Primátor Pardubic změnil dělení odměny z opatovické elektrárny

  13:13aktualizováno  13:13
Stále platí, že část peněz, kterou primátorům Pardubic a Hradce Králové posílá opatovická elektrárna za jejich činnost v dozorčí radě firmy, posílá pardubický primátor Martin Charvát na dobročinné účely. Ale změnil klíč dělení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nahodilé posílání peněz organizacím se mu prý příliš neosvědčilo, a tak založil nadační fond. Nově si změny majetkových poměrů politiků mohou lidé sami lehce zkontrolovat na internetu.

Primátor Pardubic Martin Charvát 316 800 korun.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink 330 720 korun.

Tolik opatovická elektrárna a teplárna poslala loni politikům z vedení krajských měst. A stejně jako v minulých letech šéf pardubické radnice Martin Charvát část mzdy za práci v dozorčí radě dělil pro potřebné lidi.

„Část peněz jsem opět věnoval na charitu. Ovšem musel jsem změnit taktiku. Dříve jsem peníze posílal různým organizacím a jejich zástupcům, dá se říct náhodně. Oni mně pak příští rok už sami od sebe volali, kde ty peníze jsou. To se mi nelíbilo a udělal jsem to tedy jinak,“ uvedl Charvát.

Politik prý chce podporovat spíše konkrétní potřebné. Dokonce založil skupinu lidí, kteří mu radí, komu by mohl peníze poslat. 

„Loni jsem oslovil pár lidí z Pardubic a založili jsme nadační fond Pardubická filantropie, který bude pomáhat těm, kteří to potřebují. S jejich výběrem mi už pomáhají třeba herec Ladislav Špiner, zastupitelka Ivana Dolečková, která působí v České abilympijské asociaci, nebo šéf pardubického pivovaru Leoš Kvapil,“ uvedl Martin Charvát.

Jím zmínění lidé jsou podle veřejného rejstříku i členy správní rady fondu, který byl založen loni v květnu a zapsán v půlce srpna 2017.

Podle veřejně dostupných dokumentů má fond sídlo na adrese trvalého bydliště primátora v Rosicích nad Labem. Jeho zakladatel, tedy Martin Charvát, do něj při založení vložil sto tisíc korun.

„Letos dám určitě podobnou částku. Primárně se chci zaměřit na pomoc postiženým dětem, fond by se mohl stát jejich patronem,“ dodal Charvát.

Peníze alespoň z části rozdává i primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

„Už jsem rozdělil 66 tisíc, 20 tisíc jsem dal škole pro postižené děti Danetě, 30 tisíc basketbalovému týmu Lvice, 10 tisíc fotbalovému klubu Slavia a šest tisíc klubu FC HK,“ vyjmenoval primátor Fink organizace, které podpořil v minulých letech.

Stejně jedná i starosta Chrudimi Petr Řezníček. I obyvatelé jeho města totiž odebírají teplo z Opatovic, a tak tento politik působí ve vedení firmy. Ovšem bere méně. Výše odměny je závislá na počtu obyvatel města.

„V roce 2010 jsem po zvolení starostou následně nastupoval i do pozice člena dozorčí rady Elektrárny Opatovice. V té době jsem oznámil, že své odměny za funkci budu rozdělovat, a to také činím,“ řekl starosta Chrudimi s tím, že třeba v roce 2015 rozdal celkem 162 500 korun.

Odměny lze zjistit na webu ministerstva

Výši odměn politiků, které získají mimo své funkce, a další změny jejich majetkových poměrů si lidé nově mohou snadno zkontrolovat přímo na webu ministerstva spravedlnosti. Tam stačí najít Centrální registr oznámení a zadat jméno politika. Zobrazí se politici z vedení radnic či krajských úřadů.

Dříve bylo nutné požádat o heslo na konkrétním úřadu. Právě ty se totiž o registr do loňského roku staraly. „Nově to je vše na jednom místě pod ministerstvem. Pouze u úředníků musí lidé žádat o speciální povolení, politici jsou k nahlédnutí bez omezení,“ potvrdil šéf kanceláře pardubického primátora Radim Jelínek.

Pravdou ale je, že z dřívějšího registru byl člověk schopen více vyčíst. Nyní politici jen vlastně zaškrtnou určitá políčka a nic moc konkrétnějšího se nedá zjistit. Ovšem právě díky registru se dostala na veřejnost informace, kolik opatovická elektrárna politikům posílá.

A nutno dodat, že v minulých letech byly částky ještě více zajímavé. Bývalá primátorka Štěpánka Fraňková třeba v roce 2012 dostala 480 tisíc hrubého.
Její předchůdce Jaroslav Deml z ODS v roce 2009 inkasoval od opatovické teplárny dokonce 634 tisíc korun a celou částku si podle svých slov nechal.

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Na Dolní Moravě startuje zimní sezona. Někde ještě čekají na sníh

Být první na svahu? V resortu Dolní Morava si můžete rezervovat jízdu na...

Lyžařská sezona v Pardubickém kraji začíná. Zatím sice jen v nejvýše položeném středisku v Dolní Moravě, ostatní se...

Muž přitápěl ve skleníku, zabil ho unikající oxid uhelnatý

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Hasiči se záchranáři před polednem oživovali muže z Vysokého Mýta, který si ve skleníku přitápěl plynovými kamny....

Najdete na iDNES.cz