Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor Charvát získá statisíce od elektrárny. Slíbil, že je rozdá

  16:25aktualizováno  16:25
Zajímavý bonus s sebou nese už léta post primátora Pardubic. Majitelé opatovické elektrárny si ho zvou do dozorčí rady a za to mu ročně pošlou statisíce. Bývalá primátorka Štěpánka Fraňková prý peníze částečně rozdala, ale nedoložila to. Její nástupce Martin Charvát chce být transparentnější.

Primátor Martin Charvát se nyní rozmýšlí, jak peníze z Opatovic rozdělit. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když opouštěl v roce 2006 křeslo primátora Pardubic Jiří Stříteský, jednu pozici plynoucí z vlastnictví primátorského řetězu si dlouho ponechával. Post v dozorčí radě teplárny se mu nechtělo přepouštět nástupci Jaroslavu Demlovi ze zjevného důvodu: politik za něj inkasoval statisíce korun ročně.

Z registru oznámení, které musí všichni placení politici vyplnit do konce června, plyne, že odměny z Opatovic chodí dál. Exprimátorka Štěpánka Fraňková loni dostala od elektrárny 480 tisíc korun hrubého. Ale pozici uvolnila Martinu Charvátovi rychle.

„Už někdy na začátku února jsem se stal členem dozorčí rady,“ řekl primátor s tím, že už první tisíce plynoucí z jeho pozice inkasoval. „Splátky jsou měsíčně, takže už jsem něco dostal,“ uvedl.

Nyní prý řeší, jak peníze z Opatovic rozdělit. Chce je věnovat třeba dobrovolným hasičům nebo abilympionikům. Inspirovat se chce od starosty Chrudimi Petra Řezníčka, který už v dozorčí radě působí druhé volební období a peníze z teplárny dělí skutečně předpisově. Dokonce posílá novinářům e-mail, ve kterém vypočítává, kam peníze poslal. Ti si to pak mohou lehce ověřit.

Naposledy svých 147 500 korun rozdělil mezi 17 chrudimských spolků. Částky v hodnotách deset nebo dvacet tisíc dostali hasiči, tanečníci, filharmonici nebo hokejisté.

„Určitě se panu starostovi ozvu a proberu to s ním. Chci, aby to bylo zcela jasné,“ uvedl Charvát, který dělení částky slíbil už před volbami.

Právě jeho předchůdkyně Štěpánka Fraňková podobný slib učinila také. Jenže když na účet začaly koruny nabíhat, svůj slib vzala zpět.

„S tím slibem si nějak poradím. Nevidím v tom žádný velký problém. Už jsem ve své kariéře rozdala hodně peněz a někdy si říkám, jestli to nepřeháním,“ komentovala situaci Fraňková, která ovšem před nástupem na pardubický magistrát městu darovala celý svůj poslanecký plat.

„Během uplynulých let jsem věnovala značnou část odměn na charitativní účely, podporovala jsem z nich sportovní či jiné veřejně prospěšné akce,“ řekla k nakládání s odměnami z Opatovic s tím, že ale nic dokazovat nebude.

„Dobročinnost nevnímám jako prostředek ke zviditelnění se, ale jako snahu pomoci, kde je to právě třeba,“ dodala Štěpánka Fraňková, která i v posledním roce svého vládnutí docházela pracovat do pardubické nemocnice. Za to dostala 90 tisíc korun.

„Chtěla jsem si udržet kontakt s medicínou. Díky tomu jsem se po volbách mohla vrátit do nemocnice,“ uvedla dnešní opoziční zastupitelka za Sdružení pro Pardubice.

Martin Charvát v registru uvedl i částku, kterou si za část roku vydělal jako šéf Rozvojového fondu Pardubice. Než byl zvolen primátorem, inkasoval od městské akciovky 812 tisíc korun.

„Z toho jsem měl ale před volbami několik týdnů neplaceného volna. Jako lídr kandidátky jsem se musel totiž věnoval volební kampani,“ dodal primátor.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz