Primátor chce, aby teplárna vydělávala jen přiměřeně. A odměny rozdá

  6:57aktualizováno  6:57
Do vedení opatovické teplárny míří nový pardubický primátor Martin Charvát. O pozici, za kterou společnost posílá politikům statisíce ročně, má zájem. Chce dohlédnout na to, aby elektrárna nepřiměřeně nezdražovala lidem teplo. Tučnou odměnu prý celou rozdá na dobročinné účely.

Primátor Martin Charvát chce rozdat odměny za práci v dozorčí radě opatovické elektrárny a teplárny. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Primátoři na rozdíl třeba od vysoce postavených manažerů mají jednu velkou nevýhodu - když skončí ve své pozici, nečeká je žádný zlatý padák. Neplatí to tak úplně v Pardubicích.

Za pár měsíců přistane na účtu dnes už bývalé primátorky Štěpánky Fraňkové několik set tisíc korun od opatovické teplárny. Odměna za působení v dozorčí radě může fungovat jako náplast za ztrátu primátorského řetězu. V posledních dvou letech dostala vždy 480 tisíc korun hrubého.

„Během uplynulých let jsem věnovala značnou část odměn na charitativní účely, podporovala jsem z nich sportovní či jiné veřejně prospěšné akce,“ uvedla k tomu, jak s penězi naložila, ale odmítla to nějak doložit.

Poslední odměna ji přijde za rok 2014. Nadále peníze bude dostávat už její nástupce Martin Charvát. Ten chce být při dělení nadstandardního platu transparentní.

„Už tady za mnou byl výkonný ředitel opatovické teplárny a bavili jsme se o mém možném působení v dozorčí radě firmy. Jsem dlouhodobě aktivní v několika charitativních projektech a budu jen rád, že na ně budu mít více prostředků,“ uvedl Charvát s tím, že podporuje třeba dobrovolné hasiče nebo abiolympioniky.

Šéfové pardubické radnice byli poslední, kdo si všechny nebo část peněz z Opatovic nechával pro sebe nebo jejich rozdání nijak nedokázal. Třeba předchůdce Štěpánky Fraňkové Jaroslav Deml v roce 2009 inkasoval od opatovické teplárny dokonce 634 tisíc korun a také o dělení částky nic neříkal.

Politici z jiných měst mají jiný přístup

To v ostatních městech, která mají své zástupce v dozorčí radě firmy, jsou na tom jinak. Chrudimský starosta Petr Řezníček rozdává peníze velmi adresně za dohledu zastupitelů a hodlá v tom pokračovat i v dalším volebním období.

„Peníze by šly do Chrudimské nemocnice, kultury, sportu, hasičům či městu Chrudim,“ řekl Řezníček.

Stejně už čtyři roky postupuje primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. I on peníze veřejně rozdal a bude rozdávat dál. „Už jsem rozdělil 66 tisíc, 20 tisíc jsem dal škole pro postižené děti Danetě, 30 tisíc basketbalovému týmu hradecké Lvice, 10 tisíc fotbalovému klubu Slavia a 6 tisíc fotbalovému klubu FC HK,“ vyjmenoval primátor, kam peníze poslal třeba za rok 2011.

Ovšem možná ještě více než to, co primátoři udělají s odměnami, zajímá jejich voliče, aby se nadále nezdražovalo teplo, které využívá 60 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Jen za poslední rok totiž firma zdražila hned třikrát a cena celkem poskočila o 14,65 procenta.

„Nemyslím si, že je špatně, aby ve vedení Opatovic seděl zástupce magistrátu. Přece jen, když si přečtu v novinách, že elektrárna letos potřetí už zdražila teplo, tak je to sice hezké ale nic s tím neudělám. Když u toho budu, budu mít včas informace, něco můžu podniknout,“ uvedl Charvát.

Ale nutné je dodat, že v tom jeho pozice nebude vůbec lehká. Ostatně jeho předchůdci si často stěžovali na to, že vedení firmy dělalo klíčová rozhodnutí bez jejich vědomí.

„Členové dozorčí rady nebyli o zdražení předem informováni. Podpoříme Hradec Králové, kterého se zdražení dotkne nejvíce,“ uvedla před rokem Fraňková, které se nelíbilo jedno ze zdražení.

Přesto Charvát věří, že něco ovlivnit bude moci. „Nedávno jsem slyšel ekonoma Sedláčka jak řekl, že by se firmy měly soustředit na získávání přiměřeného zisku. Právě na to slovo přiměřený se budu chtít zaměřit. Nechci, aby firma neadekvátně vydělávala na občanech Pardubic,“ dodal Charvát.

Třeba opoziční zastupitel Pardubic Jan Linhart ze sdružení Patriot si stěžuje na to, že politici nedělají proti zvyšování cen tepla dost. „Co by mě ale jako občana i zastupitele zajímalo, je to, jaký postoj ke zdražení zaujali zástupci měst v dozorčí radě Elektrárny Opatovice. Hájili zájmy města, potažmo občanů alespoň tím, že se zdražováním nesouhlasili, nebo podlehli argumentaci EOP o nutnosti zdražování a podpořili zvyšování ceny?“ uvedl Linhart.

Nejčtenější

Nedávejte mi nic, hlásá letáková kampaň. Vede ji sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Další z rubriky

Chceme muzeum železnice i nulovou toleranci hazardu, říká starosta Chocně

Hlavní třída v Chocni přezdívaná „Masaryčka“ se po rekonstrukci z minulých let...

Podzimní komunální volby způsobily na choceňské radnici zemětřesení. Dlouholetí vládci z ODS utrpěli debakl a k veslu...

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

VIDEO: Dostihy vystřídalo kluziště, Pardubice mají třetí ledovou plochu

Novou ledovou plochu otestují první bruslaři v neděli.

V Pardubicích vznikla po dvou kluzištích na zimním stadionu třetí ledová plocha. Na závodišti v blízkosti cílové roviny...

Najdete na iDNES.cz