Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor potrestá viníky za předraženou opravu vzácné pardubické pasáže

  9:24aktualizováno  9:24
Oprava Machoňovy pasáže v centru Pardubic měla kvůli chybnému výpočtu stát o třicet milionů více, než je nutné a než je město ochotno utratit. Funkcí za to pravděpodobně zaplatí předseda představenstva Městského rozvojového fondu Milan Tichý.

Machoňova pasáž v Pardubicích je postavená ve stylu art deco | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ve veřejně přístupném zadání veřejné soutěže na rekonstrukci pasáže v centru města se totiž objevila cena o třicet milionů vyšší, než jakou původně chtělo město do obnovy pasáže investovat. Namísto plánovaných 150 milionů nabízela městská agentura firmám, které se o zakázku chtěly ucházet, celkem 180 milionů.

Zjištění okamžitě vyvolalo spekulace o tom, že třicet milionů má být zdrojem ke korupčnímu jednání těch, kteří budou mít financování stavby na starost.

Šéf představenstva rozvojového fondu Milan Tichý však v úterý uvedl, že navýšení ceny byla jen procedurální chyba, kterou navíc nezpůsobil rozvojový fond, ale najatá advokátní kancelář Vyroubal, Krajhanzl, Školout, která má na průběh výběrového řízení dohlížet.

"Fond si najal tuto firmu a ona udělala chybu v zadání. Omylem totiž ještě jednou připočetla cenu za vybudování parkoviště," řekl Tichý. Primátor Deml a pardubičtí radní mu to však neuvěřili.

Na mimořádném zasedání, které se konalo výhradně kvůli chybě v zadání výběrového řízení na rekonstrukci pasáže, rozhodli, že navrhnou představenstvu, aby odvolalo Milana Tichého z funkce předsedy představenstva Městského rozvojového fondu. Zároveň s ním má přijít o židli také místopředseda představenstva a ředitel městské společnosti Aleš Kopecký.

Kromě toho chce rada docílit přehodnocení smluv se zmíněnou advokátní kanceláří, technickým dozorem investora a s projektantem.

"Řekli nám, že najali nejlepší advokátní firmu. Sami vidíte výsledek její práce. Kdyby byla skutečně nejlepší, tak k něčemu takovému nemohlo dojít," řekl primátor Jaroslav Deml.

Radním také vadí, jaký postup zvolilo vedení fondu poté, co na třicetimilionový rozdíl upozornila Česká televize. "Proč neatakovali nás a média s tak jednoduchým vysvětlením, jako je chyba ve výpočtu, hned druhý den? Správná časová souslednost tady očividně chybí," řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

Ona i primátor se v úterý shodli v tom, že za chybou v zadání nevidí překlep ani chybu advokátní kanceláře, ale jednoznačné manažerské selhání šéfů městské organizace.

Tichý je s primátorem na válečné stezce

Milan Tichý rozhodnutí rady komentovat nechtěl. "Udělali jsme všechno pro to, aby k takovým chybám nedošlo. Takže ani neuvažuji o tom, že bych odstoupil sám," řekl.

O tom, zda přijde o funkci, bude rozhodovat představenstvo fondu. To obvykle přání radních vyhoví. "Ctíme vůli valné hromady. Nepamatuji se, že by členové představenstva rozhodli jinak, než jak chce vlastník společnosti, tedy město," řekl jeden z členů představenstva městského fondu, Jindřich Tauber.

Nejen on se přitom domnívá, že ve skutečnosti jsou za celou věcí půtky v ODS. "Podle mě je to jen vyústění vnitrostranického boje a sporů," dodal Tauber.

Primátor Deml je s Milanem Tichým, který je zároveň starostou v městském obvodu Rosice, už dlouho na válečné stezce. Důvodem jsou například právě městské obvody, které chce Deml zrušit.

Díky tomu také přišel Deml o pozici lídra na kandidátce do podzimních komunálních voleb. Dobře vyzbrojená armáda straníků kolem starostů některých obvodů, mezi nimiž je právě i Milan Tichý, ho z pozice favorita smetla a na jeho místo dosadila Demlova náměstka Alexandra Krejčíře, který je naopak zastáncem takzvaných malých radnic.

I kdyby se Tichému a Kopeckému podařilo hlasování kolegů z představenstva přežít, vyhráno ještě nemají. Odvolat je mohou i samotní radní, jen je to trochu složitější procedura.

Musí dát návrh na zastupitelstvo a až po jeho schválení mohou využít práva majitele společnosti a předsedu i místopředsedu představenstva odvolat.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Už nikdy nesmí chybět opozice ve firmách města, míní lídryně TOP 09

Ludmila Ministrová vede Koalici pro Pardubice.

Poměrně složitá práce čeká na Ludmilu Ministrovou. Její TOP 09 ani lidovci, kteří spolu s Nestraníky tvoří Koalici pro...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Personal Consult s.r.o.
Specialista ASP.NET/ SQL /ORACLE (P4417)

Personal Consult s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 39 000 Kč

Najdete na iDNES.cz