Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor Charvát získá statisíce od elektrárny. Slíbil, že je rozdá

  16:25aktualizováno  16:25
Zajímavý bonus s sebou nese už léta post primátora Pardubic. Majitelé opatovické elektrárny si ho zvou do dozorčí rady a za to mu ročně pošlou statisíce. Bývalá primátorka Štěpánka Fraňková prý peníze částečně rozdala, ale nedoložila to. Její nástupce Martin Charvát chce být transparentnější.

Primátor Martin Charvát se nyní rozmýšlí, jak peníze z Opatovic rozdělit. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když opouštěl v roce 2006 křeslo primátora Pardubic Jiří Stříteský, jednu pozici plynoucí z vlastnictví primátorského řetězu si dlouho ponechával. Post v dozorčí radě teplárny se mu nechtělo přepouštět nástupci Jaroslavu Demlovi ze zjevného důvodu: politik za něj inkasoval statisíce korun ročně.

Z registru oznámení, které musí všichni placení politici vyplnit do konce června, plyne, že odměny z Opatovic chodí dál. Exprimátorka Štěpánka Fraňková loni dostala od elektrárny 480 tisíc korun hrubého. Ale pozici uvolnila Martinu Charvátovi rychle.

„Už někdy na začátku února jsem se stal členem dozorčí rady,“ řekl primátor s tím, že už první tisíce plynoucí z jeho pozice inkasoval. „Splátky jsou měsíčně, takže už jsem něco dostal,“ uvedl.

Nyní prý řeší, jak peníze z Opatovic rozdělit. Chce je věnovat třeba dobrovolným hasičům nebo abilympionikům. Inspirovat se chce od starosty Chrudimi Petra Řezníčka, který už v dozorčí radě působí druhé volební období a peníze z teplárny dělí skutečně předpisově. Dokonce posílá novinářům e-mail, ve kterém vypočítává, kam peníze poslal. Ti si to pak mohou lehce ověřit.

Naposledy svých 147 500 korun rozdělil mezi 17 chrudimských spolků. Částky v hodnotách deset nebo dvacet tisíc dostali hasiči, tanečníci, filharmonici nebo hokejisté.

„Určitě se panu starostovi ozvu a proberu to s ním. Chci, aby to bylo zcela jasné,“ uvedl Charvát, který dělení částky slíbil už před volbami.

Právě jeho předchůdkyně Štěpánka Fraňková podobný slib učinila také. Jenže když na účet začaly koruny nabíhat, svůj slib vzala zpět.

„S tím slibem si nějak poradím. Nevidím v tom žádný velký problém. Už jsem ve své kariéře rozdala hodně peněz a někdy si říkám, jestli to nepřeháním,“ komentovala situaci Fraňková, která ovšem před nástupem na pardubický magistrát městu darovala celý svůj poslanecký plat.

„Během uplynulých let jsem věnovala značnou část odměn na charitativní účely, podporovala jsem z nich sportovní či jiné veřejně prospěšné akce,“ řekla k nakládání s odměnami z Opatovic s tím, že ale nic dokazovat nebude.

„Dobročinnost nevnímám jako prostředek ke zviditelnění se, ale jako snahu pomoci, kde je to právě třeba,“ dodala Štěpánka Fraňková, která i v posledním roce svého vládnutí docházela pracovat do pardubické nemocnice. Za to dostala 90 tisíc korun.

„Chtěla jsem si udržet kontakt s medicínou. Díky tomu jsem se po volbách mohla vrátit do nemocnice,“ uvedla dnešní opoziční zastupitelka za Sdružení pro Pardubice.

Martin Charvát v registru uvedl i částku, kterou si za část roku vydělal jako šéf Rozvojového fondu Pardubice. Než byl zvolen primátorem, inkasoval od městské akciovky 812 tisíc korun.

„Z toho jsem měl ale před volbami několik týdnů neplaceného volna. Jako lídr kandidátky jsem se musel totiž věnoval volební kampani,“ dodal primátor.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz