Primátor Pardubic změnil dělení odměny z opatovické elektrárny

  13:13aktualizováno  13:13
Stále platí, že část peněz, kterou primátorům Pardubic a Hradce Králové posílá opatovická elektrárna za jejich činnost v dozorčí radě firmy, posílá pardubický primátor Martin Charvát na dobročinné účely. Ale změnil klíč dělení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nahodilé posílání peněz organizacím se mu prý příliš neosvědčilo, a tak založil nadační fond. Nově si změny majetkových poměrů politiků mohou lidé sami lehce zkontrolovat na internetu.

Primátor Pardubic Martin Charvát 316 800 korun.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink 330 720 korun.

Tolik opatovická elektrárna a teplárna poslala loni politikům z vedení krajských měst. A stejně jako v minulých letech šéf pardubické radnice Martin Charvát část mzdy za práci v dozorčí radě dělil pro potřebné lidi.

„Část peněz jsem opět věnoval na charitu. Ovšem musel jsem změnit taktiku. Dříve jsem peníze posílal různým organizacím a jejich zástupcům, dá se říct náhodně. Oni mně pak příští rok už sami od sebe volali, kde ty peníze jsou. To se mi nelíbilo a udělal jsem to tedy jinak,“ uvedl Charvát.

Politik prý chce podporovat spíše konkrétní potřebné. Dokonce založil skupinu lidí, kteří mu radí, komu by mohl peníze poslat. 

„Loni jsem oslovil pár lidí z Pardubic a založili jsme nadační fond Pardubická filantropie, který bude pomáhat těm, kteří to potřebují. S jejich výběrem mi už pomáhají třeba herec Ladislav Špiner, zastupitelka Ivana Dolečková, která působí v České abilympijské asociaci, nebo šéf pardubického pivovaru Leoš Kvapil,“ uvedl Martin Charvát.

Jím zmínění lidé jsou podle veřejného rejstříku i členy správní rady fondu, který byl založen loni v květnu a zapsán v půlce srpna 2017.

Podle veřejně dostupných dokumentů má fond sídlo na adrese trvalého bydliště primátora v Rosicích nad Labem. Jeho zakladatel, tedy Martin Charvát, do něj při založení vložil sto tisíc korun.

„Letos dám určitě podobnou částku. Primárně se chci zaměřit na pomoc postiženým dětem, fond by se mohl stát jejich patronem,“ dodal Charvát.

Peníze alespoň z části rozdává i primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

„Už jsem rozdělil 66 tisíc, 20 tisíc jsem dal škole pro postižené děti Danetě, 30 tisíc basketbalovému týmu Lvice, 10 tisíc fotbalovému klubu Slavia a šest tisíc klubu FC HK,“ vyjmenoval primátor Fink organizace, které podpořil v minulých letech.

Stejně jedná i starosta Chrudimi Petr Řezníček. I obyvatelé jeho města totiž odebírají teplo z Opatovic, a tak tento politik působí ve vedení firmy. Ovšem bere méně. Výše odměny je závislá na počtu obyvatel města.

„V roce 2010 jsem po zvolení starostou následně nastupoval i do pozice člena dozorčí rady Elektrárny Opatovice. V té době jsem oznámil, že své odměny za funkci budu rozdělovat, a to také činím,“ řekl starosta Chrudimi s tím, že třeba v roce 2015 rozdal celkem 162 500 korun.

Odměny lze zjistit na webu ministerstva

Výši odměn politiků, které získají mimo své funkce, a další změny jejich majetkových poměrů si lidé nově mohou snadno zkontrolovat přímo na webu ministerstva spravedlnosti. Tam stačí najít Centrální registr oznámení a zadat jméno politika. Zobrazí se politici z vedení radnic či krajských úřadů.

Dříve bylo nutné požádat o heslo na konkrétním úřadu. Právě ty se totiž o registr do loňského roku staraly. „Nově to je vše na jednom místě pod ministerstvem. Pouze u úředníků musí lidé žádat o speciální povolení, politici jsou k nahlédnutí bez omezení,“ potvrdil šéf kanceláře pardubického primátora Radim Jelínek.

Pravdou ale je, že z dřívějšího registru byl člověk schopen více vyčíst. Nyní politici jen vlastně zaškrtnou určitá políčka a nic moc konkrétnějšího se nedá zjistit. Ovšem právě díky registru se dostala na veřejnost informace, kolik opatovická elektrárna politikům posílá.

A nutno dodat, že v minulých letech byly částky ještě více zajímavé. Bývalá primátorka Štěpánka Fraňková třeba v roce 2012 dostala 480 tisíc hrubého.
Její předchůdce Jaroslav Deml z ODS v roce 2009 inkasoval od opatovické teplárny dokonce 634 tisíc korun a celou částku si podle svých slov nechal.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Musíme si dát pozor na střed hřiště, říká kouč fotbalistů Pardubic

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Pardubicemi (v červenobílém) a...

Ještě před zimní pauzou čeká pardubické fotbalisty pětice utkání a jedno z nich právě dnes. V 18 hodin proběhne výkop...

Najdete na iDNES.cz