět státnímu zastupitelství. Policie musí potvrdit, zda opravdu došlo k porušení zákona a zda došlo k tak závažnému porušení zákona, že je třeba ho aplikovat i na konkrétní osoby," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

Audit se soustředil na tři zakázky - opravu Pasáže, přístavbu bufetu v malé aréně a opravu ubytovny ve Školské ulici. Na všech třech případech našli auditoři chyby.

Například u opravy Pasáže za 150 milionů představenstvo neschválilo tak, jak to vyžaduje zákon, aby se stavební firma vybírala v zúženém výběrovém řízení. To by mohlo ulehčit vybrat "správnou" firmu.

Zakázka na pasáž vyvolala spor v ODS

Nejvíce rozruchu svého času rozpoutala zakázka na opravu Pasáže. V zadání veřejné soutěže se totiž vyskytla částka o 30 milionů korun vyšší, než kterou vyžadoval projekt. Na první pohled to působilo tak, že někdo zakázku pořádně předražil.
"Fond si najal firmu a ona udělala chybu v zadání. Omylem totiž ještě jednou připočetla cenu za vybudování parkoviště," hájil se tehdy Tichý, primátor Jaroslav Deml mu však nevěřil. "Řekli nám, že najali nejlepší advokátní firmu. Sami vidíte výsledek její práce. Kdyby byla skutečně nejlepší, tak k něčemu takovému nemohlo dojít," reagoval Deml.
Radním také vadilo, že se o podivné chybě nedozvěděli přímo od lidí z fondu, ale až z médií.

"U stejné zakázky se také stalo, že místo dvou členů hodnotící komise se bez uvedení důvodů zúčastnili náhradníci z řad zaměstnanců. V tomto případě podle auditu hrozí riziko, že budou řadoví zaměstnanci plnit vůli svých nadřízených," uvedla Fraňková.

Milan Tichý, který ve vedení fondu skončil přesně před rokem, poté, co ODS prohrála komunální volby, se ve čtvrtek nechtěl s redaktorem bavit. Už předtím ale oznámil, že se k případu vyjádří až ve chvíli, kdy sám uvidí audit.

Bývalý technický náměstek fondu Alfréd Mede, taktéž z ODS, pak zase říká, že za vším jsou spíše osobní útoky nových vládců radnice. "Se vším nám radily firmy, které jsme si najali, aby bylo vše podle zákona. Mám spíše pocit, že se jedná o nějaké odvety," uvedl Mede, který už ve fondu také skončil. Svůj post neobhájil v nedávném výběrovém řízení.

Na postu ředitele se čeká změna

Stejný osud pak čeká i ředitele společnosti Aleše Kopeckého. I na jeho pozici byl vypsán konkurz a Kopecký se nedostal ani mezi poslední tři uchazeče. "Už nyní mohu říct, že pan Kopecký v užším výběru chybí," uvedl náměstek primátorky Martin Bílek.

Podle auditu se však lidé z představenstva, které vždy volí pardubické zastupitelstvo, dopouštěli i dalších pochybení. Minimálně rozpaky vzbuzuje to, že smlouva s Metrostavem, který Pasáž opravuje za 150 milionů, podepsal Milan Tichý jen pár hodin předtím, než skončil ve funkci.

"Slyšel jsem, jak se spěchalo do Prahy vše podepsat. Je vidět, že chlapci usilovně pracovali do posledních minut," řekl s nadsázkou Bílek.

Poplatníci mohli přijít o miliony

Ovšem horší je, že kroky vedení fondu mohly pardubické daňové poplatníky připravit o miliony korun. Podle auditu totiž politici nedbali na dodržování zákonů o zadávání veřejných zakázek. "Takové prostředí mohlo vytvářet podmínky pro korupci," uvedl nový šéf představenstva fondu Jiří Komárek České televizi.

Na druhou stranu se nejedná o žádné překvapení. Už minulé vedení města v čele s primátorem Jaroslavem Demlem šéfy fondu tvrdě kritizovalo. Mezi Demlem a Tichým se dokonce rozhořela nefalšovaná válka. Primátor například navrhoval odvolání svého kolegy z ODS z prestižní funkce.

"To ale nikdy neprošlo. Pana Tichého vždy podrželi na hlasování rady politici z ODS," vzpomíná na bouřlivá jednání primátorka Fraňková.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz