Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor Pardubic změnil dělení odměny z opatovické elektrárny

  13:13aktualizováno  13:13
Stále platí, že část peněz, kterou primátorům Pardubic a Hradce Králové posílá opatovická elektrárna za jejich činnost v dozorčí radě firmy, posílá pardubický primátor Martin Charvát na dobročinné účely. Ale změnil klíč dělení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nahodilé posílání peněz organizacím se mu prý příliš neosvědčilo, a tak založil nadační fond. Nově si změny majetkových poměrů politiků mohou lidé sami lehce zkontrolovat na internetu.

Primátor Pardubic Martin Charvát 316 800 korun.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink 330 720 korun.

Tolik opatovická elektrárna a teplárna poslala loni politikům z vedení krajských měst. A stejně jako v minulých letech šéf pardubické radnice Martin Charvát část mzdy za práci v dozorčí radě dělil pro potřebné lidi.

„Část peněz jsem opět věnoval na charitu. Ovšem musel jsem změnit taktiku. Dříve jsem peníze posílal různým organizacím a jejich zástupcům, dá se říct náhodně. Oni mně pak příští rok už sami od sebe volali, kde ty peníze jsou. To se mi nelíbilo a udělal jsem to tedy jinak,“ uvedl Charvát.

Politik prý chce podporovat spíše konkrétní potřebné. Dokonce založil skupinu lidí, kteří mu radí, komu by mohl peníze poslat. 

„Loni jsem oslovil pár lidí z Pardubic a založili jsme nadační fond Pardubická filantropie, který bude pomáhat těm, kteří to potřebují. S jejich výběrem mi už pomáhají třeba herec Ladislav Špiner, zastupitelka Ivana Dolečková, která působí v České abilympijské asociaci, nebo šéf pardubického pivovaru Leoš Kvapil,“ uvedl Martin Charvát.

Jím zmínění lidé jsou podle veřejného rejstříku i členy správní rady fondu, který byl založen loni v květnu a zapsán v půlce srpna 2017.

Podle veřejně dostupných dokumentů má fond sídlo na adrese trvalého bydliště primátora v Rosicích nad Labem. Jeho zakladatel, tedy Martin Charvát, do něj při založení vložil sto tisíc korun.

„Letos dám určitě podobnou částku. Primárně se chci zaměřit na pomoc postiženým dětem, fond by se mohl stát jejich patronem,“ dodal Charvát.

Peníze alespoň z části rozdává i primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

„Už jsem rozdělil 66 tisíc, 20 tisíc jsem dal škole pro postižené děti Danetě, 30 tisíc basketbalovému týmu Lvice, 10 tisíc fotbalovému klubu Slavia a šest tisíc klubu FC HK,“ vyjmenoval primátor Fink organizace, které podpořil v minulých letech.

Stejně jedná i starosta Chrudimi Petr Řezníček. I obyvatelé jeho města totiž odebírají teplo z Opatovic, a tak tento politik působí ve vedení firmy. Ovšem bere méně. Výše odměny je závislá na počtu obyvatel města.

„V roce 2010 jsem po zvolení starostou následně nastupoval i do pozice člena dozorčí rady Elektrárny Opatovice. V té době jsem oznámil, že své odměny za funkci budu rozdělovat, a to také činím,“ řekl starosta Chrudimi s tím, že třeba v roce 2015 rozdal celkem 162 500 korun.

Odměny lze zjistit na webu ministerstva

Výši odměn politiků, které získají mimo své funkce, a další změny jejich majetkových poměrů si lidé nově mohou snadno zkontrolovat přímo na webu ministerstva spravedlnosti. Tam stačí najít Centrální registr oznámení a zadat jméno politika. Zobrazí se politici z vedení radnic či krajských úřadů.

Dříve bylo nutné požádat o heslo na konkrétním úřadu. Právě ty se totiž o registr do loňského roku staraly. „Nově to je vše na jednom místě pod ministerstvem. Pouze u úředníků musí lidé žádat o speciální povolení, politici jsou k nahlédnutí bez omezení,“ potvrdil šéf kanceláře pardubického primátora Radim Jelínek.

Pravdou ale je, že z dřívějšího registru byl člověk schopen více vyčíst. Nyní politici jen vlastně zaškrtnou určitá políčka a nic moc konkrétnějšího se nedá zjistit. Ovšem právě díky registru se dostala na veřejnost informace, kolik opatovická elektrárna politikům posílá.

A nutno dodat, že v minulých letech byly částky ještě více zajímavé. Bývalá primátorka Štěpánka Fraňková třeba v roce 2012 dostala 480 tisíc hrubého.
Její předchůdce Jaroslav Deml z ODS v roce 2009 inkasoval od opatovické teplárny dokonce 634 tisíc korun a celou částku si podle svých slov nechal.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz